eleonorad
18.07.17,18:14
Dobrý deň, môžem podať podnet na mimoriadne dovolanie v prípade, ak okresný súd rozhodol vo veci námietok proti exekúcii, ktoré som podala na základe nevykonateľného exekučného titulu, rozsudkom v prospech exekútora?
profesional
18.07.17,18:45
Ak rozhodol ešte len okresný súd, rozhodnutie bolo vydané súdnym úradníkom a to uznesením. Voči tomuto uzneseniu nie je prípustná sťažnosť ako riadny opravný prostriedok. Nie je možné realizovať mimoriadny opravný prostriedok.
buchač
18.07.17,18:51
rozhodnutie bolo vydané súdnym úradníkom a to uznesením..
===================
Ako vieš, že rozhodnutie vydal úradník a nie sudca ?????

Snáď mi nechceš tvrdiť, že rozsudky vydávajú úradníci a nie sudcovia...
Mária27
18.07.17,18:56
Pomenené sú aj súdne zákony aj exekučný poriadok. V občianskom súdnom poriadku bolo jasne napísané (§202 ods. 2), že odvolanie nie je prípustné v exekučnom konaní, ak exekučný poriadok neustanovuje inak - ten povolil len odvolanie voči vyhoveniu námietkám, nie proti ich zamietnutiu.

V súčasnosti odvolanie voči námietkám exekučný poriadok tiež nepovoluje. Dovolanie je možné len voči rozhodnutiu odvolacieho súdu.
Dovolanie v súčasnosti môže podať aj generálny prokurátor, ak právoplatné rozhodnutie súdu porušuje právo na spravodlivý proces alebo trpí vadami ktoré majú za následok závažné porušenie práva spočívajúce v právnych záveroch, ktoré sú svojvoľné alebo neudržateľné a ak potreba zrušiť rozhodnutie prevyšuje nad záujmom zachovania jeho nezmeniteľnosti a nad princípom právnej istoty. To nebude prípad nevyhovenia námietkám v exekučnom konaní.

Mimoriadne dovolanie - myslíš asi dovolanie generálneho prokurátora.
podľa § 202 ods 4 exe poriadku Dovolanie ani dovolanie generálneho prokurátora proti uzneseniu vydanému v exekučnom konaní nie je prípustné.
profesional
19.07.17,04:51
Ak si pozorne prečítaš CSP, tak zistíš, že niektoré rozhodnutia naozaj vydávajú súdni úradníci a nie sudcovia. Patrí medzi nich aj uznesenie, ktorým sa rozhoduje o námietkach proti exekúcii.
buchač
19.07.17,05:19
Čítal som niečo.
Čítam aj zadávateľa...on spomína rozsudok a nie ja.
Ty si začal s úradníkom...

ALE šak ja sa nehádam...LEN som čítal.

Ak by platobný rozkaz vydal sudca, podanie odvolania proti výroku platobného rozkazu o trovách konania má devolutívny účinok a o odvolaní proti výroku o trovách konania (podľa § 357 písm. m/ CSP len o nároku, nie o výške) by musel rozhodnúť odvolací (krajský) súd podľa § 34 CSP. Proti výške priznaných trov konania v PR by nebol prípustný žiaden opravný prostriedok, ustanovenie § 357 CSP ho nepripúšťa. Nie je teda zrejmé, o čom by krajský súd vôbec rozhodoval, ak by prvoinštančný súd žalobe vyhovel a v platobnom rozkaze by rozhodol podľa žaloby. Rozhodnutie o nároku na trovy konania by bolo v zásade nespochybniteľné, keďže mal žalobca plný úspech (§ § 255 ods. 1 CSP). Len pre zaujímavosť dodávame, že odvolanie ako opravný prostriedok by bolo spoplatnené podľa § 6 ods. 1 druhej vety Zákona o súdnych poplatkoch.

Ak by platobný rozkaz vydal vyšší súdny úradník, voči výroku o trovách konania (predpokladajme, že aj proti nároku aj výške) je prípustná sťažnosť. Aj keď sa dôvodová správa k CSP snaží presvedčiť, že sťažnosť nie je opravným prostriedkom, čomu nasvedčuje aj jej systematické zaradenie do druhého dielu piatej hlavy nazvanej „Uznesenie“, charakter tohto inštitútu je nespochybniteľný, ide o opravný prostriedok sui generis bez devolutívneho účinku (viď § 239 a nasledujúce CSP).
eleonorad
19.07.17,05:49
Takže ak to dobre chápem, ak je to uznesenie, tak nie je možné realizovať nijaký opravný prostriedok, ani odpor, ani mimoriadne dovolanie?
eleonorad
19.07.17,05:52
To znamená, ak tomu dobre rozumiem, že keď som namietala proti vykonateľnosti exekúcie a odvolací súd svojím uznesením zamietol tieto, tak už je len jedna cesta zaplatiť?
Mária27
19.07.17,10:06
Vyzerá to tak - zrejme je exekučný titul jasný. Aký dôvod namietaš, prečo by mala byť nevykonateľná exekúcia?
eleonorad
19.07.17,10:21
dôvod nikdy neprevzatý platobný príkaz
profesional
19.07.17,11:45
Prosím, prečítaj si riadne CSP.
Väčšina ĺudí netuší, aký je rozdiel medzi rozsudkom a uznesením.
O námietkach proti exekúcii rozhoduje vždy Uznesením súdny úradník Okresného súdu v Banskej Bystrici. VŽDY.
Nikdy nie rozsudkom a nikdy nie sudca.
Nemiešaj sem iné druhy rozhodnutí z iných konaní.
Najprv si riadne preštuduj CSP.
Mária27
19.07.17,14:25
eleonorad
19.07.17,19:19
áno toto viem, ale tento nikdy nebol doručený na adresu adresáta, ale na inú adresu a tým nemal možnosť ani byť oboznámený, že nejaký platobný rozkaz bol vydaný, ani nemal možnosť podať proti nemu odpor, prípadne ho zaplatiť a okrem toho v zmysle Občianskeho súdneho poriadku & 173 ods. 2 "Ak platobný rozkaz nemožno doručiť čo i len jednému z odporcov, súd ho uznesením zruší v plnom rozsahu". Ďalej sa uvádza "Súd zruší platobný rozkaz spravidla spolu s ďalším úkonom vo veci samej, prípadne spolu s úkonom, ktorým sa konanie končí".
profesional
19.07.17,19:23
Rozhodnutie súdu je definitívne. Ale môžeš možno rozhodnutie, ktoré zakladá exekučný titul, skúsiť napadnúť mimoriadnym opravným prostriedkom.
eleonorad
20.07.17,10:33
Takže so si to ešte raz poriadne prečítala, nakoľko nedostávam každý deň dokumenty zo súdu, tak mi nie sú známe pojmy. Je tam uvedené za správnosť vyhotovenia -meno a podpis, je tam aj meno sudkyne, ale bez podpisu. Nakoľko k danej vecii som nemala možnosť sa ani vyjadriť, chcem využiť všetky ďalšie možnosti, ak vlastne sú. Podala som námietky proti exekúcii a niektoré moje námietky súd nebral vôbec do úvahy. Ďakujem za každú radu. Myslela som na mimoriadne dovolanie na generálneho prokurátora