staankaa
24.07.06,07:59
chcem sa opytat ze ci je v zaucnej dobe narok na dovolenku alebo ci sa to da urobit nejako tak aby si zamestnanec nemusel zobrat neplatene volno. Dakujem krasne...
Zita4
24.07.06,06:03
chcem sa opytat ze ci je v zaucnej dobe narok na dovolenku alebo ci sa to da urobit nejako tak aby si zamestnanec nemusel zobrat neplatene volno. Dakujem krasne...
Nárok na 1/12 dovolenky vznikne po odpracovaní 22 pracovných dní. Takže pri nároku 25 dní za celý rok je po 22 odpracovaných dňoch nárok na 2 dni dovolenky. Po odpracovaní 44 dní je nárok na 4 dni dovolenky.
staankaa
24.07.06,06:13
a to je aj v pripade ked je v zaucnej dobe?
Chobot
24.07.06,06:14
chcem sa opytat ze ci je v zaucnej dobe narok na dovolenku alebo ci sa to da urobit nejako tak aby si zamestnanec nemusel zobrat neplatene volno. Dakujem krasne...

Pokiaľ sa predpokladá, že zotrváš v PP naďalej, tak so súhlasom zamestnávateľa môžeš čerpať dovolenku, aj keď Ti na ňu ešte nárok nevznikol. To, že nemáš nárok (t.j. odpracovaný počet dní), neznamená ešte, že nemôžes čerpať dovolenku.
Zita4
24.07.06,06:14
a to je aj v pripade ked je v zaucnej dobe?
Ak záučnou dobou myslíš skúšobnú dobu, tak to je tiež odpracovaná doba. Nárok na dovolenku je v zmysle Zákonníka práce.
Chobot
24.07.06,06:16
a to je aj v pripade ked je v zaucnej dobe?

Áno, tých 22 dní platí aj pre skúšobnú dobu.

Ako som písal predtým, čerpať môžeš aj viacej, ak s tým súhlasia. Tieto pravidlá sú preto, keby si náhodou skončil v skúšobnej dobe, aby vedeli vypočítať, koľko dovolenky Ti môžu preplatiť (alebo koľko si môžeš vyčerpať).
staankaa
24.07.06,06:24
takze ak som to spravne pochopila mozem si zobrat dovolenku tolko dni kolko chcem aj ked som v zaucnej dobe..napr. od 1.7.2006 som zamestanana na HPP a dovolenku si chcem zobrat od7.8-13.8 tak mam na nu naroko?
Tweety
24.07.06,06:28
takze ak som to spravne pochopila mozem si zobrat dovolenku tolko dni kolko chcem aj ked som v zaucnej dobe..napr. od 1.7.2006 som zamestanana na HPP a dovolenku si chcem zobrat od7.8-13.8 tak mam na nu naroko?
§ 113 ZP
1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.

AK sa na čerpaní dovolenky dohodneš so svojím zamestnávateľom, tak áno..:cool:
Chobot
24.07.06,07:37
takze ak som to spravne pochopila mozem si zobrat dovolenku tolko dni kolko chcem aj ked som v zaucnej dobe..napr. od 1.7.2006 som zamestanana na HPP a dovolenku si chcem zobrat od 7.8-13.8 tak mam na nu naroko?

Pozor, zákonný nárok na ňu nemáš. Len, ako uviedla Tweety, môžeš ju čerpať, ak sa na tom dohodneš so zamestnávateľom.

Napr. k 7. 8. máš podľa zákona nárok na 1/12 dovolenky (pri základe 25 dní sú to 2 dni). Zoberieš si po dohode so zamestnávateľom tých 5 dní dovolenky. Ak zotrváš v PP do konca roka, ešte si budeš môcť zobrať 7.5 dňa (celkový nárok za obdobie 1.7. - 31.12. budeš mať 12,5 dňa).

Ak by si ale napr. v rámci skúšobnej doby k 15. 9. skončila PP., tak by si mala nárok len na 2/12 dovolenky, t.j. 4 dni. Čiže Ty by si si v tom prípade prečerpala 1 deň, ktorý by Ti vo vyúčtovaní za posledný mesiac zamestnávateľ strhol.
staankaa
25.07.06,03:50
a budem tu dovolenku mat aj preplatenu ci nie? ci to nebudem mat dovolenku ale nahradne volno?
jankasm
25.07.06,05:08
a budem tu dovolenku mat aj preplatenu ci nie? ci to nebudem mat dovolenku ale nahradne volno?

Ty budeš mať klasicky dovolenku, aj normálne preplatenú, len musíš rátať s tým, že na ňu vlastne ešte nemáš zákonný nárok a preto ak by si náhodou nečakane skončila PP skôr a ten nárok by si ešte stále nemala splnený, budeš musieť tú náhradu za dovolenku, na ktorú si nemala nárok, vrátiť. Ak však budeš normálne pracovať tak sa nič nedeje.
staankaa
25.07.06,05:50
narok na nu mam ale nie zakonny vsak? spravne som to pochopila?
Tweety
25.07.06,05:54
narok na nu mam ale nie zakonny vsak? spravne som to pochopila? Na to, aby si mala zákonný nárok si nesplnila podmienky, ale ak je predpoklad, že budeš naďalej pracovať, môžeš po dohode so zamestnávateľom čerpať dovolenku aj tak. Máš to v mojom príspevku č.8.
Zita4
25.07.06,05:56
a budem tu dovolenku mat aj preplatenu ci nie? ci to nebudem mat dovolenku ale nahradne volno?
Dovolenku budeš mať riadne zaplatenú. Len sa môže stať, že z určitej príčiny (dlhodobá choroba, skončenie pracovného pomeru) ti nevznikne nárok na tú dovolenku, ktorú si už vyčerpala a v tom prípade budeš musieť vrátiť náhradu mzdy, ktorú si za tú dovolenku dostala. (Mzdárka ti to zrazí z platu.)
Chobot
25.07.06,06:02
narok na nu mam ale nie zakonny vsak? spravne som to pochopila?

Čo myslíš tým "nárok na ňu mám" a "zákonný nárok"? Skú to definovať vlastnými slovami, čo si pod tým predstavuješ Ty a potom Ti povieme, či sú Tvoje úvahy správne alebo nie.
Netka
25.07.06,06:14
Ahojte. Chcela by som sa spýtať - keď bol zamestnanec v skúšobnej dobe a nemal nárok na dovolenku (resp. mal na jej pomernú časť) ale on potreboval dovolenku na 16 dní - kvôli ukončeniu štúdia na VŠ mohli sme mu túto dovolenku dať? a vyplatiť mu ju až v období keď na ňu bude mať nárok alebo mu ju môžme vyplatiť aj v mesiaci ked na nu nárok nemá?
Ďakujem.
Zita4
25.07.06,06:18
Ahojte. Chcela by som sa spýtať - keď bol zamestnanec v skúšobnej dobe a nemal nárok na dovolenku (resp. mal na jej pomernú časť) ale on potreboval dovolenku na 16 dní - kvôli ukončeniu štúdia na VŠ mohli sme mu túto dovolenku dať? a vyplatiť mu ju až v období keď na ňu bude mať nárok alebo mu ju môžme vyplatiť aj v mesiaci ked na nu nárok nemá?
Ďakujem.
Môže si vopred vybrať dovolenku, na ktorú ešte nevznikol nárok, ale pravdepodobne vznikne. V tom prípade ju bude mať zaplatenú v mesiaci, kedy ju naozaj čerpal.
Tweety
25.07.06,06:19
Ahojte. Chcela by som sa spýtať - keď bol zamestnanec v skúšobnej dobe a nemal nárok na dovolenku (resp. mal na jej pomernú časť) ale on potreboval dovolenku na 16 dní - kvôli ukončeniu štúdia na VŠ mohli sme mu túto dovolenku dať? a vyplatiť mu ju až v období keď na ňu bude mať nárok alebo mu ju môžme vyplatiť aj v mesiaci ked na nu nárok nemá?
Ďakujem. Mohli ste mu ju dať, a aj preplatiť jej čerpanie podľa skutočného čerpania.:cool:
§ 113 ZP
1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.
Janna
16.08.06,06:01
Ahojte, prosím o radu:
Živnostník zrušil živnosť k 30.6.06, od 1.7.2006 je riadne zamestnaný vo svojej s.r.o. (predtým nebol nikde zamestnaný)
Mzdy robím v OLYMPE, chcela by som mu vyčísliť koľko dní ma nárok na dovolneku, aby sa to zorazilo aj na výplatnom lístku.
Môžem mu napísať nárok na dovolenku 12,50 dňa (25/12*6)? S tým, že ju začne čerpať až po odpracovaní tých 60 dní.
Či ako to má správne robiť.
Ďakujem.
Tweety
16.08.06,06:04
Ahojte, prosím o radu:
Živnostník zrušil živnosť k 30.6.06, od 1.7.2006 je riadne zamestnaný vo svojej s.r.o. (predtým nebol nikde zamestnaný)
Mzdy robím v OLYMPE, chcela by som mu vyčísliť koľko dní ma nárok na dovolneku, aby sa to zorazilo aj na výplatnom lístku.
Môžem mu napísať nárok na dovolenku 12,50 dňa (25/12*6)? S tým, že ju začne čerpať až po odpracovaní tých 60 dní.
Či ako to má správne robiť.
Ďakujem.
Ak je predpoklad, že v roku 2006 odpracuje v s.r.o. aspoň 60 dní, tak jeho nárok bude tých 12,5 dní.
Janna
16.08.06,06:20
Ak je predpoklad, že v roku 2006 odpracuje v s.r.o. aspoň 60 dní, tak jeho nárok bude tých 12,5 dní.

Áno to je. Urobím to tak, ďakujem veľmi pekne.