maria.kl
26.07.17,12:46
Mám faktúru za tovar s miestom dodania SR od slovenského dodávateľa s českým IČ DPH/ bez odvolávky na nejaký paragraf/
Faktúru samozdaním a uplatním si aj odpočet na DPH.
V kontrolnom výkaze je v B1.
Mám postup správny?
Nechýba na fa odvolávka na nejaký paragraf?
Ďakujem za rady.
Reina
27.07.17,09:47
Čo to konkrétne je za dodanie? Je trochu zvláštne mať slovenského dodávateľa s českým iČ dph...
Soňa K
27.07.17,09:55
Faktúru vrátiť na doplnenie paragrafu, ktorý určuje typ dodávky.
maria.kl
28.07.17,05:17
Sú to žiarivky, ktoré my používame k elektromontážnym prácam.. Dodávateľ ma utvrdzoval, že takto robí už dlho a má to správne.
Sú to vyššie faktúry a preto stále som na pochybách .
Ďakujem.
Soňa K
28.07.17,06:29
Správne to robí podla nejakeho paragrafu, tak nech napíše číslo. Pozri podla diča na fs, podla akého par. mu bolo pridelené dič, ktoré používa na faktúrach. Zrejme to bude par. 5.
Soňa K
28.07.17,07:43
Sorry, par. 5 je dph SR, myslím si, že ide o výmysel od r. 2016 a par. 69 ods. 3, ale pozri v Zákone.
Soňa K
28.07.17,14:35
Čo je na paragrafe Zákona o dph neužitočné ?
maria.kl
31.07.17,08:05
Na faktúru mi po vyžiadaní doplnil znenie:
Čl.195 a 197 smernice Rady 2006/112/ES o spoločnom systéme DPH-daň vysporiada kupujúci.
Môžem teda samozdaniť a aj uplatniť zároveň odpočet?
Soňa K
31.07.17,08:08
No, je vidieť, že sám nevie, podľa čoho to robí, ale mal by to byť par. 69 ods. 3 nášho Zákona, ak spľňaš všetko ostatné, treba odviesť a odpočítať DPH.
Reina
01.08.17,05:22
No neviem, teda, či je to § 69 ods. 3 - to by bolo, keby bola služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 Podľa toho aké články zo smernice uviedol, ide o tovar. A to je § 69 ods. 6. No tam je problém to, prečo to vyhotovuje tuzemská zdaniteľná osoba s českým IČ DPH?
Ja by som sa ešte spýtala, odkiaľ - kam išiel tovar, či naozaj vôbec ide o intrakomunitárne dodanie z iného členského štátu do iného členského štátu a či sa nepomýlil dodávateľ. A odvolávka na článok - pri dodaní tovaru z EU do EU je podľa mňa článok 138.
Soňa K
01.08.17,06:01
Jasné, odstavec som nepozerala, ale je to režim, ktorý používa napr. alza cz s českým dicom pri predaji na sk. Až na to, že oni uvádzajú odvolávku na paragraf. Takže tuzemske samozdanenie.
Reina
02.08.17,19:46
ja osobe by som to preverila, mne to ide na cezhraničné samozdanenie - tovar a to má iné riadky ako tuzemské samozdanenie.
Soňa K
03.08.17,06:23
Predpokladám, že je to dodanie v rámci SR, nie klasická intrakomunitárna dodávka, to už má hádam každá účtovníčka zvládnutú.
maria.kl
04.08.17,04:24
Slovenský dodávateľ je registrovaný v ČR na DPH
par. 6f ods.2 zákona č.235/2004
Tovar je fyzicsky preskladňovaný z ČR cez slovenský
sklad.
Takže samozdanenie a odpočet ?
Reina
08.08.17,07:53
ked pozerám český zákon je to registrácia obdobná našej registrácii - §5. No stále nechápem, prečo je na faktúre české IČ DPH, ak je tovar predávaný zo slovenského skladu slovenským dodávateľom. Tam by malo byť slovenské IČ DPH tej danej firmy, veď tu v SR má sídlo. Keby to bolo dodanie z ČR priamo SR pre odberateľa s IČ DPH v SR - tak to beriem, že intrakomunitárne dodanie a vtedy samozdanenie 07/08 DP DPH.

Prenos daňovej povinnosti ako má u nás ALZA CZ je v zmysle § 69 ods. 2, kde sa prenos vykoná , ak tovar a služby dodáva zahraničná osoba. A predsa ten dodávateľ je tuzemská osoba voči SR, tak prečo tuzemské samozdanenie - z akého titulu...? Mne to príde, že zle vyhotovili faktúru a asi mala byť s daňou alebo je to už mnou spomínané klasické nadobudnutie tovaru z EU (07/08 a 21 DP DPH a B1 KV DPH).
Aká je to spoločnosť - je vôbec registrovaná v SR pre účely DPH?.
Neviem všetky skutočnosti ale dedukujem a opieram sa o zákon podľa dostupných informácií.
maria.kl
10.08.17,07:45
Dodávateľ je registrovaný na DPH aj na Slovensku- § 4.
Našla som článok,ktorý môže byť k tejto veci /dúfam/.
Od 1.1.2016
Povinnosť platiť DPH sa prenáša na slov.odberateľa,zahraničný dod. faktúruje bez DPH.
Miesto dodania je v SR.Odberateľ samozdaňuje ako nákup s miestom dodania SR.
Myslím,že to preto takto robí, lebo mu tovar príde do ČR ako slovenskej firme, a on ju premiestni do skladov v SR.
Ale idem dávať dopyt na daňový úrad.Budem informovať.
Ďakujem
Reina
15.08.17,05:48
Dajte potom vedieť, lebo je to dosť zamotané. No stále si myslím, že to nemôže byť tuzemský prenos DP, lebo spoločnosť nie je v SR zahraničnou osobou.
Ak premiestňuje tovar z ČR do SR -ide o premiestnenie a samozdaniť by si to mala tá firma z titulu premiestnenia z ČR do SR. Potom už predávať zo slovenského skladu by mala so slovenskou dańou.
maria.kl
23.08.17,07:29
Konečne :Po osobnej konzultácií s daň.úradom tovar samozdaňujem,aj nárokom na odpočet.
Tovar prichádza z tretích krajín na územie ČR, preto povinnosť dodávateľa registrovať sa za platiteľe DPH
v ČR. Táto firma ho dovezie na Slovensko pod českým IČ DPH .
Ďakujem