kaktusy
23.07.06,15:18
Prosím o radu, dodávateľ z EU registrovaný v EU ako platca dph (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=104) fakturoval v 1.Q/06 ubytovanie pre zamestnancov za stavebné práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=104) vykonávané v EU sumu bez DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=104). Tak som to aj zaúčtovala. V 2.Q/06 ten istý dodávateľ fakturoval:
1. bez dph
2. s 8% dph
3. s 20% dph tú istú službu.
Ako to mám zaúčtovať? Mám požiadať konateľa, aby dal faktúry prepracovať bez dph alebo s dph? Prelúskala som v porade ohľadom faktúr z EU pri dodaní služby , ktorá je vykonávaná v štáte EU čo sa len dalo, pretože to nie je dovoz služieb, ale nenašla som podobnú problematiku rozobratú. Poradíte niekto?

A ešte ďalší problém ohľadom ubytovania. Konateľ mi dal aj príjmové pokladničné doklady na ubytovanie od rôznych dodávateľov, ktorí nie su registrovaní v EU na dph. Služba sa tiež nedováža. Samozdaniť alebo dodaniť?

Ďakujem za pomoc.
__________________
gabča :p :p :p
KEJKA
23.07.06,16:30
podľa mňa stavebné práce je činnosť . ktorá súvisí s nehnuteľnosťou. A služby dodané do EU súvisiace s nehnuteľnosťou - DPH sa odvádza v štáte, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza. Citujem §15, ods. 2
(2) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

takže v SR nedodaňuješ!
kaktusy
23.07.06,16:35
podľa mňa stavebné práce je činnosť . ktorá súvisí s nehnuteľnosťou. A služby dodané do EU súvisiace s nehnuteľnosťou - DPH sa odvádza v štáte, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza. Citujem §15, ods. 2
(2) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

takže v SR nedodaňuješ!


Dík, lenže tie faktúry boli v 1. Q/06 bez ich dph, takže tá daň sa neodviedla ani u nich. Preto sa pýtam, či prípadne nedodaniť?:eek:
Milan Benka
23.07.06,16:35
Pozor, ja to chápem ako ubytovacie služby,
" fakturoval v 1.Q/06 ubytovanie pre zamestnancov za stavebné práce vykonávané v EU sumu bez DPH"
ale výsledok bude ten istý. DPH sa odvádza v štáte, kde boli poskytnuté, a odvádza ho dodávateľ.
Milan Benka
23.07.06,16:36
Dík, lenže tie faktúry boli v 1. Q/06 bez ich dph, takže tá daň sa neodviedla ani u nich. Preto sa pýtam, či prípadne nedodaniť?:eek:

Nedodaňovať, veď nie si platcom DPH v danom štáte EU. A u nás to nie je predmetom dane.
kaktusy
23.07.06,16:37
Pozor, ja to chápem ako ubytovacie služby,
" fakturoval v 1.Q/06 ubytovanie pre zamestnancov za stavebné práce vykonávané v EU sumu bez DPH"
ale výsledok bude ten istý. DPH sa odvádza v štáte, kde boli poskytnuté, a odvádza ho dodávateľ.

Dík, benka.
Ale čo s tými faktúrami v 2.Q/06, kde sú rôzne dane a ešte aj PPD od neregistrovaných?:D
KEJKA
23.07.06,16:38
Dík, lenže tie faktúry boli v 1. Q/06 bez ich dph, takže tá daň sa neodviedla ani u nich. Preto sa pýtam, či prípadne nedodaniť?:eek:
povinnosť dodaňovania sa neprenáša.
Treba mať istotu aj podľa mojej odpovede, alebo dalšieho príspevku, kto komu a čo poskytuje. Určiť miesto dodania a potom riešiť kto a kde odvádza DPH.......
Milan Benka
23.07.06,16:43
Dík, benka.
Ale čo s tými faktúrami v 2.Q/06, kde sú rôzne dane a ešte aj PPD od neregistrovaných?:D

Ak sa tej cudzej DPH nezbiera zaujímavá suma, môžeš požiadať o jej vrátenie na daňovom úrade príslušnej krajiny, smozrejme po splnení náležítostí uvedených v ich zákone.

Inak je táto DPH uzneným daňovým nákladom.

K tým rozdielným sadzbám : vo viacerých členských štátoch som sa už stretol, že na kvázi tie isté služby dávajú rozdielne sadzby DPH a je to v súlade s ich zákonmi. Takže si s tým nelám hlavu.
kaktusy
23.07.06,16:45
Vďaka, benka.