apo
23.07.06,13:41
V roku 2005 sme dali do prevádzky budovu, ktorá je prenajímaná osobám registrovanýn aj neregistrovaným na DPH. Z toho dôvodu máme pre rok 2006 určený koeficient pre odpočet DPH. Koeficientom prepočítavame vybrané vstupy.

Môj problém nastal teraz, keď sa do budovy opäť investuje. Nakupuje sa stavebný materiál, okná a podobne.

Som na rozpakoch či aj DPH z týchto nákupov prepočítavať koeficientom.

Poznámka.
V roku 2006 už neprenajímame neplatičom DPH. Na tento účel sme vytvorili firmu registrovanú na DPH, ktorá má v nájme celú budovu a až následne od tejto firmy sú prenajímané preistory ďalším nájomcom. Týmto krokom sme riešili problém zmeny použitia.

Ďakujem za radu v tomto teple.

apo
Jana Acsová
23.07.06,12:39
Môj problém nastal teraz, keď sa do budovy opäť investuje. Nakupuje sa stavebný materiál, okná a podobne.

Som na rozpakoch či aj DPH z týchto nákupov prepočítavať koeficientom.

Poznámka.
V roku 2006 už neprenajímame neplatičom DPH. Na tento účel sme vytvorili firmu registrovanú na DPH, ktorá má v nájme celú budovu a až následne od tejto firmy sú prenajímané preistory ďalším nájomcom. Týmto krokom sme riešili problém zmeny použitia.Ak v roku 2006 neuplatňujete na prenájom nehnuteľnosti oslobodenie od dane, tak ani vstupy týkajúce sa zdaňovanej činnosti neprepočítavate koeficientom.

Vo vašom prípade je aktuálne iba sledovanie prípadnej zmeny účelu použitia nehnuteľnosti podľa § 54 v kalendárnom roku. K tomu by sa vzťahovala aj prípadná investícia, ktorá by si vyžadovala stavebné povolenie.
petovsan
23.07.06,12:55
...
Poznámka.
V roku 2006 už neprenajímame neplatičom DPH. Na tento účel sme vytvorili firmu registrovanú na DPH, ktorá má v nájme celú budovu a až následne od tejto firmy sú prenajímané preistory ďalším nájomcom. Týmto krokom sme riešili problém zmeny použitia.

možno na mňa to teplo pôsobí až veľmi, ale neviem prísť na to, ako sa vyhnete koeficientovým problémom s platiteľmi a neplatiteľmi DPH pri prenájme, ak Vaša firma prenajme celú budovu firme, ktorá je tiež platiteľom DPH? Potom predsa povinnosť koeficientovať prechádza na túto firmu, alebo sa mýlim?
Jana Acsová
23.07.06,13:04
... ale neviem prísť na to, ako sa vyhnete koeficientovým problémom s platiteľmi a neplatiteľmi DPH pri prenájme, ak Vaša firma prenajme celú budovu firme, ktorá je tiež platiteľom DPH? Potom predsa povinnosť koeficientovať prechádza na túto firmu, alebo sa mýlim?Vlastník budovy, ktorý ma veľké množstvo a veľa druhov vstupov sa vyhne problematickému koeficientovaniu, ak si na správu nehnuteľnosti objedná služby iného platiteľa dane. Zanikne napríklad problém s prehodnotením zmeny účelu použitia investičného majetku, nakoľko koeficient bude 1 a teda plný nárok na odpočítanie dane.
Správca budovy má vstupy a výstupy jednoduchšie a teda aj koeficientovanie.
apo
24.07.06,19:04
Ak v roku 2006 neuplatňujete na prenájom nehnuteľnosti oslobodenie od dane, tak ani vstupy týkajúce sa zdaňovanej činnosti neprepočítavate koeficientom.

Vo vašom prípade je aktuálne iba sledovanie prípadnej zmeny účelu použitia nehnuteľnosti podľa § 54 v kalendárnom roku. K tomu by sa vzťahovala aj prípadná investícia, ktorá by si vyžadovala stavebné povolenie.

Mám podotázku:
Pri výpočte DPH za dec. 2005 sme prepočítali koeficient, ktorý správca dane schchválil pre rok 2006. Správcovská firma sa vytvorila až vo februári 2006 a v tomto termíne sa aj prpracovali nájomné zmluvy a u vlastníka existuje už len jedna nájomná zmluva so správcom.

Môžeme za horepopísaných okolností vstúpiť do jednania so správcom dane a zrušiť schválený ročný koeficient? Ak áno potom nemáme problém ani s investíčnými výdavkami. Ak ročný koeficien musí byť v platnosti po celý rok 2006 potom je namieste otázka, či odpočet DPH z ivestičných výdavkov máme prepočítať koeficientom.

Pýtam sa dosť komplikovane, ale odpoveď môže byť o to jednoduhšia.

Ďakujem.

apo
Jana Acsová
25.07.06,06:41
Skúsim jednoducho. .-)
Koeficient uplatňujete v prípade odpočítania dane z dodávok, ktoré sa týkajú oslobodených aj zdaňovaných činností. Ak je prenájom od februára s daňou, tak sa dodávky spojené s nehnuteľnosťou od februára týkajú už len zdaňovaných činností a nie je dôvod na koeficientovanie.

To, že máte koeficient znamená, že ho máte uplatňovať na činnosti "zmiešané". To, že nemáte činnosti oslobodené, neznamená, že máte koeficient zrušiť u správcu. Ďalej pre Vás platí až do konca roka 2006, ale aplikuje sa v súlade s ustanoveniami zákona, t.j. v prípade poskytovania oslobodených služieb a v súvislosti s uplatnením práva na odpočítanie dane s nimi spojeným.
evita
25.07.06,07:12
Vlastník budovy, ktorý ma veľké množstvo a veľa druhov vstupov sa vyhne problematickému koeficientovaniu, ak si na správu nehnuteľnosti objedná služby iného platiteľa dane. Zanikne napríklad problém s prehodnotením zmeny účelu použitia investičného majetku, nakoľko koeficient bude 1 a teda plný nárok na odpočítanie dane.
Správca budovy má vstupy a výstupy jednoduchšie a teda aj koeficientovanie.
Janka Acsová, prepáč, ale aj tak, keď si objednám služby iného platiteľa - správcu, tak isto aj on ako správca bude musieť tiež všetky vstupy prehodnocovať ako vlastník, nie? Pre seba ako vlastník chápem uľahčenie práce a zvýšenie nákladov, čo zaplatím za správu budov, ale vlastne len to prehodnocovanie vstupov a výpočty pri zmene účelu používania prenesiem na inú firmu - platcu DPH - správcu. Chápem to správne? :confused:
Jana Acsová
25.07.06,07:43
Vlastník budovy dosiahne to, že má všetky vstupy s právom na odpočítanie dane. Pričom nielenže prenajíma, ale môže mať aj iné činnosti. Koeficientovanie by mohlo byť náročné.

Správca je jediným nájomcom pre vlastníka a dostane od neho faktúru za nájomné. Ak sa zaoberá správcovstvom ako hlavnou činnosťou (však na to bol zriadený), nemá iné činnosti. Vstup - nájomné (s vlastníkom) - výstup - nájomné (s podnájomcami). A iba doplnkové činnosti (napr. vedenie účtovníctva, bežná spotreba). Ťažisko koeficientovania je na ňom, ale z podstatne užšieho okruhu dokladov. Zmluvy môžu byť variantné, uvádzam to na jednoduchom príklade iba s nájomným.

Správca budovu nevlastní a teda ani nepotrebuje sledovať zmenu účelu použitia majetku a prehodnocovať úpravu odpočítanej dane. Rovnako ani vlastník budovy, nakoľko všetko fakturuje s daňou, takže nemení účel použitia majetku.

Čiže zjednodušenie vidím v tom, že správca sa špecializuje práve na činnosť, ktorej sa koeficientovanie týka a vlastník budovy má iba zdaniteľné plnenia bez komplikácií.
alex1
17.08.06,09:21
Ja mám asi podobný prípad a neviem, čo s tým.
SRO plátca dane, postavila cez firmu (plátca DPH) polyfunkčný dom. DPH na vstupe si celú uplatnila. Teraz riešime, ako sa vyhnúť koeficentu, pretože sa nám nahlásili nájomcovia, ktorí nie sú plátcami DPH.

Môžem to teda aj ja riešiť tak ako sa navrhovalo vyššie? Teda zriadiť firmu, ktorá bude čisto ako správca a bude im faktúrovať nájomné?
A ešte, na majiteľa budovy zostanú napísané všetky zmluvy (elektrika, voda a pod.), z nich si uplatní DPH celú? A on tej novej firme všetko vyfaktúruje?Dobre som to pochopila?
alex1
17.08.06,10:18
Ja mám asi podobný prípad a neviem, čo s tým.
SRO plátca dane, postavila cez firmu (plátca DPH) polyfunkčný dom. DPH na vstupe si celú uplatnila. Teraz riešime, ako sa vyhnúť koeficentu, pretože sa nám nahlásili nájomcovia, ktorí nie sú plátcami DPH.

Môžem to teda aj ja riešiť tak ako sa navrhovalo vyššie? Teda zriadiť firmu, ktorá bude čisto ako správca a bude im faktúrovať nájomné?
A ešte, na majiteľa budovy zostanú napísané všetky zmluvy (elektrika, voda a pod.), z nich si uplatní DPH celú? A on tej novej firme všetko vyfaktúruje?Dobre som to pochopila?

Skúste niekto, prosím:)
alex1
17.08.06,14:26
Ja mám asi podobný prípad a neviem, čo s tým.
SRO plátca dane, postavila cez firmu (plátca DPH) polyfunkčný dom. DPH na vstupe si celú uplatnila. Teraz riešime, ako sa vyhnúť koeficentu, pretože sa nám nahlásili nájomcovia, ktorí nie sú plátcami DPH.

Môžem to teda aj ja riešiť tak ako sa navrhovalo vyššie? Teda zriadiť firmu, ktorá bude čisto ako správca a bude im faktúrovať nájomné?
A ešte, na majiteľa budovy zostanú napísané všetky zmluvy (elektrika, voda a pod.), z nich si uplatní DPH celú? A on tej novej firme všetko vyfaktúruje?Dobre som to pochopila?

prosím skúste niekto
alex1
17.08.06,15:23
Ja mám asi podobný prípad a neviem, čo s tým.
SRO plátca dane, postavila cez firmu (plátca DPH) polyfunkčný dom. DPH na vstupe si celú uplatnila. Teraz riešime, ako sa vyhnúť koeficentu, pretože sa nám nahlásili nájomcovia, ktorí nie sú plátcami DPH.

Môžem to teda aj ja riešiť tak ako sa navrhovalo vyššie? Teda zriadiť firmu, ktorá bude čisto ako správca a bude im faktúrovať nájomné?
A ešte, na majiteľa budovy zostanú napísané všetky zmluvy (elektrika, voda a pod.), z nich si uplatní DPH celú? A on tej novej firme všetko vyfaktúruje?Dobre som to pochopila?

Nikto sa nevie vyjadriť:((, som v hroznej neistote. Prosím
Marianna01
17.08.06,15:42
Skúste niekto, prosím:)

Ano, dobre si pochopila. Majiteľ budovy bude správcovi, ktorý ale MUSÍ byť platcom DPH, fakturovať nájomné. V rámci nájomného buď mesačne alebo vyúčtovaním (podľa zmluvy), bude refakturovať aj energie.
Upozorňujem, že právca bude platcom DPH, takže koeficient bude uplatňovať on. Táto diskusia sa rzobehla, pretože pre správu je jednoduchšie uplatňovať koeficient, ako pre majiteľa, a to kvôli rôznym činnostiam, ktoré majiteľ môže vykonávať, teda koeficient by sa uplatňoval na veľké množstvo dokladov. Kdežto správca za týmto účelom zriadený, by mal minimum dokladov...
alex1
17.08.06,15:47
Ďakujem ti veľmi pekne, trochu som si vydýchla. Len sa chcem ešte uistiť. Tú DPH vrámci výstavby sme si mohli uplatniť, že?!
alex1
18.08.06,06:55
A keby som to nechala tak, tzn. že firma, ktorá vybudovala polyfunkčný dom, by aj priestory v ňom prenajímala, musela by som koeficientovať všetky vstupy a na konci roka vždy upravovať daň, ktorú som si uplatnila pri výstavbe?
alex1
18.08.06,15:49
A keby som to nechala tak, tzn. že firma, ktorá vybudovala polyfunkčný dom, by aj priestory v ňom prenajímala, musela by som koeficientovať všetky vstupy a na konci roka vždy upravovať daň, ktorú som si uplatnila pri výstavbe?

viem, že je piatok :p , ale skúste mi pomôcť.
Orsz
18.08.06,20:25
viem, že je piatok :p , ale skúste mi pomôcť.
Všetky vstupy nepodliehajú koeficientu, len tie ktoré sa vzťahujú na neplatcov DPH. Audítorka mi to napísala takto: ak uskutočníme opravu v priestore, ktorý má v prenájme platca DPH, uplatníme si celú DPH na vstupe, ak sa vykoná oprava priestorov, ktoré využívajú platci aj neplatci DPH (napr.WC, spoločné pr.) podliehajú koeficientu, ak je to len priestor, ktorý využíva neplatca DPH, nemáme vôbec nárok na odpočet. Myslím si, že v čase stavby polyfunkčného domu, ste nemohli určite vedieť, že Vašimi nájomníkmi bude aj neplatca DPH, takže ja by som priebežne DPH uplatňovala až do zaradenia, alebo dovtedy, kým by ste nemali spísanú zmluvu s neplatcom (prípadne aj budúcu zmluvu o zmluve na nájom nebyt.priestorov), teda kým by bolo jasné, že uvedené vstupy musia s tohto titulu podliehať koeficientu. Ak firma sa venuje aj inej činnosti, je lepšie zriadiť firmu-správcu, ako tu bolo odporúčané, aby sa nekomplikovalo spracovanie DPH.
Ešte k energiám - energié, ktoré refakturujete nájomníkom (fakturujete ich s DPH platcom ako aj neplatcom), máte nárok na odpočet celej DPH. Ale je možnosť s týmito energiami počítať už v cene nájomného. Ale je to nevýhodné, tak ako pre dodávateľa tak aj pre odberateľa.
alex1
19.08.06,09:48
A keď ešte nemáme kolaudáciu, tzn nemáme ešte tento objekt zaradený do používania a už sme predbežne podpísali zmluvu o budúcej zmluve s neplatičom, to teraz mám vstup podliehajúci jeho m2 koeficientovať? Chodia mi len nejaké fa za vodu a za elektrinu a fa za dokončenie stavby. Ešte som nu nič nefaktúrovala.
alex1
19.08.06,10:26
Ešte otázka k tým energiam. Keď mi príde fa za elektrinu napr.100+19 (dph)=119 a faktúrujem neplatitelovi DPH, kde na fa bude nájomné+elektrina, bude tá elektirna v sume 119,- alebo 100,- a nájomné oslobodené.
Príklad:
nájomné 1000,-
eletrina 119,-
celkom k úhrade 1119,-

čo potom koeficientujem?
Jana Acsová
19.08.06,11:44
Ešte otázka k tým energiam. Keď mi príde fa za elektrinu napr.100+19 (dph)=119 a faktúrujem neplatitelovi DPH, kde na fa bude nájomné+elektrina, bude tá elektirna v sume 119,- alebo 100,- a nájomné oslobodené.
Príklad:
nájomné 1000,-
eletrina 119,-
celkom k úhrade 1119,-

čo potom koeficientujem?Možno nič. Ak sa jedná o služby spojené s nájmom v zmluve si dohodnite podmienky. Bez dane fakturujte iba nájomné nehnuteľnosti a s daňou služby spojené s nájmom. Vtedy Vám služby "spadnú" pod koeficient 1 t.j. plné právo na odpočítanie dane, plné uplatnenie dane na výstupe.
Jana Acsová
19.08.06,11:53
alex1
19.08.06,12:32
ďakujem za odpovede. Pozrela som si link a už mám z toho riadny guláš. Takže, keď bude napr.vlastník (plátca) prenajímať aj neplátcom aj plátcom dane, čo musím vlastne koeficientovať? Napr. dodávky energii - nie??, lebo ich faktúrujem s DPH? prípadné opravy- áno?,lebo ich robím pre všetkých?, a dan, ktorú som odpočítala pri výstavbe - treba upravovať na konci roka podľa koeficienta?, lebo budova je pre plátcov aj pre neplátcov?

Už mám z toho dva dni riadne nervy.
KEJKA
19.08.06,18:34
ďakujem za odpovede. Pozrela som si link a už mám z toho riadny guláš. Takže, keď bude napr.vlastník (plátca) prenajímať aj neplátcom aj plátcom dane, čo musím vlastne koeficientovať? Napr. dodávky energii - nie??, lebo ich faktúrujem s DPH? prípadné opravy- áno?,lebo ich robím pre všetkých?, a dan, ktorú som odpočítala pri výstavbe - treba upravovať na konci roka podľa koeficienta?, lebo budova je pre plátcov aj pre neplátcov?

Už mám z toho dva dni riadne nervy. energie netreba koeficientovať, lebo odpočítaš celú DPH, ale ju aj celkom vyfakturuješ. Ak tam máš kancelárie aj ty, a teda časť energie zostáva u teba, tak táto časť by sa mala koeficientovať. Kedže toto nefakturuješ zo ziskom, dá sa presne určiť ´výška vlastnej spotreby pre koeficient.

opravy - áno, treba koeficientovať, lebo sa týkajú budovy, ktorá sa prenajíma a nájom sa fakturuje aj s aj bez DPH-.

Ak však máš stanovené nájomné včíane energií, bez osobitnej fakturácie podľa skutočnej výšky jej spotreby.... potom musíš koeficientovať aj energie.
.....................
treba si prejsť všetky vstupy z tohto hľadiska... rozumieť tomu princípu, ako som naznačila, a pojde to.
===============

Koeficientom určite musíš spracovať všetky režijné vstupy, náklady na vlastnu kanceláriu, nech je kdekoľvek, vlastné telefóny, materiál - kancelárske potreby, spotreba PHM, počítače, faxy, kopírky - minimálne jednu, nakoľko tvoja čnnosť spočíva v prenajímaní priestorov a teda v činnosti, z ktorej odvedieš ale aj neodvedieš DPH.
alex1
20.08.06,14:55
Ďakujem pekne. Takže aby som sa tomuto všetkému vyhla, nalepšie je prenajať celú tú bodovu firme (platcovi DPH) a ako vlastník sa starať len o budovu a všetky vstupy, ktoré si spomenula by som nemusela koeficientovať. Robila by to druhá firma.
apo
21.08.06,20:48
alex 1

do etapy kým budova nie je zkolaudovaná, kým nie sú uzavreté zmluvy o nájme s koeficientom nerobíme vôbec nič. Po kolaudácii zaradím budovu do majetku v cene bez DPH a robíme koeficient na základe pomeru tržieb s daňou bez dane.

Správcom riešime problém zo zmeny použitia budovy. Totož z hodnotz DPH, ktorú sme odpočítali pri výstavbe budovy vraciame jej časť podľa pomeru tržieb s daňou a bez dane. Tento problé začína byť problémom až v nasledujúcom roku po kolaudácii. Správca musí fuhgovať až od rokuu 2007 ak budova bola skolaudovaná v roku 2006.

apo
michaela25
07.09.06,17:05
Dostala som sa k firme, ktorá mala použivať koeficient, ale ho nepoužíva a nemá ani odsúhlasený so správcom dane a ani z minulého roku aj keď už vtedy mali prepočítavať koeficientom. Čo s tým teraz? Urobiť celé učtovníctvo a dodatočné za všetky roky dozadu, alebo aspoň tento rok dať nejak do poriadku? Vôbec neviem čo s tým a či to mám začať vôbec učtovať.
apo
13.09.06,16:38
Dostala som sa k firme, ktorá mala použivať koeficient, ale ho nepoužíva a nemá ani odsúhlasený so správcom dane a ani z minulého roku aj keď už vtedy mali prepočítavať koeficientom. Čo s tým teraz? Urobiť celé učtovníctvo a dodatočné za všetky roky dozadu, alebo aspoň tento rok dať nejak do poriadku? Vôbec neviem čo s tým a či to mám začať vôbec učtovať.

Keď som otvoril túto tému mal som problém opačný. V roku 2005 sme prepočítavali DPH koeficientom. Pre rok 2006 sme urobili opatrenia, aby sme sa koeficientu vyhli.

Kolegovia poraďáci mi radili, že už nemám počítať koeficient keďže sme odstránili príčinu. Moje definitívne rozhodnutie som konzultoval so správcom dane a došli sme k záveru:
1. Momentálne nemáme tržby, ktoré by vytvárali povinnosť robiť koeficient, ale nikdy nehovor nikdy a neviem povedať či tržby s dôvodom počítať koeficient sa nevyskytnú.
2. Ročný koeficient sa určuje pre nasledujúci rok podľa toho ako prebehol bežný rok a teda na základe štruktúry tržieb v roku 2005 musím keficient počas roka 2006 používať.
3. Ak štruktúra tržieb v roku 2006 nezadá príčinu pre výpočet ročného koeficientu pre rok 2007 tak DPH neodpočítaná v roku 2006 vplyvom koeficientu bude v poslednom dańovom priznaní vrátená a až v roku 2007 nebudem prepočitávať DPH koeficientom do doby kým sa nezmení štruktúra tržieb tak, aby som bol povinný koeficient stanoviť.

Teraz k Vašej otázke.
To čo som uviedol platí aj pre Vás. Ak ste mali počítať koeficient je to problém nakoľko koeficient nie je ľubovoľná záležitosť, ale hodnotu koeficientu odobruje správca dane a ako som uviedol je odvodený od časového úseku keď prvý krát vznikla povinnosť prepočítať DPH koeficientom a potom následne ďalšie roky. Ak by ste chceli opraviť len jedno obdobie tak to dosť dobre nejde nakoľko musíte hodnotu koeficientu zdôvodniť podľa predchádzajúcich období.

Ja by som postupoval tak, že v tichosti veľmi rýchlo si pripravím dodatočné priznania a potom vyrukujem na DÚ so zistením tejto chyby a v predpísanej časovej lehote potom podáte dodatočné daňové priznania. Týmto spôsobom sa vyhnete časovému stresu nakoľko od poznania, že máte urobiť dodatočné daňové priznanie máte stanovenú lehotu do ktorej musíte dodatočné daňové priznania podať a Vy musíte robiť aj bežnú prácu. So správcom dane si potom budete musieť prekonzultovať hodnotu koeficientov.

Nezabudnite nato, že oprava odpočtu DPH bude ovplyvňovať aj daň z príjmu a Vy by ste mali súčasne podať aj dodatočné priznania k dani z príjmu.

Jednoducho čaká Vás poriadna fuška.

Ak by som Vás chcel nahovoriť na niečo zlé, tak v roku 2006 skorigujte čo sa dá, aby ste nemali dôvod počítať koeficient a dúfajte, že daňová kontrola nepríde na roky 2005 a skoršie.

apo
Marianna01
13.09.06,20:36
Ak ste mali počítať koeficient je to problém nakoľko koeficient nie je ľubovoľná záležitosť, ale hodnotu koeficientu odobruje správca dane a ako som uviedol je odvodený od časového úseku keď prvý krát vznikla povinnosť prepočítať DPH koeficientom a potom následne ďalšie roky.

apo


Možno trošku mimotemy budem teraz:

reagujem len na túto časť príspevku - ja som koeficient začala počítať v r. 2002, požiadala som správcu dane o odsúhlasenie koeficientu ..... a podala daňové, a opäť podala a opäť podala....................... a do dnešného dňa nemám vyjadrenie z DU. Hoci som už prepočítala ročný koeficient - jednoducho mi ho neodsúhlasili... :eek::eek::eek::o Takže nie vždy platí, že správca odsúhlasí - niekedy platí, že podáš žiadosť o odsúhlasenie. Zákonná povinnosť splnená - ale len z jednej strany, čo by sa mne stalo, keby som si ju ja nesplnila.....?!:cool: Kto bude vyrubovať sankcie, penále a ja neviem aké možné pokuty pracovníčkam DU???? :eek::eek::eek:
Orsz
13.09.06,20:52
Ja účtujem firmu, ktorá používa koeficient asi od r.1999, vtedy odsúhlasenie nebolo, takže my stále pokračujeme, ale výpočet a používanie koeficientu sa mení podľa zákona o DPH. Takže odsúhlasený koef.nemáme, ale vtedy sa dávala oznámenie o poskytovaní oslobodených služieb, teda, že budeme dodávať služby aj bez DPH, a myslím, že to platilo až do r.2003.
Ale k problému, dodatočné DPH by som urobila, pretože bolo odpočítané celé DPH, a nemalo byť, kontrola by to dorúbila aj s penálmi. Takto budú penále vlastne o polovicu nižšie, lebo si to opravila firma sama.
apo
14.09.06,16:43
Možno trošku mimotemy budem teraz:

reagujem len na túto časť príspevku - ja som koeficient začala počítať v r. 2002, požiadala som správcu dane o odsúhlasenie koeficientu ..... a podala daňové, a opäť podala a opäť podala....................... a do dnešného dňa nemám vyjadrenie z DU. Hoci som už prepočítala ročný koeficient - jednoducho mi ho neodsúhlasili... :eek::eek::eek::o Takže nie vždy platí, že správca odsúhlasí - niekedy platí, že podáš žiadosť o odsúhlasenie. Zákonná povinnosť splnená - ale len z jednej strany, čo by sa mne stalo, keby som si ju ja nesplnila.....?!:cool: Kto bude vyrubovať sankcie, penále a ja neviem aké možné pokuty pracovníčkam DU???? :eek::eek::eek:

V mojom prípade (v prípade mújho klieta ktorému robím účtovníctvo) to bolo takto:
Podľa zákona o DPH som správcovi dane iba oznámil, že ideme robiť koeficient. Správca dane telefonicky vyzval nášho klienta, ja som doniesol podklady a bez dlhého papierovania sa vec uzavrela tak, že od správcu dane sme dostali poštou vyrozumenie, že s hodnotou koeficientu súhlasí. keoficient pre nasledujúci rok sme neodsúhlasovali. Predmetom konzultácie so správcom dane je iba stanovenie "predbežného koeficientu" keď koeficient začneme požívať prvý krát.

V prípade potreby prehodnotiť viac rokov by som to bez koordinácie so správcom dane nerobil. Moja prax v našom meste je taká, že so správcom dane vždy pochodím, doposiaľ som nemal jeden konflikt (musím zaklepať) keď som išiel niečo prekonzultovať vo veci mojich klientov.

apo
michaela25
17.09.06,15:42
ďakujem Vám za rady ja by som najradšej asi tiež urobila dodatočné, pretože je to presne tak ako hovoríte niekedy ta povinnosť vznikla ale neviem čo na to klient rozmýšľala som aj, že či by sa nedalo so správcom dane dohodnuť na niečom takom akože predpokladajú take príjmy, ale zatiaľ nemajú tak kooeficient je 1, a vysporiada sa na konci roka aspoň rok 2006 by bol vysporiadaný to je ale asi nemožné, pretože potom by asi bol aspoň 0,90.
alex1
18.09.06,11:22
alex 1

do etapy kým budova nie je zkolaudovaná, kým nie sú uzavreté zmluvy o nájme s koeficientom nerobíme vôbec nič. Po kolaudácii zaradím budovu do majetku v cene bez DPH a robíme koeficient na základe pomeru tržieb s daňou bez dane.

Správcom riešime problém zo zmeny použitia budovy. Totož z hodnotz DPH, ktorú sme odpočítali pri výstavbe budovy vraciame jej časť podľa pomeru tržieb s daňou a bez dane. Tento problé začína byť problémom až v nasledujúcom roku po kolaudácii. Správca musí fuhgovať až od rokuu 2007 ak budova bola skolaudovaná v roku 2006.

apo

Prečo musí správca fungovať až od roku 2007. Keď ho založím už teraz a začnem naňho faktúrovať nájomné, to nemôžem???? Keď to spravím teraz, nemusím riešiť pomerné vrátenie odpočítanej DPH, alebo nie?
alex1
20.09.06,08:20
Prečo musí správca fungovať až od roku 2007. Keď ho založím už teraz a začnem naňho faktúrovať nájomné, to nemôžem???? Keď to spravím teraz, nemusím riešiť pomerné vrátenie odpočítanej DPH, alebo nie?

Prosím, skúsi niekto reagovať?
alex1
21.09.06,09:46
Prečo musí správca fungovať až od roku 2007. Keď ho založím už teraz a začnem naňho faktúrovať nájomné, to nemôžem???? Keď to spravím teraz, nemusím riešiť pomerné vrátenie odpočítanej DPH, alebo nie?

Nikto nezareaguje?
andrea
26.06.08,20:41
Ja by som chcela otvoriť diskúsiu ohľadne koeficientu pre DPH. Vôbec sa totiž neviem pohnuť, čo sa týka koeficientovania. Mala som daňovú kontrolu a tam mi vytkli, že nepoužívam koeficient. Ja som tak blba, že vôbec neviem odkliaľ mám začať. Čo mám vlastne urobiť, aby som sa k niečomu dopracovala. Robim v jednoduchom účtovníctve Alfa. Daňovaci mi vytkli, že ja ako platca DPH som fakturovala jednej poisťovni prenájom priestorov bez DPH a že som to mala koeficientovať. Prosím Vás ja som tu poprechádzala veľa prípadov na Porade, ale asi tom starobou som tak zadubená, že vobec neviem ako mám ďalej pokračovať. Čo mám spočítať alebo deliť alebo ja ani neviem ako sa mám k niečomu dopracovať. V programe Alfa vystavim faktúru bez DPH..........a ďalej neviem. Prosím niekoho kto by mi to "polapatistický" vysvetlil. Ďakujem všetkým ochotným.
andrea
27.06.08,05:12
haloooooooooo pomôžte mi niekto...........:mee:
IRA
11.07.08,10:40
Dobrý deň, s tými nehnuteľnosťami sú len starosti.
Ale ten postup prenajímať cez plátcu DPH je v pohode.

Ja mám ale iný problém. Môj klient vlastní byty - tie prenajíma
cez plátcu DPH takže on si môže uplatniť plný odpočet zo všetkých služieb.
Vlastní aj budovu, tú teraz rekonštruuje a tam sú veľké odpočty za stavebné práce.
No a teraz sa rozhodol byty predať a bez DPH. On vlastne všetky nehnuteľnosti nakúpil bez DPH a do 31. 12. 2007 si nikdy neuplatňoval nadmerný odpočet DPH.
Budem musieť v 4.Q vypočítať koeficient a DPH na vstupe prepočítať.
Len neviem, či aj tú ktorá sa týka rekonštruovanej budovy. Jedná sa o dosť
vysoké čiastky. A koeficient je malý, iba 0,13.
Poradíte mi, prosím. Už sa mi o tom aj sníva.

Ďakujem, IRA
IRA
11.07.08,10:41
Ešte doplním, že na stránke drsr sú dobré metodické pokyny k pomerným odpočtom DPH aj s príkladmi.
iva80
11.09.08,12:36
Ahojte

potrebujem vasu radu.

Firma poskytla v priebehu roka 2 male pozicky s urokom. Je to prilezitosne poskytnutie, nakolko firma poskytuje prenajom nehnutelnosti /bez oslobodenych cinnosti/. Teraz ide poskytnut velku pozicku, ktora tvori viac ako je celkovy obrat firmy.Tieto peniaze si sama pozicala z banky a nasledne ich poskytne s vyssim urokom inej firme /tiez to bude jednorazovo/. Toto uz ale pojde do vypoctu koeficientu.
Moja otazka smeruje k tomu co mam ratat do koefcientu? Vynos /urok/ z poskytnutej pozicky? Alebo istinu, ktoru poziciavam?

vopred dakujem
vjejka
20.10.08,20:53
Dobrý,
chcela by som radu..ohľadne krátenia vstupu koeficientom, už viem že nekrátim všetko a dočítala som sa aj krásnu vetu, že okrem posudzovania nároku na odpočet, ale nie je nárok na odpočet mám posudzovať aj to či dôjde ku kráteniu. Ale toto krátenie mi robí probém - mám činnosť cest.kancelárie, ktr. poisťuje klientov, čiže zároveň poskytujem oslobodené plnenie. Mám krátiť dph na vstupe pri činnosti súvisiacej s cestovkou a poistením, alebo len poistením?? dakujem