Martinbiro
24.07.06,07:51
Dobry chcem sa spytat ci niekto nevie poradit prijal som zamestnanca doteraz som bol sam a ten omarodil co treba urobit ? myslim tym zaniest do socialnej papier o prace neschopnosti treba ktomu aj nieco este vyplnat? a iba do socialnej alebo treba nieco aj do zdravotnej ?
dakujem
KEJKA
24.07.06,05:54
prvých 10 dní mu PN preplácaš sám, od 11. dňa SP......
Zita4
24.07.06,05:57
Dobry chcem sa spytat ci niekto nevie poradit prijal som zamestnanca doteraz som bol sam a ten omarodil co treba urobit ? myslim tym zaniest do socialnej papier o prace neschopnosti treba ktomu aj nieco este vyplnat? a iba do socialnej alebo treba nieco aj do zdravotnej ?
dakujem
Zaplatiť mu náhradu mzdy za prvých 10 dní choroby (25% prvé 3 dni a 55% ďalších 7 dní). Ak bude chorý aj 11. deň, treba PN-ku odniesť do Sociálnej poisťovne aj s potvrdením o príjme počas rozhodného obdobia. Ak nebude chorý viac ako 10 dní, nič netreba na Sociálnu poisťovňu odovzdať.
Tweety
24.07.06,06:25
Zaplatiť mu náhradu mzdy za prvých 10 dní choroby (25% prvé 3 dni a 55% ďalších 7 dní). Ak bude chorý aj 11. deň, treba PN-ku odniesť do Sociálnej poisťovne aj s potvrdením o príjme počas rozhodného obdobia. Ak nebude chorý viac ako 10 dní, nič netreba na Sociálnu poisťovňu odovzdať.
Súhlasím a dodávam, že PN je potrebné oznámiť aj ZP.:cool:
Zoltán Kovács
24.07.06,06:28
Súhlasím a dodávam, že PN je potrebné oznámiť aj ZP.:cool:

Na akom tlačive sa hlási PN do ZP?
Martinbiro
24.07.06,06:29
Zaplatiť mu náhradu mzdy za prvých 10 dní choroby (25% prvé 3 dni a 55% ďalších 7 dní). Ak bude chorý aj 11. deň, treba PN-ku odniesť do Sociálnej poisťovne aj s potvrdením o príjme počas rozhodného obdobia. Ak nebude chorý viac ako 10 dní, nič netreba na Sociálnu poisťovňu odovzdať.

potvrdením o príjme počas rozhodného obdobia
co to znamena pocas rozhodneho obdobia konkretne, ppocul som ze pn sa pocita z minuleho roku ale ja ho mam 2 mesiac
Zoltán Kovács
24.07.06,06:33
potvrdením o príjme počas rozhodného obdobia
co to znamena pocas rozhodneho obdobia konkretne, ppocul som ze pn sa pocita z minuleho roku ale ja ho mam 2 mesiac

Do SP sa posiela "Potvrdenie o príjme počas rozhodného obdobie". A to isté mám polať aj do zdravotnej poistovne? Nezdá sa mi.

Rozhodné obdobie je predchádzajúci kalendárny rok. Ja v takomto prípade vyplňujem to potvrdenie bez uvedenia príjmu, nakoľko ešte ten rok nerobil u mňa. V tom prípade myslím, že sa ráta PN z minimálneho vym.základu.
Tweety
24.07.06,06:33
Na akom tlačive sa hlási PN do ZP?
Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného
Martinbiro
24.07.06,06:42
Do SP sa posiela "Potvrdenie o príjme počas rozhodného obdobie". A to isté mám polať aj do zdravotnej poistovne? Nezdá sa mi.

Rozhodné obdobie je predchádzajúci kalendárny rok. Ja v takomto prípade vyplňujem to potvrdenie bez uvedenia príjmu, nakoľko ešte ten rok nerobil u mňa. V tom prípade myslím, že sa ráta PN z minimálneho vym.základu.

pytal som sa teraz jednej pani co to robi a ze ked nieje k dispozicii rozhodujuce obdobie tak sa berie obdobie v danom roku odkedy zamestnanec pracuje, co je na tom pravdy ? :)
Gabi03
24.07.06,06:45
Rozhodné obdobie je predchádzajúci kalendárny rok. Ja v takomto prípade vyplňujem to potvrdenie bez uvedenia príjmu, nakoľko ešte ten rok nerobil u mňa. V tom prípade myslím, že sa ráta PN z minimálneho vym.základu.

Podľa mňa rozhodujúce obdobie má podľa § 54 ods. 2 písm. b) "...je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kal. mesiacu, v ktorom vznikla DPN..."

Od 1.8.06 do bude pravdepodobný denný vymeriavací základ podľa § 57.

Prosím o bližšie určenie ohľadne oznámenia do ZP. (oops) Už niekoľko rokov robím mzdy, ale s týmto som sa ešte nestretla a ani mi nikto nič neoznámil ani nedaroval pokutu :) Som hladná po nových informáciach.
Ďakujem všetkým
Martinbiro
24.07.06,06:57
dakujem velmo pekne
jankasm
24.07.06,07:45
Prosím o bližšie určenie ohľadne oznámenia do ZP. (oops) Už niekoľko rokov robím mzdy, ale s týmto som sa ešte nestretla a ani mi nikto nič neoznámil ani nedaroval pokutu :) Som hladná po nových informáciach.
Ďakujem všetkým

Do ZP oznamuješ začiatok a koniec PN, takisto aj začiatok a koniec MD, RD ....
Slúži na to tlačivo Oznámenie zamestnávateľa o zmenách .... (donedávna to bolo Hromadné oznámenie)
Jara
24.07.06,08:10
Tlačivá si stiahneš na stránkach jednotlivých poisťovni. Ak si to nerobila, tak ti radím dorobiť to spätne a odniesť do poisťovni. Je to od 09/2005.
Martinbiro
24.07.06,09:06
toto nieje mozne tolko papierovanie za vsetko mozne aj nemoze a nevravim len o tejto jednej teme, sak sa moze clovek zblaznit stoho.
Jara
24.07.06,09:15
Nuž čo iné nám ostáva.... Je to chlieb náš každodenný...

Ja by som ale prijala keby vymysleli taký zákon, že všetky zákony, či DPH, či ZoDzP, ZP, SZ a všetky, všetky boli stále aspoň rok platné a všetky vyhlášky, aby sme nemuseli stále sledovať či nieje niečo novelizované, napr. aj 7x a nemuseli v priebehu roka ešte po nociach študovať nové zákony a vyhlášky. Veď čo nás len stal zdravotný zákon a mnoho ďalších. Stále sa meniace odvody ap. To ma ničí a nebyť Porady, tak to isto nezvládam...
Martinbiro
24.07.06,10:17
Nuž čo iné nám ostáva.... Je to chlieb náš každodenný...

Ja by som ale prijala keby vymysleli taký zákon, že všetky zákony, či DPH, či ZoDzP, ZP, SZ a všetky, všetky boli stále aspoň rok platné a všetky vyhlášky, aby sme nemuseli stále sledovať či nieje niečo novelizované, napr. aj 7x a nemuseli v priebehu roka ešte po nociach študovať nové zákony a vyhlášky. Veď čo nás len stal zdravotný zákon a mnoho ďalších. Stále sa meniace odvody ap. To ma ničí a nebyť Porady, tak to isto nezvládam...

Tak tak veru tak a este ked clovek potrebuje nieco vybavit tak potrebuje den na to aby nejaku malickost vybavil jeden urad je tam druhy 10km mimo ako to bolo u nas v Nitre danovy urad bol mimo nitry :)) no proste hruza vecna jedna budova a tam by mal clovek vybavit vsetko :D
A zie zakony hmm to nikdy nebude take aby nieco vydrzalo aspon rok to by nasi einstainovia nesmeli utekat do sveta potom by to bolo lepsie si myslim:D :)
Dank
08.08.06,15:07
Dobrý deň poraďáci. Potrebujem poradiť. V prípade, že zamestnávateľ platí prvých 10 dní PN, môže zamestnanca navštíviť v domácnosti? Je na to nejaký paragraf, že ho môže skontrolovať? A druhý dotaz - platí stále 3 dni nahlásenie PN zamestnávateľovi? Ďakujem
Mema
08.08.06,15:22
V zopár príspevkoch bolo uvedené správne, že prvých 10 dní platíš sám až od 11 dňa sa PN oznamuje SP. Avšak už v prvý deň sa oznamuje ZP, že poistné preberá štát, t.j. na hromadnom oznámení /platí to pre prípad VšZP/ treba s príslušným kódom oznámiť, že je pracovník PN. Ak u teba pracuje len dva mesiace, tak vymeriavaci základ pre PN je zárobok za tieto dva mesiace.
dadika
08.08.06,18:09
Avšak už v prvý deň sa oznamuje ZP, že poistné preberá štát, t.j. na hromadnom oznámení /platí to pre prípad VšZP/ treba s príslušným kódom oznámiť, že je pracovník PN.

Ja keď som sa na to pýtala na VŠZP poisťovni, povedala mi pracovníčka, že sa to robí na konci mesiaca a "hromadne".
Zita4
08.08.06,20:18
Ja keď som sa na to pýtala na VŠZP poisťovni, povedala mi pracovníčka, že sa to robí na konci mesiaca a "hromadne".
Nahlasovanie zmeny platiteľa poistného napr. počas choroby sa robí do konca nasledujúceho mesiaca. Takže napr. za júl do konca augusta. Nahlasuje sa choroba od prvého dňa, teda nielen poberanie nemocenského, ale aj náhrady mzdy počas PN.
Zita4
08.08.06,20:39
Dobrý deň poraďáci. Potrebujem poradiť. V prípade, že zamestnávateľ platí prvých 10 dní PN, môže zamestnanca navštíviť v domácnosti? Je na to nejaký paragraf, že ho môže skontrolovať? A druhý dotaz - platí stále 3 dni nahlásenie PN zamestnávateľovi? Ďakujem
Zákonom č. 310/2006 bol novelizovaný aj zákon č. 462/2003 (v čl. II.). Nájdeš tam doplnenie o kontrole zamestnanca počas poberania náhrady príjmu.
K druhej otázke: PN musí zamestnanec neodkladne doručiť zamestnávateľovi, aby mu ten mohol vyplatiť náhradu mzdy. V zákone nie je určený termín, dokedy. Ak nedoručí, nedostane vyplatenú náhradu mzdy.
endrju
08.08.06,20:43
... V prípade, že zamestnávateľ platí prvých 10 dní PN, môže zamestnanca navštíviť v domácnosti? Je na to nejaký paragraf, že ho môže skontrolovať?... §9 ods. 4 zákona 462/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov O náhrade príjmu pri dočasnej práceneschopnosti. ;)

P.S. Zitka, ma predbehla počas hľadania presného čísla §§§ :D
Martinbiro
09.08.06,05:53
a ako je to stou nahradou mzdy ked vypocitam tych 25 a 55% s tej sumy sa platia aj odvody ?
Zita4
09.08.06,06:08
a ako je to stou nahradou mzdy ked vypocitam tych 25 a 55% s tej sumy sa platia aj odvody ?
Z náhrady mzdy počas DPN sa neodvádza nič. Ani daň, ani odvody.
Martinbiro
09.08.06,06:15
Z náhrady mzdy počas DPN sa neodvádza nič. Ani daň, ani odvody.

myslel som si ale nebol som si isty

dakujem ;)
adus
09.08.06,10:42
Ahojte,
ak je zamestnanec na PN 8 kalendárnych dní - program vypočítal náhradu mzdy - odvody neplatí nikto? Ani zamestnanec, ani zamestnávateľ?
Robím to prvýkrát, tak prosím o trpezlivosť.
Ďakujem.
Maňaska
09.08.06,10:50
Ahojte,
ak je zamestnanec na PN 8 kalendárnych dní - program vypočítal náhradu mzdy - odvody neplatí nikto? Ani zamestnanec, ani zamestnávateľ?
Robím to prvýkrát, tak prosím o trpezlivosť.
Ďakujem.
Odvody počas PN nerobí ani zamestnanec /§140 odst. 2 zákona 461/2003 Z.z. / ani zamestnávateľ /§140 odst. 6 zákona 461/2003 Z. z./.

Ak zamestnanec ostatné pracovné dni z mesiaca odpracoval, z dosiahnutej mzdy sa odvody samozrejme vypočítajú a odvedú.
adus
09.08.06,10:56
Ďakujem. Tak neodvádzame ani do ZP, ani do SP...
Pekný deň
Maňaska
09.08.06,11:21
Je to tak.
Denisa Holla
09.03.07,14:27
Ahojte, mozte mi prosim poradit? Ak zamestnanec ochorel a je na PN-ke na PRELOME mesiacov.Cize od 29.1. do 5.2.2007. Posielam v takom pripade nieco do Soc.poistovni?Zamestnanec bol chorý 8 dní.
Ako sa dni prerataju ked je v tom zahrnutý víkend?To znamená 29.1 bol pondelok a 3.a 4. bola sobota a nedela. Do práce nastúpil v utorok. Ako sa to vyrata v mzde? DVZx počet prac dní...a co vikend?
Dakujem nza odpoved.
macula
09.03.07,14:46
Na SP sa nič nenahlasuje, a PN sa vypláca za kalendárne dni a nie za pracovné. Takže ak bol zamestnanec na PN od 29.1. - 5.2. tak sa mu vyplatí za prvé 3 dni /29,30,31.1/ 25% a za ďalšie dni /1,2,3,4,5.2./ 55%. Vypláca sa to preto za kalendárne dni, lebo aj vymeriavací základ z minulého roka sa delí počtom kalendárnych dní.
Denisa Holla
09.03.07,14:58
A preco sa to vyplaca aj cez vikend,ked zamestnanec cez vikendy nepracuje?Mozme to vypocitat tak? 29-31.1 = DVZ x 3 dni x 0,25% A dalej 1.,2.,a 5.2(kedy sú prac. dni)=DVZ x 3 x 0,55% a vikend DVZ x 2 x 0,10% . Mne to tak nejak vypocital program. Je to spravne??
Este raz dakujem
macula
09.03.07,15:03
Nie je to správne, PN sa vypláca za kalendárne dni, takže aj za sobotu a nedeľu.
Denisa Holla
09.03.07,15:11
Takze este raz:Zamestnanec ma DVZ 580,35 SK a pokracoval v PNS v novom mes. dalsích 5 dní. T.j.580,35 x 5 x 0,55%. Co činí 1.595,96 zaokruhlene 1.600. Ale program mu vypocital len 1.074,-SK Preco??Alebo to zle ratam ja?
Zita4
09.03.07,15:46
Takze este raz:Zamestnanec ma DVZ 580,35 SK a pokracoval v PNS v novom mes. dalsích 5 dní. T.j.580,35 x 5 x 0,55%. Co činí 1.595,96 zaokruhlene 1.600. Ale program mu vypocital len 1.074,-SK Preco??Alebo to zle ratam ja?
Musela si do programu zadať začiatok DPN od 1.2.2007, preto ti vypočítal za prvé 3 dni 25 % a za ďalšie 2 dni 55 % - tých 1074 Sk.
Denisa Holla
09.03.07,15:56
A ako mam zadat do programu, aby mi uz zvysne dni vypocitavalo tych 55%.nemozem predsa zadat datum od 25-ho...
endrju
09.03.07,17:37
A ako mam zadat do programu, aby mi uz zvysne dni vypocitavalo tych 55%.nemozem predsa zadat datum od 25-ho...

Prepáč, ale otázka je veľmi zvláštna. V každom mzdovom programe môžu byť použité odlišné spôsoby nahrávania vstupných údajov. Predpokladám, že máš k dispozícii užívateľské príručky k programu a v nich si dokážeš nájsť a preštudovať kapitolu o spôsobe nahrávania práceneschopnosti.

Okrem toho odporúčam absolvovať školenie k základom mzdového účtovníctva.
Všetky podrobnosti sa tu asi nebudú dať vysvetliť formou písomných otázok a odpovedí. :cool:
Lucida
28.03.07,06:43
Zamestnanec mal 15dni PN. Oznam na SP bol splneny, o ZP neviem, takze asi nebol splneny oznam. Ma minimalnu mzdu. Denny vymer. zaklad ma v MRP 696,60Sk, ale PN-ku mu to nevypocitalo. Ako je to mozne a ci vobec z minimalnej mzdy vypocitava nahrady PN???

Dakujem za odpoved!
jankasm
28.03.07,06:56
Zamestnanec mal 15dni PN. Oznam na SP bol splneny, o ZP neviem, takze asi nebol splneny oznam. Ma minimalnu mzdu. Denny vymer. zaklad ma v MRP 696,60Sk, ale PN-ku mu to nevypocitalo. Ako je to mozne a ci vobec z minimalnej mzdy vypocitava nahrady PN???

Dakujem za odpoved!

Jasné že vypočítava PN aj z minimálnej mzdy. Ak má v programe dobre zadaný DVZ tak mu musí vypočítať z neho náhradu príjmu. Ak ti nevypočítalo, treba zavolať správcom programu, určite poradia v čom je problém.
Ak nebol splnený oznam na ZP, tak treba dodatočne. PN stačí na ZP oznámiť do konca nasledujúceho mesiaca.