milo.cervenan
22.07.17,10:25
Asi pred rokom a pol sme sa rozhodli že začneme chovať sliepočky. Postavil som kurín a kúpili sme si 10 mladých sliepok. Začali niesť v podstate od prvého dňa a mávali sme cca 6-8 vajec denne. Po roku sme sa rozhodli prikúpiť ešte 5 pretože priestoru máme dosť. Tie pred tým sme mali hnedé tak sme kúpili biele aby sme ich vedeli rozoznať. Pomaly začali niesť aj tie a potom ako keby uťal. Zrazu mávame tak 2-4 vajcia niekedy len jedno. Takto to trvá už asi mesiac. Už som zúfalý a neviem čo mám robiť prosím preto o radu kde môže byť problém. Výbeh majú 8x7 metrov s tým že ich púšťam každý deň na potok kde majú aj zelené a v podstate neobmedzený výbeh. Majú veľký zásobník kde som im miešal šrot so zrnom. Potom som spravil zvlášť zásobník na zrno. Takže teraz majú dva zásobníky v jednom šrot a v druhom zrno ku ktorému majú neustále. prístup. Do šrotu im pridávam ROBORAN D. Skoro každý deň dostávajú nasekanú žihľavu so šrotom, suchý chleba namočený vo vode, sem tam zbytky z kuchyne a aj rozdrvené škrupiny. Majú dve veľké znáškové miesta kde môžu niesť naraz aj tri sliepky. Čistá voda každý deň je samozrejmosť. Máte nejakú radu ako ich znova "naštartovať"? Vopred ďakujem za akúkoľvek radu.
ivka70
22.07.17,09:14
Pockat, kym sa ochladi.
Vzdy v lete niesli sliepky volne chovane ovela menej ako na jar a na jesen. Aj im je teplo :)
milo.cervenan
22.07.17,10:03
Jj viem. Ale toto trvá už asi dva až tri mesiace. Posledne dni mávam max jedno až dve vajcia. Sem tam štyri. Navyše dosť malinké. Z 15 sliepok sa mi to zdá docela málo.
verads
22.07.17,10:13
Tiež tak viem , že v letnej sezóne znášajú menej. Skúste sa popýtat susedov ktorí majú sliepky a viac skúseností .
milo.cervenan
22.07.17,10:15
Skúšal som. Z toho čo radili zatiaľ nič nepomohlo. :/
dmc
22.07.17,13:14
Prikup im kohuta :)
wirgi
22.07.17,13:27
Aký šrot im dávaš? Napr. jačmeň pôsobí na znášku kontraproduktívne, tiež veľa kukurice netreba dávať.
milo.cervenan
22.07.17,13:41
Pokiaľ viem prítomnosť kohúta neovplyvňuje znášanie vajec. A navyše sused má dvoch a keď ich púšťam na potok tak sú spolu v neustálom kontakte.
bodliak
22.07.17,15:25
A si si istý že si nenašli iné miesto, kde znášajú vajcia ?
milo.cervenan
22.07.17,16:00
Pšeničný. Kukuricu nedávam vôbec.
milo.cervenan
22.07.17,16:01
Určite nie. Nechal som ich týždeň zavreté vo výbehu a nepúšťal vôbec na potok
. Prehľadal som všetky zákutia. Nikde nič.
Terezia13
22.07.17,16:53
v týchto horúčavách to bude asi problém všade, ešte by som vysledovala, či vajíčka niečo neodnáša, ale skôr to bude tými horúčavami, tiež môžu byť pretučnelé, s chlebom namočeným vo vode tiež opatrne, ak je ho veľa, môžu začať hnačkovať, nie je potrebné ho dávať veľa, ak majú dostatok zrna
vicktor
24.07.17,05:56
"suchý chleba namočený vo vode" - to je nieco podobne ako drevene zeliezko :) - prepac, ale pobavilo ma
Tiez by som to pripisal horucavam, ale prvykrat sa dozvedam ze "pustat sliepky na potok" - toto by som zamedzil.