lenuska86
25.07.17,13:29
Dobry den, chcela by som Vas poprosit o pomoc so zostavenim UZ ku dnu ukoncenia likvidacie.
V podstate mam vsetko nachystane na podanie na DU s datumom ukoncenia likvidacie 31.7.2017, len ked som si to podrobnejsie studovala, tak som narazila na problem so zostavenim mimoriadnej UZ.

Na internete som nasla toto:
"Činnosti súvisiace s ukončením likvidácie
Ku dňu skončenia likvidácie účtovná jednotka uzavrie účtovné knihy v súlade s § 16 ods.7zákona o účtovníctve a zostaví účtovnú závierku v zmysle § 17 ods.6 zákona o účtovníctve. Zákon o účtovníctve nestanovuje osobitný postup účtovania pri ukončení likvidácie spoločnosti.
Dňom nasledujúcom po dni ukončenia likvidácie sa otvoria účty majetku a záväzkov a účtuje sa len o vysporiadaní daňovej povinnosti, resp. ostatných záväzkov, ktoré vyplývajú z likvidácie, ako napr. vyplatenie podielu na likvidačnom zostatku spoločníkom. Spôsob rozdelenia likvidačného zostatku pre jednotlivé kapitálové spoločnosti a družstvá upravujú príslušné ustanovenia Obchodného zákonníka.
Účtovanie pri ukončení likvidácie spoločnosti a jej následnom zrušení upravujú postupy účtovania v 28 „postupov účtovania pre podnikateľov“. Ku dňu skončenia likvidácie obchodnej spoločnosti sa zostaví mimoriadna účtovná závierka, ktorá obsahuje vyčíslenie záväzku z dôvodu splatnej dane z príjmov. Účty likvidovanej spoločnosti by nemali vykazovať ku dňu skončenia likvidácie žiadne zostatky s výnimkou vykázaného likvidačného zostatku záväzku zo splatnej dane.
Pri zostavení mimoriadnej účtovnej uzávierky by účtovná jednotka mala uskutočniť tieto kroky:
• zistiť výsledok hospodárenia ako rozdiel nákladov a výnosov,
• vyčísliť základ dane za príslušné zdaňovacie obdobie likvidácie,
• vypočítať daň z príjmu a vypočítanú daň zaúčtovať,
• vyčísliť výsledok hospodárenia po zdanení,
• vypočítať výšku likvidačného zostatku,
• vypočítať spoločníkom podiely na likvidačnom zostatku a tieto zaúčtovať ako záväzky voči spoločníkom súvzťažne na vrub účtov vlastného imania,
• zostaviť účtovnú závierku." 1)

§ 28 Postupov uctovania hovori toto:

"Účtovanie pri zrušení obchodných spoločností, družstiev alebo štátnych podnikov s likvidáciou
(1) Ku dňu skončenia likvidácie obchodných spoločností alebo družstiev sa zostaví mimoriadna účtovná závierka, ktorá obsahuje vyčíslenie záväzku z dôvodu splatnej dane z príjmov. Na účely zabezpečenia vedenia účtovníctva do dňa zániku účtovnej jednotky sa otvoria účty majetku a záväzkov a účtuje sa o vysporiadaní daňovej povinnosti a vyplatení podielu spoločníkov na likvidačnom zostatku. "

Takze ak som to spravne pochopila, tak v mimoriadnej UZ ku dnu skoncenia likvidacie by som nemala mat v UZ ine ucty nez pokladnicu a zavazky voci spolocnikom z titulu rozdelenia likvidacneho zostatku?????

Pozerala som si nasu suvahu a ku dnu ukoncenia likvidacie mame taketo zostatky:
Na strane MD:
211 = 7343,15
Na strane D:
411 = 33200
421 = 6402,09
429 = -31961,26
VH za obdobie likvidácie = -297,68

Mala by som upravit uctovanie takto????

narok spolocnikov na likvidacny zostatok = 7343,15 = 411/365
vysporiadanie strat z MR = 31961,26 = 411,421/365
vysporiadanie VH za obdobie likvidacie = 297,68 = 421/365

Potom by mi v suvahe zostalo na strane MD 211 = 7343,15 a na strane D 365 = 7343,15. Je tento postup spravny, ci nie?

Chcela by som Vas velmi pekne poprosit o rady, aby sa mi to uspesne podarilo zvladnut do konca mesiaca. Vopred Vam velmi pekne dakujem za rady a prajem pekny den :-)


-----------------------------
1) Zdroj: http://www.eseminare.sk/postup-spolocnosti-pri-jej-zaniku-likvidaciou-z-uctovneho-hladiska-v-roku-2016-uniqueiduchxzASYZNb3XW2GYgjTy2zIaDXNokTB9mbKTrAPMM A/
bubenkova jana
03.11.17,19:23
Pozdravujem, ako ste to nakoniec upravila v mimoriadnej ÚZ, tak ako píšete? V mimoriadnej ÚZ Vám ostala iba 211 a 365 so zostatkom?