Viera
11.11.04,12:51
Príležitostne sme poskytli pôžičku inej právnickej osobe na obdobie 2 mesiacov.
Dohodnutý bol nulový úrok.
Musí príjemca tejto pôžičky priznať nevyfaktúrovaný úrok ( v obvyklej cene ) ako nepeňažný príjem v daňovom priznaní a zdaniť ho ?
Z pohľadu DPH je to, myslím, oslobodená činnosť, ktorá nevchádza do koeficientu, pretože je príležitostná. Alebo sa mýlim ?

Ďakujem.
ZuzanaA
11.11.04,12:04
Podľa mňa, keďže bol dohodnutý nulový úrok, tak sa nikde neuvádza. Ohľadom DPH je to ako hovoríš, nevchádza do koeficientu.
anka1
11.11.04,12:26
Treba davat pozor, ci sa nejedna o zavislu osobu /majetko alebo personalne prepojenou osobou/ . Potom súčasťou zakladu dane je aj rozdiel dohodnutych cien medzi zavislymi osobami. Rozdiel sa vycisli vtedy, ak pri obch. vztahoch su ceny medzi zavislymi osobami vratane cien za poskytnute sluzby, pozicky a uvery odlisne ako ceny pouzivane medzi nezavislymi osobami v porovnatelnych obchodnych vztahoch, pricom tato odchylka znizila zaklad dane. Aspon po starom to tak bolo.
Viera
11.11.04,12:52
Jedná sa o personálne prepojené osoby. No, v zákone o dani z príjmu som našla len úpravu daň. základu pri zahraničných osobách (§17,18).
Asi sa to bude týkať aj tuzemských. Neviete mi poradiť, kde by som o tom našla niečo viac ?

Ďakujem