Letko
24.07.17,07:27
Ahojte,

ak by som chcel ísť na materskú...

- manželka je na rodičovskom, dcéra bude mať 3 roky 24. 2. 2018.

- ak by som chcel ísť na materskú, musí manželka nastúpiť do zamestnania alebo môže ostať doma? Ak by mohla ostať doma, musí niečo oznámiť zamestnávateľovi? Platila by si zdravotné poistenie. Musí si platiť dôchodkové poistenie? (či je to nutné pre budúci dôchodok tak o 30 rokov)

- môžem mať popri materskej nový hlavný pracovný pomer (HPP) alebo to musí byť len dohoda? Ak HPP, môže byť nový presne taký istý ako ten, z ktorého by som išiel na materskú? (napr. z robotníka na robotníka, vodiča na vodiča, ekonóma na ekonóma,...)? Na Soc. pois. mi nevedeli povedať.

28 týždňov môžem teda spätne počítať odo dňa 3. narodenín dieťaťa? Alebo je posledným dňom deň pred 3. narodeninami?

Ak by som ukončil materskú napr. týždeň pred 3. narodeninami, môže sa manželka prihlásiť na rodičovský príspevok na ten jeden týždeň?

Samozrejme, je potrebné doložiť neformálnu dohodu o prevzatí starostlivosti, odhlásenie sa z rodičovských príspevkov, mesiac vopred dať môjmu z-teľovi oznámenie o odchode na materskú a podať žiadosť na Soc. pois.



Ďakujem a prajem príjemný deň.