Marci2305
19.07.17,13:08
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť pri výške odstupného. Mám nejasnosti pri pojmoch odstupné (1) a odstupné dohodou (2). Zamestnankyňa pracovala u nás 19 rokov.
Ak zamestnankyňa doručí lekársky posudok, že nemôže u nás pracovať, majiteľ jej ponúkne iné vhodné prac. miesto a zamestnankyňa s tým nesúhlasí, výslovne chce odstupné, dočerpať dovolenku k určitému dňu...ako postupovať??
Ak by bola teda daná výpoveď zamestnávateľom k 31.07.2017 dohodou, tak odstupné bude štvornásobok + odstupné za výpovednú dobu tri mesiace??? Spolu teda 7-mesačné? V tomto prípade, určite nezostane po dobu výpovednej lehoty..
Vôbec si neviem dať rady....
Vopred ďakujem za pomoc.
ivka70
19.07.17,11:31
Vypoved dohodou je pravny nezmysel.
Ak zamestnavatel ma ine vhodne miesto, ktore zodpoveda jej kvalifikacii, pracovnej zmluve a zdravotnemu stavu, take pracovne miesto odmietnut ona nemoze. Musi ho prijat a na odstupne ci vypoved nema narok.
Jedine, ze da vypoved ona sama.

Ak take miesto nema a obe strany sa dohodnu na ukonceni PP dohodou z dovodu par. 63 1c), prinalezi zamestnankyni odstupne vo vyske 4 nasobku priemernej mesacnej mzdy, plus jej preplatite dovolenku, ktoru nevycerpa do konca PP.

Ak sa nedohodnu, musi jej dat zamestnavatel vypoved.
Potom zacne bezat 3 mesacna vypovedna doba od prveho dna nasledujuceho mesiaca po doruceni vypovede zamestnankyni. Po skonceni PP dostane este 3 mesacne odstupne.