57olinka
25.07.17,19:37
Moja mama dostala mozgovú príhodu a je v umelom spánku stabilizovaná v nemocnici. Na druhý deň od príhody mala dostať dôchodok , z ktorého platí byt. Ako postupovať pri prebratí dôchodku v zastúpení, aby som mohla uhrádzať náklady na byt. Moja mama bola aktívna a čulá a preto nemyslela na splnomocnenie.
Katy a R
25.07.17,18:16
Jakubec
26.07.17,15:21
Podla toho odkazu je jednou z podmienok, ktore musi pre ustanovenie osobitneho prijemcu mat socialna poistovna preukazane -- suhlas poberatela dochodku alebo jeho zakonneho zastupcu.
misoft
26.07.17,15:26
A toto si čítal?
"Ak poberateľ dôchodku je spôsobilý na právne úkony, len nemôže čítať alebo písať, zamestnanci pobočky Sociálnej poisťovne zohľadnia v zápisnici aj túto skutočnosť."
Jakubec
26.07.17,20:43
Ak som spravne pochopil, tak u matky zadavatelky otazky nie je problem len v tom, ze sa nevie podpisat alebo si nieco precitat, ale ani nevie dat najavo svoj suhlas alebo nesuhlas.
dmc
27.07.17,06:45
ak je niekto v umelom spanku - jeho sposobilost na pravne ukony je nulova.
vicktor
27.07.17,07:34
...ale SP pyta doklad ... a ci zohladni logiku, tazko povedat.
Telefonoval som tam vo velmi podobnej zalezitosti a pochopil som ze zohladnenie je vo hviezdach.
misoft
27.07.17,18:04
mimotemy
Ale toto je "politika" štátnej správy- SP - pokiaľ neprevzala a neurčila zástupcu, SP ich drží u seba a v prípade, že vyzdravie a bude schopná prevziať - dostane ich spätne. Ale v prípade (nedaj bože) skoná, zostanú štátu - pretože neprevzala a mŕtvemu sa už nedoručuje. A dediči odídu s dlhým nosom, pretože nebudú v majetku zosnulej (žiadny podpis o prevzatí). A štát opäť "ušetrí".....
Katy a R
27.07.17,20:00
- misoft - nie je to vôbec tak - na dôchodok je nárok do dňa úmrtia - dostane manželka -pozostalí (ak by náhodou....).
ale k téme - v každom prípade treba ísť riešiť na SP - hádam to dobre dopadne.
- no a aj tu vidno - že je lepšie rodičom a starým rodičom poukazovať dôchodok na účet (s disponentom, resp prístupom do IB;))
misoft
28.07.17,14:30
No moja švagriná sa však s takým postupom stretla pred rokmi. Svokor bol v nemocnici hospitalizovaný (a prakticky už len ležiaci pacient), švagriná mala aj overenú plnú moc na preberanie dôchodku, lenže na jeho adresu - keďže pracovala, kontrolovala to obdeň. 2 dni po dôchodku skonal (medzitým však šla - lebo našla oznam - pre dôchodok) - pošta nevyplatila, lebo je mŕtvy (v deň výplaty žil) a odoslali späť do SP. V SP jej tiež odmietli vyplatiť, lebo je mŕtvy (a že boli rozdielne dátumy výplaty a skonu - to ich nezaujímalo. A NEVYPLATILI vôbec!!!!
Mila123
29.07.17,08:38
Dušky kedy to bolo? pretože aj v deň výplaty dôchodku ak nastane exitus patrí predsa dôchodok pozostalým,(dedičom) je na to zákonný nárok!!!!!