Yvett
23.07.06,18:16
Prosím o pomoc ako mám riešiť poskytnutie vzoriek tovaru pre odberateľov (na ich vyskúšanie, preverenie účinnosti) za účelom predpokladaného zvýšenia odberu tovaru v budúcnosti. Podobné témy (asi 2-3) som našla na stránkach porady, ale stále v tom mám nejasnosti. Účtujem v JÚ a som platca DPH. Vzorky sú v nadobúdacej (skladovej) cene od 180,- do 456,- Sk.

môžem ich „odpísať“ výdajkou zo skladu – s uvedením firmy ktorej boli dodané?
musím vypísať dodací list (s potvrdením odberu)?
ak som dobre pochopila z predošlých diskusií neodvádzam DPH nakoľko sú v cene do 500,- Sk?
ako to mám zaúčtovať v denníku (réžia, odpis, ...)? Ďakujem
KEJKA
23.07.06,16:22
Prosím o pomoc ako mám riešiť poskytnutie vzoriek tovaru pre odberateľov (na ich vyskúšanie, preverenie účinnosti) za účelom predpokladaného zvýšenia odberu tovaru v budúcnosti. Podobné témy (asi 2-3) som našla na stránkach porady, ale stále v tom mám nejasnosti. Účtujem v JÚ a som platca DPH. Vzorky sú v nadobúdacej (skladovej) cene od 180,- do 456,- Sk.
môžem ich „odpísať“ výdajkou zo skladu – s uvedením firmy ktorej boli dodané?
musím vypísať dodací list (s potvrdením odberu)?
ak som dobre pochopila z predošlých diskusií neodvádzam DPH nakoľko sú v cene do 500,- Sk?
ako to mám zaúčtovať v denníku (réžia, odpis, ...)?Ďakujem
musíš rozlišovať
1. vzorky tovaru. Tieto nie sú limitované, ale vzorky slúžia na predvádzanie. Ak ich dodáš odberateľovi, je to dodanie za protihodnotu a odvádzaš DPH. Ak ale mu ich ukážše, necháš vyskúšať a neprechádzajú do jeho vlastnícta, tak je to tvoj náklad. To znamená, že ich nákupnú cenu dávaš do prevádzkovej réžie a VOZD.
a
2. reklamné - propagačné predmety. Tieto sú limitované cenou 500 Sk za kus, a sú aj daňovým nákladom, ak majú logo firmy....
Yvett
23.07.06,16:39
Je v tom ešte malý háčik. Ak si väčšinu z tých tovarov budúci zákazník chce vyskúšať - musí si ich aplikovať t.j. použiť väčšinou celú dávku a to nezvratne - už to zostáva natrvalo v jeho strojoch prístrojoch a pod.
Ak som dobre pochopila vykážem to ako vlastnú réžiu. Nikde neuvádzam komu som dávala skúšobné vzorky?
A čo je skúšobná vzorka? – Je to tovar 1:1, alebo musí byť v nejakom inom balení ako predávaný výrobok. Ja mám iba tovar ktorý budem ponúkať na predaj, t.j. žiadne menšie skúšobné balenia a pod.
KEJKA
23.07.06,17:01
musíš sa aj s háčikm vtesnať do nasledovného znenia zákona o DPH

§ 8 Dodanie tovaru
(1) Dodaním tovaru je
a) dodanie hmotného majetku, pri ktorom dochádza k zmene vlastníckeho práva, ak tento zákon neustanovuje inak; na účely tohto zákona hmotným majetkom sú hnuteľné a nehnuteľné veci, ako aj elektrina, plyn, voda, teplo, chlad a bankovky a mince, ak sa predávajú na zberateľské účely za inú cenu, ako je ich nominálna hodnota, alebo za inú cenu, ako je prepočet ich nominálnej hodnoty na slovenskú menu podľa kurzu vyhlasovaného Národnou bankou Slovenska,

b) dodanie stavby alebo jej časti na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy.

(2) Dodaním tovaru je aj prevod vlastníckeho práva k hmotnému majetku za náhradu alebo protihodnotu na základe rozhodnutia vydaného štátnym orgánom alebo na základe zákona.

(3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie obchodných vzoriek na reklamu tovarov, bezodplatné dodanie reklamných predmetov, ak ich hodnota nepresiahne 500 Sk za jeden predmet a ak sú označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa, a dodanie vzoriek na kontrolné účely podľa osobitného predpisu 5) sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.
================================
takže podľa mňa sa teba týka len tá možnosť s obchodnými vzorkami.. len tam daj lepku - svoje logo svojej firmy, ak to vyrábaš. Kedže sa zrejme zmestíš do ceny, tak by to mohlo byť v pohode.
Yvett
23.07.06,17:54
Súhlasím. Práve tieto časti tohto zákona som si už viackrát prečítala, no stále mi nie je jasné či je treba dokladovať komu som tie vzorky poskytla.
KEJKA
23.07.06,19:19
Súhlasím. Práve tieto časti tohto zákona som si už viackrát prečítala, no stále mi nie je jasné či je treba dokladovať komu som tie vzorky poskytla.
nuž najlepšie ak uvedieš práve odberateľov, ktorí si následne ten tovar aj kúpili. Na podporu tvrdenia, že rozdávanie vzoriek ti zvyšuje tržby.
STRELEC
23.07.06,19:25
nuž najlepšie ak uvedieš práve odberateľov, ktorí si následne ten tovar aj kúpili. Na podporu tvrdenia, že rozdávanie vzoriek ti zvyšuje tržby.Navyše môže sa jednať o taký tovar, kde predvedenie (použitie vzorky) je nevyhnutné pre správne použitie tovaru, pre využitie jeho vlastností, pre zabránenie možných negatív u odberateľa, či inak žiadúce (mimo zníženia stavu zásob:)) .
petovsan
21.05.07,21:56
... pekne prosím ... nemá náhodou niekto spracovanú internú smernicu ohľadom poskytovania vzoriek obchodným partnerom?
petovsan
22.05.07,12:31
... posúvam ... nájde sa nejaká dobrá duša, prosím?