wonderka39
21.07.17,06:58
Ahojte. Prosím poradíte mi ohľadom materskej?
U môjho zamestnávateľa pracujem už 10 rokov. Od januára do júna 2017 som pracovala na dohodu (počas RD) a od júla som na plný úväzok. Zistila som, že som tehotná - pôrod asi marec 2018. Myslím, že nárok na materské mi vznikol. Ale pracujem na dohodu ešte v inej firme. Je to ale len na júl a august 2017 a zárobok mám cca 60 € brutto mesačne. Bude sa mi aj z tohto rátať materská? Resp. ako sa to vôbec vyráta? Ďakujem.
Jana Motyčková
21.07.17,06:13
Keď píšete, že ste tam 10 rokov - pracovný pomer trvá 10 rokov a počas toho bola 6 mesiacov dohoda? Nie sú kompletné info, ale vyzerá to tak, že nárok na materské by mohol vzniknúť aj z pracovného pomeru a dala by sa získať materská aj s využitím dohôd.
wonderka39
21.07.17,06:20
Áno pracovný pomer trvá od roku 2007. Od roku 2014 som bola na MD a počas RD teraz v roku 2017 som robila na dohodu.. teraz od júla pracujem na plný pracovný uväzok..skôr ma zaujíma, či z toho ďalšieho pracovného pomeru u iného zamestnávateľa (trvanie 7-8/2017) vyplýva tiež nárok na nejaké materské....ďakujem
Jana Motyčková
21.07.17,06:47
Nárok z pracovného pomeru je. Mohol by vzniknúť aj nárok z dohôd, ale na to potrebujete mať v 2 rokoch pred pôrodom 270 dní nemocenského poistenia (mimo pracovného pomeru). Z tých dvoch dohôd získate cca 240 dní, čiže ešte nejakú dohodu s pravidelným príjmom pred materskou by ste museli uzatvoriť. Ak ste na tú dohodu u pôvodného zamestnávateľa mali lepší príjem, bola by dobrá dohoda napr. od 1.1.2017 tam, kde máte teraz dohodu za 60 €, ale dobrá bude aj kdekoľvek inde, len nie tam kde máte pracovný pomer. Dá sa to samozrejme aj inak, s navýšením materskej podľa potreby, ale to už viac rozoberať nebudem.