MySpace
27.07.17,09:45
Ako to je v prípade toho, že príde do firmy cudzia osoba alebo napíše mail a pýta si meno na nejakého zamestnanca z firmy (dôvod nekonkretizovala).
Chobot
27.07.17,08:15
Je to veľmi všeobecne položená otázka, dôležitý je súvis s dôvodom, prečo si pýtala tá osoba meno.

Napr. ak chcel vedieť, ako sa volá skladník a chce mu zavolať, či majú na sklade tovar XX, tak je to v poriadku. Kopec firiem má dokonca na nete aj telefónny zoznam s popisom funkcií a telefónnym číslom prípadne aj mailom. Súvisí to s ich prácou vo firme a tam nevidím problém, aby niekto povedal meno kolegu.

Inak neviem si predstaviť tebou popísanú situáciu . niekto zavolá a čo sa pýtal? Dajte mi meno konateľa? Alebo povedzte mi meno sekretárky riaditeľa? A aké osobné číslo máš na mysli? Máte vo firme pridelené nejaké osobné čísla?

A ak sa niekto pýta, či je vo firme pán XY, tak asi vie, že tam pán XY robí. Buď to potvrdíš, alebo povieš, že nerobí.

Upresni, ako to bolo žiadané.
Chobot
27.07.17,08:17
Tak jednoznačne by som to netvrdil. Zavoláš na miestny úrad a budeš chcieť vedieť napr. meno s telefónne číslo vedúceho oddelenia dopravy a sekretárka ti povie, že ti to nemôže prezradiť, lebo je to osobný údaj. Asi by si mala na takú odpoveď iný názor, než si napísala. Alebo by si s ňou súhlasila?
ivka70
27.07.17,08:30
Mala, lebo hovoris o statnej sprave a o udaji verejne dostupnom.
A zadavatel hovori o firme, nie o statnej sprave.
Vo firme sa casto stava ,ze takto niekto vola a chce meno veduceho napr. IT a potom mu vola kvoli ponukaniu produktov. Sekretarka z takychto dovodov ziadne mena telefonicky ani mailom neposkytuje. Telefon na prislusnu osobu prepoji, ale nechava na dotycnej osobe, ci prezradi svoje udaje volajucemu alebo nie. O osobnom cisle, ktore je cisto internou informaciou, ani nehovorim.
jslancik
27.07.17,08:50
takže ak zamestnávateľ očakáva, že bude zamestnanec dávať vizitky, tak je to v prudkom rozpore s ochranou osobných údajov, či? Nielenže sú vizitky ne-odpad vyvážený zlatom, ale porušujú práva zamestnanca na svoje meno.
ivka70
27.07.17,08:52
Nehovorime o vizitkach, ktore si odovzdava sam pracovnik. Hovorime o informaciach, ktore o nom poskytuje iny zamestnanec firmy.
jslancik
27.07.17,08:56
ale áno, hovoríme aj o vizitkách. napr. ja ako zamestnanec môžem (zamestnávateľovi) odmietnuť rozdávať vizitky so svojím menom, iba s funkciou a kontaktami bez mena? Lebo meno je môj osobný údaj. Telefón a mail náležia zamestnávateľovi a funkcii.
Zaujímavá teória...
ivka70
27.07.17,08:59
Tu si si ale prave vymyslel, ja o takej nikde nepisem .... :)
jslancik
27.07.17,09:39
je to to isté, ako v tvojom príspevku z 11:30. na základe rovnakého "zákona". a to ešte nehovorím o menovkách na nejakých väčších akciách...
MySpace
27.07.17,10:44
U nás sa to deje. Teraz ten pán dôvod neuviedol (posielal cez sociálnu sieť ako otázku, kto mal v daný deň službu a či mu poskytneme meno alebo osobné číslo zamestnanca), ale napr. v minulosti slečna, že jej náš zamestnanec bol sympaticky a žmurkal na ňu a že by sa s ním ešte chcela vidieť a zistiť, či sa náhodou nepoznajú a pod... A tak ľudia riešia všeličo, sama nechápem.
Tweety
27.07.17,10:51
Pri takýchto požiadavkach, ktoré nemajú nič spoločné s vykonávanou prácou, isto údaje neposkytovať.
Ing. Ľubomír Janoška
27.07.17,10:53
Zamestnávateľ je oprávnený podľa § 12 ods. 3 zákona o ochrane osobných údajov aj bez súhlasu poskytnúť (alebo zverejniť) meno, priezvisko a kontaktné údaje zamestnanca. Pritom podľa citovaného ustanovenia nesmie narušiť vážnosť, dôstojnosť a bezpečnosť zamestnanca.
PS - týmto ustanovením sa riadia aj menovky a vizitky zamestnancov.
vicktor
31.07.17,05:44
Vypytat telefonne cislo od slecny a dat kolegovi.
Ale ak mas o kolegu zaujem ty, dat slecne po pysku.