liduska
22.07.06,20:15
Poradí niekto dobrý nálev na kapustový prípadne iný zeleninový šalát?
petovsan
22.07.06,18:32
Poradí niekto dobrý nálev na kapustový prípadne iný zeleninový šalát?

Ak myslíš šalát určený k okamžitej spotrebe, skús nasledovné:
nastrúhanú alebo pokrájanú hlávkovkovú kapustu prelej vriacou vodou (ak Vám po kapuste nebýva ťažko, nemusíš), nechaj poriadne odkvapkať, posoľ, potom zakvapkaj citrón. šťavou, balzamikovým octom (predáva napr. Tesco, aj Billa), ten ocot dávkuj opatrne, je dosť výrazný a polej olivovým olejom. Všetko dobre premiešaj a podávaj.
Takýto dresing robievam na všetky druhy šalátov, okrem uhorkového.
ondrejvla
22.07.06,19:20
Ja pridám šalát, ktorý som robila aj dnes.
Čínska kapusta na rezančeky, taktiež rajčiny, paprika, mladá cibuľka aj s vňaťkou, olivy bez kôstok nakrájané na polovičky, čerstvý ovčí syr, alebo syr Feta nakrájať na malé kocky, čerstvú bazalku natrhať na malé lístočky, šťavu z jedného citróna alebo limetky, jedna kyslá pochúťková smotana, 3-4 strúčiky pretlačeného cesnaku, 2 PL olivového oleja, 1 PL Dobrotky ( používam ju namiesto vegety, neobsahuje glutamán sódny). Premiešam, nechám postáť v chladničke. Zeleninu do tohoto šalátu kombinujem podľa sezóny.
liduska
23.07.06,05:10
vyskúšam oba recepty , môže to byť dobré vďaka
mysimis
23.07.06,07:03
Ponúkam recept na môj šalát - uhorky na kolieska, paradajky na menšie mesiačiky, cibuľku na drobné kocky, papriku na menšie kúsky posolím, okorením bielym korením, pridám bazalku a na drobno posekanú petržlenovú vňaťku, polejem olivovým olejom a pridám ocot - nie obyčajný ale vínny a pod. Necháme vychladiť a podávame. Zeleninu je možné použiť podľa ročného obdobia.
DanielaSL
23.07.06,09:49
mimotemy mám dojem, že tu išlo o nálev , recepty na šaláty treba dávať tam, kde je už táto téma založená, aby tí čo hľadajú ,nemuseli zbytočne veľa hľadať.
JarkaL
11.05.09,19:51
Dnes som vyskúšala do zeleninového šalátu tento nálev:
panenský olivový olej, soľ, cukor a namiesto octu alebo citrónu som dala 1 PL plnotučnej horčice. Je to veľmi dobré a zdravšie ako s octom.
danushka
11.05.09,20:10
Do šalátov občas dávam aj takýto :
Dve PL oleja, dve PL octu, dve PL horčice plnotučnej a dva roztlačené strúčiky cesnaku, osoliť podľa chuti. Táto dávka je určená na cca 1/2 kg šalátu.
Mňam :) .
Dáša_
11.05.09,20:23
4 lyzice panenskeho olivoveho oleja
2 lyzice pomarancovej stavy
2 lyzice stavy z citrona
1 lyzicka nastruhanej pomarancovej kory
sol a cierne korenie na dochutenie
cele vymiesat a naliat na salat.

idealne je do salatu nakrajat aj osupany pomaranc (osupane mesiaciky), pripadne stavnatu hrusku.

A pre nedietarov osmazin na drobne kocky prerastenu slaninu a tym posypat salat na vrchu.
Dáša_
11.05.09,20:29
kopirujem z jednej staršej internetovej diskusie, su tam zaujímavé zalievky

Dnes si pripravime miesany salat s rukolou, karamelizovanymi orechmi a plesnivym syrom, zaliaty cerstvou citrusovou zalievkou.

300 g miesaneho salatu, aby v nom bola rukola ( neviem ci je to tak aj po slovensky, ale vid obr.)
Za dobru hrst orechov, kt. skaramelizujeme na panvici v cukre
2 velke pomarance (mozeme nahradit hruskou, jablkom...)
Polovica nadrobno posekanej cervenej cibule
65 ml oliv. oleja
65 ml zeleninoveho oleja
200 ml pomarancovej stavy
65 ml cukru
2 lyzice octu Balsamico
2 lyzice franc. horcice
3 lyzice nadrobeneho syra Rogford, alebo iny syr so zelenou plesnou
Oregano a cierne korenie na ochutenie
Dokopy rozmixujeme olivovy olej, zeleninovy olej, pomarancovu stavu, cukor, ocot, horcicu, oregano a korenie.
Salat nakrajame do misky, posypeme karamelizovanymi orechami, mesiacikmi pomaranca bez koze a cibulku. Zalejeme zalievkou a nakoniec posypeme plesnivym syrom

SPENATOVY SALAT SO SLANINKOU. absolutny favorit mojho chuapa.
- 4 dlhe platky dobre prerastenej Oravskej slaninky
vypecieme do chrumkava a nakrajame na drobne kusocky. Pridame
- 1 velky zvazok uplne mladuckych spenatovych listkov
- 2 uvarene vajicka vcelku pokrajane na platky
- za hrst malickych (cersnovych) paradajok
Zalievka:
65 ml bielovinneho octu
2 lyzice olivoveho oleja
2 lyzicky zltych horcicovych semienok podrvenych nadrobno
2 lyzicky posekanej petrzlenovej vnate
1 lyzicka nadrobno posekanej cibulky
1 lyzicka cukru
Podavat hned cerstsve, teple,ci studene, obidvoje je dobre.

Salatovy dressing "TISIC OSTROVOV" kremova konzistencia
250 ml majonezy
(majo: 2 cerstve vajcia, 2 lyzice citronovej stavy, trochu mleteho bieleho korenia, 250 ml oleja izbovej teploty = roztrepeme a vmixujeme do 1 1/2 caj. lyzicky horcice, posolime, pokorenime ciernym korenim// do majonezy mozete vmiesavat bylinky a prichute od vymyslu sveta, pocnuc jogurtom, pazitkou, petrzlen. vnatou, curry....atd )
65ml kecupu
1 vajce ntvrdo
2 lyzice stavy z kyslych uhoriek aj s kusockami uhoriek
1 lyzica posekanej cibulky
1 lyzica posekanej petrzlenovej vnate
1 lyzice posekanej pazitky
sol a cierne korenie
dobre rozmixovat
danushka
11.05.09,20:38
Dáška, takto na noc dráždiš? Však nezaspím !:D:D:D
kukučka
11.05.09,22:05
stačí klasický nálev, nie každý má rád, keď je v kapustovom šaláte olej. Len musí byť prevarený a silný - voda a veľa octu, veľa cukru, soli akurát. Na kapustu horúci, na čínsku studený. Plus nejaká iná, farebne kontrastná zelenina

na zelený šalát: olivový olej, balsamiko ocot, horčica Dijón, hrozienka Sultánky, čerstvo mleté korenie štyroch farieb, soľ. Všetko zmiešame vo väčšej mise a pridáme natrhaný osušený šalát, premiešame. Nálevu málo, má len obaliť šalátové listy. Môžeme pridať aj inú zeleninu, či syr, potom je to už skôr samostatné jedlo.