Dominika Kopsova
23.07.17,22:20
Dobry den, chcela by som sa opytat na prava osobneho asistenta. Konkretne, dnes ma pani ktorej robim osobnu asistentku skritizovala ked sa na mna v nemocnici obratila sestricka s otazkou na co tam cakam. Chcela som jej za seba odpovedat ze som osobna asistentka pani na voziku a som tam s nou, nic viac. Vetu som nedopovedala, odpovedala za mna pani na voziku a potom ma upozornila ze ked sa ma v praci na nieco ludia pytaju mam sklopit zrak a mlcat ze nemam odpovedat ona povie za mna... dokonca ani za seba nemozem hovorit ze o tom je ta praca, inak ze sa na nu nehodim a ze potrebujem presadzovat samu seba cim sa ma dotkla kedze z mojho pohladu pre nu svoje potreby a osobnost dost potlacam..povedala ze ona je ta koli comu tam sme a iba si poziciava moje telo. Pochopila by som ze nemam odpovedat za nu, to by som si ani nedovolila, ale za seba? Prislo mi to ako zasah do zakladnych ludskych prav ked mi povedala ze nemozem odpovedat ked sa ma niekto nieco opyta. Predsa ked sa mna niekto nieco pyta mam pravo odpovedat za seba, nie za inych, a neignorovat osobu a netvarit sa ze som hlucha v akejkolvek praci. Alebo sa mylim? Raz ked nam podrzali dvere povedala som ze dakujeme, vtedy povedala ze mam dakovat v jednotnom cisle nie za nu ze ked bude chiet dakovat, povie to sama, prislo mi to divne a nerozumiem jej problemu s tym pretoze ja som rada a nevadi mi ked za mna niekto dakuje...ale respektujem to, avsak to ze nemozem odpovedat na otazky smerovane k mojej osobe mi pride ako zasah do mojich prav. Vdaka za odpoved. Dominika
buchač
23.07.17,20:29
Vetu som nedopovedala, odpovedala za mna pani na voziku a potom ma upozornila ze ked sa ma v praci na nieco ludia pytaju mam sklopit zrak a mlcat ze nemam odpovedat on povie za mna... dokonca ani za seba nemozem hovorit ze o tom je ta praca, inak ze sa na nu nehodim...ze ona je ta koli comu tam sme a iba si poziciava moje telo.

Zmluva o výkone osobnej asistencie obsahuje najmä:
druh vykonávaných činností podľa stanoveného zoznamu činností a rozsah vykonávaných činností,
miesto výkonu osobnej asistencie,
obdobie výkonu osobnej asistencie,
práva a povinnosti osobného asistenta,
odmenu a spôsob vyplácania odmeny,
dôvody odstúpenia od zmluvy o výkone osobnej asistencie.
https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/tazke-zdravotne-postihnutie/penazne-prispevky/pp-osobnu-asistenciu/osobny-asistent.html

Rozsah činností
https://docs.google.com/viewer?docex=1&url=https://www.employment.gov.sk/files/legislativa/dokumenty-zoznamy-pod/zoznam-cinnosti.pdf

P.S.:
Ale znášanie šikany som nejak nikde nepostrehol.
Dominika Kopsova
23.07.17,20:56
Vdaka za váš nazor a užitocné linky.
Katy a R
24.07.17,08:08
Ako osobná asistentka máš zmluvne dohodnuté - čo je tvojou povinnosťou a aký druh činnosti a v akom rozsahu máš robiť. Zmluvu si treba dobre prečítať - a ak v niektorých bodoch nesúhlasíš, tak môžeš žiadať opraviť ... a ak sa nedá dohodnúť na vzájomnej spolupráci - tak sa na to treba vybodnúť.
Ty jej poskytuješ svoje služby - nie svoje telo ... a ak sa ti nepáči jej prístup, urážanie od nej naozaj nemusíš strpieť. Samozrejme, je to na tebe, že čo si od nej necháš ... a tiež nevieme, že akú má pani diagnózu. (aj ľudia sú všelijakí ...... bohužiaľ aj v iných zamestnaniach)
jslancik
24.07.17,09:24
tvoj problém nie je o ľudských právach či nejakých iných. Jednoducho tvoja "klientka" je egoistická mrcha, tzv. stred vesmíru. Ju nezmeníš, jedine ak ju vymeníš. Ak chceš, môžeš mať s ňou emotívny rozhovor, samozrejme vopred pripravený. od srdca jej povieš, že nie si jej otrok, ale asistent a podobne. Možno zaberie, možno nie. Každopádne musíš počítať s tým, že ak nezaberie, opatrovať ju ďalej nebude to pravé orechové.
misoft
24.07.17,10:47
Ako osobná asistentka máš svoje pracovné povinnosti - dohodnuté a spísané zmluvne. Tie sa musia dodržiavať. Ale asistent NIE JE sluha, aby držal hubu a krok. Má tiež svoje práva. A jedným z nich je aj právo na dôstojný prístup k nemu. Toto, čo tá **** vypovedala, značí, že si z teba chce urobiť slúžku. Pokiaľ si túto prácu mala dohodnutú cez nejakú agentúru, úrad, inštitúciu - OKAMŽITE im to oznámiť, ako sa klient správa voči zamestnancovi /asistentovi, že šikanuje, uráža a vyžaduje neprimerané nároky.
A pokiaľ je agentúra, inštitúcia, úrad férova a zákonne pôsobiaca - tak tá **** nemusí dostať žiadnu asistenciu, alebo dostane inú asistentku, ktorá ju dokáže riadne s3,14čovať...
Zažila moja dcéra v DE - skôr som písal....klientka bola OK, ale jej manžel bol úchylák.... agentúra stiahla dcéru a poslala tam inú osobu - ale Rómku (na zlosť tomu Nemčúrovi :D:D:D..... ešte pamätal toho fúzkatého......).
marleau
24.07.17,11:01
rozbehol by som sa s ňou na vozíku a prááásk do nejakej steny alebo veľkých mreží
misoft
24.07.17,11:03
...a zobrali by ti vodičák na vozíky.....:D:D:D
buchač
24.07.17,11:20
marleau

Ako tak čítam tie Tvoje príspevky, tak budeš asi dosť razantný...ALE to som aj ja.
Položím Ti otázku.

"Čo by si robil, ak by si musel doprevádzať na vozíku svojho príbuzného ?"

Absolútne nezáleží, či je to brat. sestra, mama, svokra...
Nepozná nik z nás, v akom stave je dotyčná,hore uvedená pani.

Takže sa pýtam ešte raz.
"Rozbehol by si sa s vozíkom...a prááásk do nejakej steny, ak by v ňom sedela TVOJA MAMA ?"


P.S.:
Nehodnotím Tvoj príspevok...zhodnoť si ho sám.
alaya1
24.07.17,11:24
osobneho asistenta si vybera TZP osoba sama...nikto jej nikoho nenariadi. dokonca jedna TZP osoba moze mat aj viac OA.
veronikasad
24.07.17,11:58
Dušan, je dosť veľký rozdiel medzi opatrovateľkou (ktorú robila tvoja dcéra) a osobnou asistentkou (ak svoju činnosť správne pomenovala zadávatelky témy)...
Katy a R
24.07.17,18:14
len by som upozornila, že pani je ŤZP - a nevieme, akú má DG ... takže to nemusí byť žiadna mrcha, ale chorá osoba. Samozrejme, asistentka musí sama vedieť, či takúto asistenciu zvládne, či si presadí svoj prístup, alebo to naozaj pre ňu nie je. Prípady sú fakt rôzne - niekde je to fyzicky veľmi náročné, niekde zase psychicky. Všetko sa samozrejme nedá zistiť pred podpisom zmluvy ... ale spoluprácu môže ukončiť. nech si hľadá niekoho iného. keď to nejde, tak ....
buchač
24.07.17,18:19
buchač (Dnes 14:20) marleau

Ako tak čítam tie Tvoje príspevky, tak budeš asi dosť razantný...ALE to som aj ja.
Položím Ti otázku.

"Čo by si robil, ak by si musel doprevádzať na vozíku svojho príbuzného ?"

Absolútne nezáleží, či je to brat. sestra, mama, svokra...
Nepozná nik z nás, v akom stave je dotyčná,hore uvedená pani.
Takže sa pýtam ešte raz.

"Rozbehol by si sa s vozíkom...a prááásk do nejakej steny, ak by v ňom sedela TVOJA MAMA ?"


P.S.:
Nehodnotím Tvoj príspevok...zhodnoť si ho sám.
misoft
24.07.17,18:22
Ale i tak - asistent/ka nie je sluha....
veronikasad
24.07.17,18:28
Súhlasím...
marleau
25.07.17,05:39
Mamka by za mňa nerozhodovala.