kacena26
24.07.06,08:46
Zdravím Vás, mám pár otázok k dph.poprvý krát som sa stým stretla a mám s toho materialu čo som prečítala nejaký mišung.
Došla mi fa z čiech za služby (rekl.stranka na webe), fa bola bez dph.táto firma má české DIČ a DIČ stále provozny Slovensko.
a co teraz ako a čo mám zaučtovať a aká su všetky moje povinnosti?
Milan Benka
24.07.06,07:57
Zdravím Vás, mám pár otázok k dph.poprvý krát som sa stým stretla a mám s toho materialu čo som prečítala nejaký mišung.
Došla mi fa z čiech za služby (rekl.stranka na webe), fa bola bez dph.táto firma má české DIČ a DIČ stále provozny Slovensko.
a co teraz ako a čo mám zaučtovať a aká su všetky moje povinnosti?

Nie som si istý, ale keď majú pridelené DIČ na Slovensku ( stála provozovna Slovensko), neposudzuje sa to ako nákup služieb od tuzemského dodávateľa - neplatcu DPH ?
kacena26
24.07.06,08:00
Dakujem za odpovede...
ale ja som si nemí istá ci mám dadaniť alebo to brat ako službu bez DPH.
kacena26
24.07.06,08:57
volala som do tej firmi a ony povedali že, nemaju pridelené na slovensku DIČ.a treba to dodaniť. a ako mám postrupovať teraz?
Fa mi prisla 21.7.06 je v Sk, mám teraz nieco oznámyť DU, a ako to bude vypadat dan.priznamím DPH za júl?
zaučtujem 11 500,- 518 AE/321
a potom zdenenie 2.185,- 343 AE / 343 AE cez ID?
ale ako nad tým rozmýslam v prij.fa musím mat fa na sumu 11.500,- bez dph v tej sume ju aj uhradim a ako sa mi dostane DPH do daňových dokladov? účtujem v MPR DOS.
kacena26
24.07.06,09:43
Už som na nejaké otazky našla odpoved ale stale nevem čo to bude robiť s programom v ktorom účtujem.ako tú dan z tej fa dostať do dan.dokladov?
lydinka
24.07.06,13:55
Ahojte poradaci, tento problém mám aj ja, ale ja účtujem JU, MRP DOS. Platca dph dostal fa z čiech na sumu 2855CZK, je to suma bez dph, avšak je to rovno prepočítané sa SKK - 3732.
Jedna známa mi však poradila, že to aj tak mám prepočítať k aktuálnemu dátumu kurzom NBS - hľadala som, je to 1.337, čiže je to 3 817 SK, nie ako vyšlo im - 3732.
A teraz neviem ako mám fa nahodiť, či ta mám účtovať ten kurzový rozdiel, alebo čo s tým. Inak tovar bol zaslaný na dobierku, hneď aj zaplatený v tej sume, ktorú vypočítali češi - 3732.
Prosím poraďte.
Milan Benka
24.07.06,18:13
Použijete kurz z fa. pre účtovníctvo, kurz NBS pre samozdanenie.
lydinka
24.07.06,18:55
Musí sa to prepočítavať aj v jednoduchom účtovníctve, či tam stačí nahodť kurz 1:1, čiže Fa nahodím s tou sumou, ktorú vypočítali oni?
Ď.
Lucka F.
17.08.06,09:45
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Sme s.r.o., platiteľ DPH, kúpili sme kvety do firmy v Rakúsku. 10% MWSt...mám nárok na odpočet DPH? Ak nie, uvádza sa tento náklad v priznaní k DPH na nejakom riadku? Dakujem...
eop
18.08.06,05:58
Ahojte, mam jednu otazku ohladom faktur z cz. Ja som szco, neplatca dph a objednala som si z CZ notebook. Tato firma je platca dph s icdph: CZ.....
Tento NT mi fakturovali v prepocte na skk v sume 29.515,- základ
5.608,- DPH
35.123,- Celkom
Chcela som sa spytat, ci je spravne, ze je tato faktura s dph?
A este ja berem do uvahy sumu tohto tovaru 35.123,-, cize do nakladov si mozem dat len cast - odpis?
Dakujem.
eop
18.08.06,06:00
Použijete kurz z fa. pre účtovníctvo, kurz NBS pre samozdanenie.

Nemal by byt ten isty kurz aj pre samozdanenie?
Milan Benka
18.08.06,06:08
Ahojte, mam jednu otazku ohladom faktur z cz. Ja som szco, neplatca dph a objednala som si z CZ notebook. Tato firma je platca dph s icdph: CZ.....
Tento NT mi fakturovali v prepocte na skk v sume 29.515,- základ
5.608,- DPH
35.123,- Celkom
Chcela som sa spytat, ci je spravne, ze je tato faktura s dph?
A este ja berem do uvahy sumu tohto tovaru 35.123,-, cize do nakladov si mozem dat len cast - odpis?
Dakujem.

Nakoľko ste neplátcom DPH je postup uplatnený českým partnerom správny.
Do nákladov si tento N-book uplatníte prostredníctvom odpisov.
Milan Benka
18.08.06,06:11
Nemal by byt ten isty kurz aj pre samozdanenie?

Pre účto - dátum vzniku účt. prípadu

Pre samozd.:
1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti. Osoba povinná platiť daň môže používať na prepočet cudzej meny na slovenskú menu kurz platný podľa colných predpisov v deň vzniku daňovej povinnosti; rozhodnutie používať kurz platný podľa colných predpisov sa musí písomne oznámiť daňovému úradu pred jeho prvým použitím a je záväzné počas celého kalendárneho roka. Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti.
Milan Benka
18.08.06,06:13
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Sme s.r.o., platiteľ DPH, kúpili sme kvety do firmy v Rakúsku. 10% MWSt...mám nárok na odpočet DPH? Ak nie, uvádza sa tento náklad v priznaní k DPH na nejakom riadku? Dakujem...

Keďže uvedená daň bola odvedená do rakúskeho štát. rozpočtu, na slovensku nemáte nárok na jej odpočet.
V priznaní DPH to neuvádzate v žiadnom riadku.
Lucka F.
18.08.06,07:50
dakujem...pekny den prajem...:))
eop
18.08.06,10:40
Pre účto - dátum vzniku účt. prípadu

Pre samozd.:
1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti. Osoba povinná platiť daň môže používať na prepočet cudzej meny na slovenskú menu kurz platný podľa colných predpisov v deň vzniku daňovej povinnosti; rozhodnutie používať kurz platný podľa colných predpisov sa musí písomne oznámiť daňovému úradu pred jeho prvým použitím a je záväzné počas celého kalendárneho roka. Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti.


Prepáč, ale ja mam z toho mišung.
Ked som platca dph, dostanem fa napr.z CZ od platcu. Ten mi dá na fa celkovú sumu 1.000 czk a má ju prepočítanú zároveň na Skk napr.1346,-Skk (kurz 1,346). Dátum dodania je 25.7.2006, co je v NBS kurz 1,35)
Ja tu fa nahodím na 518/321 v sume 1346,- Sk (kurzom 1,346)?
a samozdanenie dám kurzom 1,35??? Vobec tomu nerozumiem.
Môžem ťa poprosiť o vysvetlenie na tomto príklade? Ďakujem moc.
:confused: :confused: :confused:
Milan Benka
18.08.06,11:15
Prepáč, ale ja mam z toho mišung.
Ked som platca dph, dostanem fa napr.z CZ od platcu. Ten mi dá na fa celkovú sumu 1.000 czk a má ju prepočítanú zároveň na Skk napr.1346,-Skk (kurz 1,346). Dátum dodania je 25.7.2006, co je v NBS kurz 1,35)
Ja tu fa nahodím na 518/321 v sume 1346,- Sk (kurzom 1,346)?
a samozdanenie dám kurzom 1,35??? Vobec tomu nerozumiem.
Môžem ťa poprosiť o vysvetlenie na tomto príklade? Ďakujem moc.
:confused: :confused: :confused:

Dostaneš Fa za čo ? Službu , tovar .............. Okrem datumu dodania potrebuješ dátum vystavenia fa, datum, kedy ti došla fa .......... veľa možností, konkretizuj.
eop
18.08.06,11:39
Dostaneš Fa za čo ? Službu , tovar .............. Okrem datumu dodania potrebuješ dátum vystavenia fa, datum, kedy ti došla fa .......... veľa možností, konkretizuj.

Ok, práve som mimo firmu, tak potom napíšem konkrétne, aké sú tam info.
Ale aj tak dik;)
Antonia1
13.10.06,06:16
Dobrý deň.
Potrebujem si potvrdiť či myslím dobre. Dostali sme fa CZ za materiál v sume
3 720,- na fa je aj poštovné v sume 150,- Sk. Fa je vystavená SK. Samozdaním len 3 720,- teda len za materiál. Poštovné je tu oslob. od DPH podľa par. 28. Ďakujem vopred za všetky odpovede.
Milan Benka
13.10.06,06:51
Dobrý deň.
Potrebujem si potvrdiť či myslím dobre. Dostali sme fa CZ za materiál v sume
3 720,- na fa je aj poštovné v sume 150,- Sk. Fa je vystavená SK. Samozdaním len 3 720,- teda len za materiál. Poštovné je tu oslob. od DPH podľa par. 28. Ďakujem vopred za všetky odpovede.

Podľa mňa bude základom dane pri samozdanení 3720+150, teda cena vrátane poštovného.

§ 22
Základ dane pri dodaní
tovaru a služby
(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý je priamo spojený s cenou tovaru alebo služby dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.
(2) Do základu dane podľa odseku 1 sa zahŕňajú aj
a) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu,
b) súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka.
ANNAP
23.10.06,09:35
Mam fakturu z ČR za sprostredkovanie predaja, faktúra je vystavená s DPH.
Chápem, že služba / sprostredkovanie/ prebehlo v ČR a preto krajina zdanenia je ČR.Mne vchádza DPH do daňových nákladov / tak mi bolo v rámci inej otázky povedané na DÚ /. Treba mi zvlášť zmluvu na sprostredkovanie, alebo stačí faktúra?
feem
23.10.06,12:27
Aj ja potrebujem pomôcť:
Dostal som FA z ČR s DPH 0%.
DPH by som mal asi zaplatiť na DÚ v SR.
Ako mám postupovať? Kde a kedy mám odviesť DPH, a akým kurzom?
Gabi03
23.10.06,12:33
Aj ja potrebujem pomôcť:
Dostal som FA z ČR s DPH 0%.
DPH by som mal asi zaplatiť na DÚ v SR.
Ako mám postupovať? Kde a kedy mám odviesť DPH, a akým kurzom?

Bolo to tu už veľa popísané. Hore v hľadaj daj si kľúčové slová a určite niečo nájdeš.
Milan Benka
24.10.06,05:07
Mam fakturu z ČR za sprostredkovanie predaja, faktúra je vystavená s DPH.
Chápem, že služba / sprostredkovanie/ prebehlo v ČR a preto krajina zdanenia je ČR.Mne vchádza DPH do daňových nákladov / tak mi bolo v rámci inej otázky povedané na DÚ /. Treba mi zvlášť zmluvu na sprostredkovanie, alebo stačí faktúra?

Na sprostredkovanie by vždy mala byť zmluva.

Podľa nášho zákona o DPH by takéto sprostredkovanie malo miesto dodania v krajine odberateľa ( §16/6 druhá veta. ...štát, kt. pridelil ident. číslo DPH, pod kt. mu sprostredkovateľ službu dodal). Nemám poruke český zákon, ale myslím, že to tam majú podobné.
Milan Benka
24.10.06,05:09
Aj ja potrebujem pomôcť:
Dostal som FA z ČR s DPH 0%.
DPH by som mal asi zaplatiť na DÚ v SR.
Ako mám postupovať? Kde a kedy mám odviesť DPH, a akým kurzom?

Si platiteľom DPH ?
Fa za čo ?
feem
24.10.06,08:08
Ja som neplatca, oni sú platcovia.
Ide o dodávku tovaru na predajňu.
Nebolo by jednoduchšie im povedať, nech mi vystavia faktúru s DPH, v ČR je tiež 19%, aby som nemal zbytočné komplikácie s platbou DPH na Slovensku??
A ešte otázka: Treba to nahlásiť na colnici??
Milan Benka
24.10.06,08:59
Ja som neplatca, oni sú platcovia.
Ide o dodávku tovaru na predajňu.
Nebolo by jednoduchšie im povedať, nech mi vystavia faktúru s DPH, v ČR je tiež 19%, aby som nemal zbytočné komplikácie s platbou DPH na Slovensku??
A ešte otázka: Treba to nahlásiť na colnici??

Požiadaj ich o opravu fa. Dodávka tovaru v rámci EU je oslobodená od DPH (DPH 0%) iba v prípade, že nadobúdateľ je platiteľom DPH v inom členskom štáte. V tvojom prípade podlieha daný predaj DPH. Český dodávateľ ju mal uviesť na fa.
feem
24.10.06,09:18
Uff, som trochu zmätený ...
DPH 0% mi uviedol na faktúre.
Ale ak tomu správne rozumiem neplatím DHH vôbec?!? .. ak som neplatca DPH?
Milan Benka
24.10.06,09:41
Uff, som trochu zmätený ...
DPH 0% mi uviedol na faktúre.
Ale ak tomu správne rozumiem neplatím DHH vôbec?!? .. ak som neplatca DPH?


1. Pri nákupe tovaru v iných členských štátoch (EU) - v zákone o DPH sa to nazýva nadobúdanie tovaru v tuzemsku z iného člen. štátu - musíme sledovať možnosť vzniku povinnej registrácie za platiteľa DPH. §7/1 zákona o DPH. Sledovaný limit je 420000,- SK v kalendárnom roku.

2. Ak nie si momentálne platiteľom DPH, český platiteľ DPH ti mal vystaviť faktúru z ich DPH, nakoľko sa na tebou popísaný predaj tovaru nevzťahuje oslobodenie od DPH. V rámci dobrých dodávateľsko-odberateľských vzťahov (lebo zo slušnosti) by som ich na to upozornil a požiadal ich o opravu ( nech vystavia fa s DPH).

3. Aj neplatiteľ DPH môže v určitých prípadoch platiť DPH ( podávať daň. priznanie DPH), ale nie v tomto prípade.
Oldi
24.10.06,09:41
Uff, som trochu zmätený ...
DPH 0% mi uviedol na faktúre.
Ale ak tomu správne rozumiem neplatím DHH vôbec?!? .. ak som neplatca DPH?

Jednoducho oni musia urobiť tú faktúru správne, pretože DPH musia odviesť oni v CR, nakoľko sú platci a ty nie. To znamená nie je pre nich toto dodanie oslobodené. Ty nemusíš nič riešiť, si neplatca. Iba od nich požaduj správnu faktúru.
Milan Benka
25.10.06,05:10
Takže potvrdenie predchádzajúcich príspevkov máme priamo v zákone:

§11
4) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak

a) dodanie takého tovaru v tuzemsku by bolo oslobodené od dane podľa § 47 ods. 7 až 10,
b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru nedosiahla 420 000 Sk za predchádzajúci kalendárny rok a ani v prebiehajúcom kalendárnom roku túto hodnotu nedosiahne.
Nika
25.10.06,07:09
Nakúpili sme tovar v SR a predali do ČR. Všetci sme platcovia DPH. My si uplatníme DPH a do ČR vystavím faktúru bez DPH tým nám vznikol nadmerný odpočet. Je to správne?
Milan Benka
25.10.06,08:28
Nakúpili sme tovar v SR a predali do ČR. Všetci sme platcovia DPH. My si uplatníme DPH a do ČR vystavím faktúru bez DPH tým nám vznikol nadmerný odpočet. Je to správne?
Správne, ale musíte preukázať splnenie podmienok oslobodenia (viď §43/5)
Nika
25.10.06,08:46
Správne, ale musíte preukázať splnenie podmienok oslobodenia (viď §43/5)

Ďakujem. § 43/5 je mi je jasný, len som ešte nerobila faktúru do zahraničia.
Milan Benka
25.10.06,08:50
Ďakujem. § 43/5 je mi je jasný, len som ešte nerobila faktúru do zahraničia.
Nezabudni uviesť na fa, že sa jedná o oslobodené plnenie podľa § .....
Dana7
07.03.09,08:32
Ahojte, mam jednu otazku ohladom faktur z cz. Ja som szco, neplatca dph a objednala som si z CZ notebook. Tato firma je platca dph s icdph: CZ.....
Tento NT mi fakturovali v prepocte na skk v sume 29.515,- základ
5.608,- DPH
35.123,- Celkom
Chcela som sa spytat, ci je spravne, ze je tato faktura s dph?
A este ja berem do uvahy sumu tohto tovaru 35.123,-, cize do nakladov si mozem dat len cast - odpis?
Dakujem.

Dobry den,

mam podobny problem a kedze vobec sa nestratavam s uctovanim DPH z inych krajin tak prosim, aby mi nieko systemom "po lopate" vysvetlil ako postupovat.
SZCO v SR neregistrovaný ako platca DPH kupil v ČR pristroj na modelovanie umelych nechtov. Faktúra z CR ma uvedene IC DPH CZ.... je vystavena v Kč a je na nej vyčislena DPH v hodnote 9% / zaklad dane 575544,50 Kč, DPH 5180,-- Kč/. Uctujem v JU /ALFA/. Aké povinnosti z titulu DPH pre mna ako SZČO neplatcu v SR plynú, mám niečo odviesť z titulu DPH. Tovar bol dodany formou dobierky a uhradeny bol 20% zaloha vopred a doplatok pri prevzati zasielky vodičovi. Prosim o radu, lebo som bezradna. A inak tu fakturu som dostala dnes a je z jula 2008.

Ďakujem;)
Jana Acsová
07.03.09,11:35
SZCO v SR neregistrovaný ako platca DPH kupil v ČR pristroj na modelovanie umelych nechtov. Faktúra z CR ma uvedene IC DPH CZ.... je vystavena v Kč a je na nej vyčislena DPH v hodnote 9% / zaklad dane 575544,50 Kč, DPH 5180,-- Kč/.Boli ste povinná sa registrovať (nie je podstatné kedy dostanete faktúru, ale či došlo k dodávke tovaru z ČR do
SR. Pozrite:

§ 7 ZDPH
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk.
(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň


Uctujem v JU /ALFA/.Ako vidíte, tento problém by bol tým najmenším, ktorý by ste potrebovali riešiť (v špecializovanej porade pre tento softvér).


Aké povinnosti z titulu DPH pre mna ako SZČO neplatcu v SR plynú, mám niečo odviesť z titulu DPH.Nastali dôvody na povinnú registráciu bez vzniku platiteľstva DPH, t.j. povinnosť odviesť daň bez možnosti túto daň odpočítať, keby ste situáciu neriešili skôr iným spôsobom napr. dobrovoľnou registráciou pre daň podľa iného paragrafu napr. § 4 (dobrovoľný platiteľ dane v tuzemsku), ktorá by predpokladám v prípade klasického podnikania v tuzemsku bola zrejme výhodnejšia. Pri obchode, ktorý nastal Vám reálne zo zákona vznikla povinná registrácia ako aj daňová povinnosť na Slovensku.


Tovar bol dodany formou dobierky a uhradeny bol 20% zaloha vopred a doplatok pri prevzati zasielky vodičovi.Takže niet pochýb, že k nadobudnutiu tovaru došlo.


Prosim o radu, lebo som bezradna.Škoda, že to riešite až dnes.


A inak tu fakturu som dostala dnes a je z jula 2008.Došlo k dodaniu (dobierka) a prevzatiu tovaru. Nič na tom podľa môjho názoru nezmení ani fakt, že ste faktúru dostali až dnes (ako ani dôvod prečo). K vzniku daňovej povinnosti došlo po splnení podmienok dodania tovaru a jeho prevzatia na Slovensku. Vznik daňovej povinnosti pri nadobudnutí sa neviaže len na faktúru ale aj dodanie tovaru (daňová povinnosť vzniká 15-teho nasledujúceho kalendárneho mesiaca po dodaní).
Dana7
07.03.09,15:57
Boli ste povinná sa registrovať (nie je podstatné kedy dostanete faktúru, ale či došlo k dodávke tovaru z ČR do
SR. Pozrite:

§ 7 ZDPH
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk.
(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň
Ako vidíte, tento problém by bol tým najmenším, ktorý by ste potrebovali riešiť (v špecializovanej porade pre tento softvér).
Nastali dôvody na povinnú registráciu bez vzniku platiteľstva DPH, t.j. povinnosť odviesť daň bez možnosti túto daň odpočítať, keby ste situáciu neriešili skôr iným spôsobom napr. dobrovoľnou registráciou pre daň podľa iného paragrafu napr. § 4 (dobrovoľný platiteľ dane v tuzemsku), ktorá by predpokladám v prípade klasického podnikania v tuzemsku bola zrejme výhodnejšia. Pri obchode, ktorý nastal Vám reálne zo zákona vznikla povinná registrácia ako aj daňová povinnosť na Slovensku.
Takže niet pochýb, že k nadobudnutiu tovaru došlo.
Škoda, že to riešite až dnes.
Došlo k dodaniu (dobierka) a prevzatiu tovaru. Nič na tom podľa môjho názoru nezmení ani fakt, že ste faktúru dostali až dnes (ako ani dôvod prečo). K vzniku daňovej povinnosti došlo po splnení podmienok dodania tovaru a jeho prevzatia na Slovensku. Vznik daňovej povinnosti pri nadobudnutí sa neviaže len na faktúru ale aj dodanie tovaru (daňová povinnosť vzniká 15-teho nasledujúceho kalendárneho mesiaca po dodaní).


Ďakujem za perfektnú odpoveď, a až teraz som si všimla, že mám v sume o jednu 5 viac, takže nie 555000, ale 55000 a nejaké drobné. Takže v tom prípade tá registrácia nie je povinná však? Ospravedlňujem sa za preklep v sume, ale v tomto zdaňovacom období, niekedy rýchlejšie píšem a hovorím ako myslím .:confused:

A ešte raz k téme DPH a fa z Čiech, rovnaká situácia, akurát tu išlo o dodanie služby - montáž tenisovej haly - suma dodávky cca 80000,-- Sk. Aké sú povinnosti neplatcu DPH ak prijme službu, je v tom rozdiel, alebo tá suma sa 420000,-- sa týka aj služieb.?

Ešte raz vďaka
Ďakujem ešte raz
steeva
07.03.09,17:46
Prosim o radu ohladne zauctovania predfaktury a faktury z CZ - pre jednoduchost s vymyslenymi cislami: 16.12. 08 uhrada predfaktury na sumu 15.000 CZK- hradene z uctu v SKK. Faktura - danovy doklad bola vystavena 18.12.2008 na sumu 0 CZK. DPH si neuplatnujem.
Uhradu predfaktury mam uctovat kurzom k 16.12., zauctovanie faktury kurzom k 18.12. a kurzovu stratu k 18.12.? Alebo vsetko k 18.12.?
Uctovanie by mohlo vyzerat takto? uhrada predfaktury 314/221, zauctovanie faktury 321/314, potom 501/321? Kurzova strata na 563/221.
Dakujem za radu.
Dana7
08.03.09,04:56
Ďakujem za perfektnú odpoveď, a až teraz som si všimla, že mám v sume o jednu 5 viac, takže nie 555000, ale 55000 a nejaké drobné. Takže v tom prípade tá registrácia nie je povinná však? Ospravedlňujem sa za preklep v sume, ale v tomto zdaňovacom období, niekedy rýchlejšie píšem a hovorím ako myslím .:confused:

A ešte raz k téme DPH a fa z Čiech, rovnaká situácia, akurát tu išlo o dodanie služby - montáž tenisovej haly - suma dodávky cca 80000,-- Sk. Aké sú povinnosti neplatcu DPH ak prijme službu, je v tom rozdiel, alebo tá suma sa 420000,-- sa týka aj služieb.?

Ešte raz vďaka
Ďakujem ešte raz


Prosím, neporadí mi niekto, ja viem je to moja chyba, ten preklep v sume, asi mení situáciu, ale chcem si byť istá, že to zaúčtujem správne.

Ďakujem
babi2
08.03.09,07:50
Prosim o radu ohladne zauctovania predfaktury a faktury z CZ - pre jednoduchost s vymyslenymi cislami: 16.12. 08 uhrada predfaktury na sumu 15.000 CZK- hradene z uctu v SKK. Faktura - danovy doklad bola vystavena 18.12.2008 na sumu 0 CZK. DPH si neuplatnujem.
Uhradu predfaktury mam uctovat kurzom k 16.12., zauctovanie faktury kurzom k 18.12. a kurzovu stratu k 18.12.? Alebo vsetko k 18.12.?
Uctovanie by mohlo vyzerat takto? uhrada predfaktury 314/221, zauctovanie faktury 321/314, potom 501/321? Kurzova strata na 563/221.
Dakujem za radu.
Zaplatenie zálohovej faktúry účtuješ 314/221. Keď prišla vyúčtovacia faktúra 18.12. tak ju zaúčtuješ 501/321 kurzom 18.12. a potom odúčtuješ zálohovú faktúru 321/314 a kurzovú stratu 563/314
Paula
08.03.09,08:12
Zaplatenie zálohovej faktúry účtuješ 314/221. Keď prišla vyúčtovacia faktúra 18.12. tak ju zaúčtuješ 501/321 kurzom 18.12. a potom odúčtuješ zálohovú faktúru 321/314 a kurzovú stratu 563/321


Ak vyšla záloha vyššia ako záväzok, potom 563/314.
steeva
08.03.09,09:47
Dakujem pekne za odpovede.
steeva
08.03.09,11:07
Prepacte, este raz sa k tomu vratim: uhradu predfaktury zauctujem podla kurzu komercnej banky a potom danovy doklad tiez podla kurzu komercnej banky alebo podla NBS?
ZuzanaP
09.03.09,08:58
Dodávateľ z ČR, platca DPH, dodáva skrine do SR, tiež platci DPH. Faktúry by mali byť vystavené bez DPH, urobí sa samozdanenie. Oni však stále vystavujú fa s DPH, že až po určitom čase budú bez DPH. To je ale nesprávne, že?
Tweety
09.03.09,09:01
Dodávateľ z ČR, platca DPH, dodáva skrine do SR, tiež platci DPH. Faktúry by mali byť vystavené bez DPH, urobí sa samozdanenie. Oni však stále vystavujú fa s DPH, že až po určitom čase budú bez DPH. To je ale nesprávne, že?
Áno.
ZuzanaP
09.03.09,09:02
Áno.

Tweety ďakujem za odobrenie, čo ale robiť, že ani po upozornení nechcú faktúry opraviť?
Tweety
09.03.09,09:09
Tweety ďakujem za odobrenie, čo ale robiť, že ani po upozornení nechcú faktúry opraviť?
Skús jednu nezaplatiť, ale ja by som im ich vrátila na prepracovanie.
ZuzanaP
09.03.09,09:11
Skús jednu nezaplatiť, ale ja by som im ich vrátila na prepracovanie.


Vyskúšam a uvidím, a ako to zaúčtovať, DPH si nemôžu uplatniť...
ZuzanaP
17.04.09,16:15
Vyskúšam a uvidím, a ako to zaúčtovať, DPH si nemôžu uplatniť...


Dodávateľ odmietol faktúry opraviť a nekomunikuje, už sme zmenili dodávateľa. Ale čo s tým faktúrami, na ktorých je vyčíslená DPH, prosím poraďte ako to zaúčtovať.

Ďakujem
ZuzanaP
20.04.09,05:13
Dodávateľ odmietol faktúry opraviť a nekomunikuje, už sme zmenili dodávateľa. Ale čo s tým faktúrami, na ktorých je vyčíslená DPH, prosím poraďte ako to zaúčtovať.

Ďakujem


Posúvam....
ZuzanaP
21.04.09,04:26
Posúvam....


Keďže česká firma vystavila fa s DPH, prebrala na seba daňovú povinnosť, tak ja som zaúčtovala DPH do nákladov. Myslíte, že môže byť? :rolleyes:
babi2
21.04.09,05:15
Keďže česká firma vystavila fa s DPH, prebrala na seba daňovú povinnosť, tak ja som zaúčtovala DPH do nákladov. Myslíte, že môže byť? :rolleyes:
Áno môže to tak byť, ak je FA s DPH tak potom celé do nákladov
zdenok
29.04.09,16:48
Som platca DPH v SR aj česká firma je platca DPH v ČR. Ako postupovať ak nakúpim u nich tovar a faktúru mi vystavia s DPH a ja časť tovaru účtujem do repre a časť by som predal na Slovensku neplatcom DPH?
babi2
29.04.09,16:54
Som platca DPH v SR aj česká firma je platca DPH v ČR. Ako postupovať ak nakúpim u nich tovar a faktúru mi vystavia s DPH a ja časť tovaru účtujem do repre a časť by som predal na Slovensku neplatcom DPH?
Česká faktúra by mala byť vystavená bez DPH a na Slovensku potom táto fa samozdanená. Ak napriek tomu bude vystavená s DPH, tak pôjde celá aj s DPH do nákladov, časť určená na predaj do daňových a časť na repre ako náklad nedaňový
zdenok
29.04.09,17:05
to znamená, že ak by som tovar predával ďalej tak musím sumu ešte navýšiť aj o slovenskú DPH?
babi2
29.04.09,17:08
Áno tak je
Laura1
05.05.09,06:41
Prajem Vám pekný deň!

Mám tiež jednu otázku ohľadom faktúry z Čiech:
Česká firma nám vystavila faktúru s DPH, /môj konateľ pri objednávke neuviedol, že sme platcovia DPH/

Skontaktovala som sa s dodávateľom - oni sú platcovia DPH v ČR, my na Slovensku. Sú ochotní prerobiť faktúru bez DPH - ale faktúra bude vystavená v Českých korunách - bude to v poriadku?

V opačnom prípade, keď som ja fakturovala inej firme do Čiech bez DPH - žiadali odo mňa faktúru v Českých korunách...

Ďakujem za rady.
Tamila
05.05.09,06:44
Faktúry môžu byť v cudzej mene, prepočítaš si ju kurzom ku dňu zdaniteľného plnenie
31Jankal
05.05.09,06:49
ja si myslím že kurz ecb rátame z predošlého dna vystavenia fa
alušik
05.05.09,06:50
Prajem Vám pekný deň!

Mám tiež jednu otázku ohľadom faktúry z Čiech:
Česká firma nám vystavila faktúru s DPH, /môj konateľ pri objednávke neuviedol, že sme platcovia DPH/

Skontaktovala som sa s dodávateľom - oni sú platcovia DPH v ČR, my na Slovensku. Sú ochotní prerobiť faktúru bez DPH - ale faktúra bude vystavená v Českých korunách - bude to v poriadku?

V opačnom prípade, keď som ja fakturovala inej firme do Čiech bez DPH - žiadali odo mňa faktúru v Českých korunách...

Ďakujem za rady.
Dôležité je, ako boli dohodnuté platobné podmienky. Ak sa konateľ pri objednávke dohodol na platbe v CZK, tak je to úplne v poriadku. Nikde nie je napísané, že by zahraničná firma musela vždy fakturovať v EUR. Aj medzi 2 slovenskými firmami sa môžete dohodnúť na fakturácii v cudzej mene.
Predpokladám, že v tom druhom prípade, keď Vaša firma fakturovala českej firme Vás tlačili do fakturácie v CZK len preto, aby im nevznikla ešte dodatočne kurzová strata, keď by museli meniť CZK na EUR pri platbe Vašej faktúry. Preto sa chceli "poistiť", že suma, ktorú im vyfakturujete, bude pre nich naozaj konečná a nevzniknú im ešte aj tie dodatočné kurzové rozdiely.
Bolo na Vás, či im na takéto platobné podmienky pristúpite, alebo budete naopak Vy ich "tlačiť" do fakturácie v EUR. Možno by ste tak potom riskovali, že od objednávky odstúpia a obchod sa nezrealizuje. Vždy je to o vzájomnej dohode. ;)
Laura1
05.05.09,18:15
Ďakujem pekne za odpovede - priznám sa, že môj konateľ si objednal materiál - nič sa ma nepýtal a teraz vidím, že zaplatil zbytočne cca 2.500,-Českých korún - tak sa snažím zachrániť, čo sa dá.
Faktúru sme už uhradili, ak nám vystavia dobropis a novú faktúru,...vrátia nám rozdiel - stálo to za to!
/že by som z toho aj ja niečo mala?/neverím/- asi som prehnane lojálna.:rolleyes:
mango28
21.06.09,13:29
Dobrý deň,
ja by som sa chcela opýtať ako to je keď kupujem tovar /som neplatca DPH/od českeho predajcu ktorý je platcom DPH. Dohodli sme sa na vyplateni do predu na jeho účet v EURACH. S tovarom mi došla faktúra bez DPH v českých korunách. Čo teraz?
mango28
21.06.09,18:48
Nevie mi niekto poradiť?
Milan Benka
22.06.09,05:23
Dobrý deň,
ja by som sa chcela opýtať ako to je keď kupujem tovar /som neplatca DPH/od českeho predajcu ktorý je platcom DPH. Dohodli sme sa na vyplateni do predu na jeho účet v EURACH. S tovarom mi došla faktúra bez DPH v českých korunách. Čo teraz?

Nič.
mango28
22.06.09,15:28
Ďakujem za odpoveď.
Leila2006
09.07.09,11:05
Dobrý deň,
firma SK, platiteľ DPH si nechá v ČR tiež u platiteľa vymeniť pneumatiky na osobných autách, prípadne im vykonajú aj nejaké iné servisné služby. Ako má byť vystavená faktúra -s alebo bez DPH? Nejak sa neviem z toho vymotať. Dík za odpoveď.
Leila2006
09.07.09,11:24
Dobrý deň,
firma SK, platiteľ DPH si nechá v ČR tiež u platiteľa vymeniť pneumatiky na osobných autách, prípadne im vykonajú aj nejaké iné servisné služby. Ako má byť vystavená faktúra -s alebo bez DPH? Nejak sa neviem z toho vymotať. Dík za odpoveď.


Posúvam. jedná - nejedná sa o §16/7?
evin
09.07.09,12:14
Dobrý deň,
dostali sme fa z Poľska za reklamu našej firmy na poľskom portali bez dane. Musím to samozdaniť? Sme platitelia DPH. Ďakujem za odpoveď.
peba
22.01.11,00:47
Potrebujem poradit:
Dostal som FA z Ceska v EUR bez DPH za sluzbu, ktoru dalej ponukam v Maďarsku.
Kto ma zaplatit DPH?
Ja mam zaplatit z Ceskej faktury DPH?
A madarskej firme ktora je platcom DPH vystavim fakturu bez DPH a oni zaplatia DPH v madarsku?
A madarskej firme ktora nie je platcom DPH vystavim fakturu s DPH a odvediem dan?

Uctujem v JU.
peba
23.01.11,12:08
Vie mi niekto poradit? Dakujem.
peba
24.01.11,19:44
Ako zaúčtujem v JU úhradu za službu zahraničnej firme ak:

-platba z môjho účtu odišla 25.10.2010
-platba firme dorazila 27.10.2010
-faktúru vystavili s dátumom 31.10.2010

(Preddavkovú faktúru nemám - neposlali)

:confused:

Poprosím o postup účtovania????
Vopred ďakujem.
simka999
07.02.11,15:23
Dobrý deň
dnes sme v ČR kúpili súčiastku na auto. Česká firma vystavila "daňový doklad za hotové" kde uviedla aj DPH. Na doklade je uvedené IČ DPH českej firmy aj našej firmy a poznámka - jedná se o plnení osvobozené od dane dle §64 zák. 235/2004. zboží je určeno pro využití v SR. Kupujúci odvede DPH svému správci daně. Chcem sa spýtať či je tento doklad správne vystavený. Nemal byť tento doklad bez DPH?
babi2
07.02.11,16:11
Dobrý deň
dnes sme v ČR kúpili súčiastku na auto. Česká firma vystavila "daňový doklad za hotové" kde uviedla aj DPH. Na doklade je uvedené IČ DPH českej firmy aj našej firmy a poznámka - jedná se o plnení osvobozené od dane dle §64 zák. 235/2004. zboží je určeno pro využití v SR. Kupujúci odvede DPH svému správci daně. Chcem sa spýtať či je tento doklad správne vystavený. Nemal byť tento doklad bez DPH?
Nechápem prečo to vystavili s DPH, podľa mňa sa pomýlili a tento doklad mal byť vystavený bez DPH, prikladám výklad k DPH z ČR

Jak je to s vývozem při vývozu v rámci EU?
Tuto problematiku upravuje Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty , Hlava 2, zvláště § 64. Na straně vývozce v ČR (nebo dodavatele zboží) předpokládáme plátce DPH, který dodává osobě v jiném členském státě. Potom dochází ke 2 situacím:

1.Dodání zboží osobě, která je registrovaná k DPH v jiném členském státě
Jedná se o osvobozené plnění s nárokem na odpočet DPH (§64 zákona o DPH). Český plátce tak bude dodávat zboží za ceny bez daně a tato dodání deklaruje ve svém daňovém přiznání k DPH jako dodání zboží do jiného členského státu. Pořizovatel zboží, který je osobou registrovanou k DPH v jiném členském statě, je pak povinen toto zboží řádně přiznat a zdanit ve svém státu v rámci podávaného přiznání k DPH.
simka999
07.02.11,16:41
nepomýlili sa s kolegom sa o tom naťahovali pol hodiny.
Všetko je zaplatené. Zaplatenie nemôžem podmieniť opravou dokladu. Nedonútim ich k oprave dokladu. Čo máme teraz urobiť?
janulka001
11.02.11,06:21
Dobry den, prosim Vas, v decembri som nakupila od ceskeho dodavatela diare v cene 34,02 EUR. Ked som to nahodila do SW ako nadobudnutie tovaru, v danovom priznani k DPH mi to nezobrazilo a vsimla som si to az teraz. Viete mi prosim, poradit ci musim podat opravne danove priznanie alebo do nejakej sumy ho nemusim podat? Velmi pekne dakujem za informaciu a prajem vsetkym pekny den.
Ninna
08.11.11,12:33
Prosím Vás o radu :
Objednali sme si /platca DPH /u českej firmy /platca DPH/ súčiastku. Súčiastka bola dodaná kuriérom. Faktúra od dodavateľa bola vystavená v Kč ale platba kuriérovi bola v eurách. Ako mám zaúćtovať v JÚ túto operáciu?
Ninna
08.11.11,17:11
Prosím Vás o radu :
Objednali sme si /platca DPH /u českej firmy /platca DPH/ súčiastku. Súčiastka bola dodaná kuriérom. Faktúra od dodavateľa bola vystavená v Kč ale platba kuriérovi bola v eurách. Ako mám zaúćtovať v JÚ túto operáciu?
posúvam...
emily 2
20.10.12,17:09
Dobry den,
prva krat mam fakturu z Čiech v českych korunach zaplatenu na pošte dobierkou v eurach.Faktura za tovar, vratane postovneho je na 1544 Kč .Faktura bola vystavena 07.09.2012. Tovar bol zaplateny na dobierku dna 14.09.2012 sumou 70,33 € . Podnikatel uctuje v JU,štvrťročný platca DPH. Do uctovnictva mam nahrat fakturu v hodnote 70,33 € a tuto sumu treba aj samozdanit ? Nerozumiem ako vypocitali tu sumu ?

Dakujem
srska
21.10.12,05:00
Dobry den,
prva krat mam fakturu z Čiech v českych korunach zaplatenu na pošte dobierkou v eurach.Faktura za tovar, vratane postovneho je na 1544 Kč .Faktura bola vystavena 07.09.2012. Tovar bol zaplateny na dobierku dna 14.09.2012 sumou 70,33 € . Podnikatel uctuje v JU,štvrťročný platca DPH. Do uctovnictva mam nahrat fakturu v hodnote 70,33 € a tuto sumu treba aj samozdanit ? Nerozumiem ako vypocitali tu sumu ?

Dakujem
ak to bolo platené na pobočke slovenskej pošty platí sa to takto:

1544,00/23,92=64,59 eur + zbytok do 70,33 eur je poplatok za realizovanie platby do cz . kurz 23,92 je kurz poštovej banky devíza - predaj v deň platby
emily 2
21.10.12,19:45
Ďakujem pekne za vysvetlenie....

tak potom do nakladov ide 64,59 € - uhrada faktury -nakup tovaru (tovar+postovne a balne) a sumu 23,92 - prevadzkova rezia

Samozdani sa suma 64,59 ? Ide mi teraz hlavne o tu DPH .

Ďakujem pekne.
srska
22.10.12,06:05
Ďakujem pekne za vysvetlenie....

tak potom do nakladov ide 64,59 € - uhrada faktury -nakup tovaru (tovar+postovne a balne) a sumu 23,92 - prevadzkova rezia

Samozdani sa suma 64,59 ? Ide mi teraz hlavne o tu DPH .

Ďakujem pekne.nie - 23,92 je kurz a sk réžia je 5,74
emily 2
22.10.12,07:14
Jasne, vcera bola uz trochu pokrocila hodina. Som si nevypocitala rozdiel.

Ale do toho samozdanenia ide ta suma 64,59 - to som napisala dobre ?
mondes
23.10.12,12:37
Dobrý deň, prosím Vás, mám došlé faktúry za nákup tovaru z Čiech. Niektoré sú ešte z 2. Q. Dnes mi volal klient, že dodávateľ z Čiech mu posiela opäť faktúry, pretože predošlé sú zle vystavené. Keď som ich kontrovala, zistila som, že jedna faktúra je s vyčíslenou českou DPH. Ostatné faktúry sú s nulovou sadzbou DPH. Takže je našou povinnosťou podať DDP k DPH za 2.Q aj keď chyba nebola na našej strane? Ďakujem pekne.
mondes
23.10.12,12:54
Posúvam.
mondes
23.10.12,13:29
Skúšam ďalej.
mondes
23.10.12,13:43
Hmm, odpoviem si sama. Musím podať DDP k DPH za 2.Q. Však? :)
mondes
23.10.12,14:31
Je to prosím Vás správne? Vďaka.
mondes
23.10.12,14:43
Prosím Vás, som povinná podať DDP k DPH? Ďakujem.
mondes
23.10.12,15:04
Dobrý deň, prosím Vás, mám došlé faktúry za nákup tovaru z Čiech. Niektoré sú ešte z 2. Q. Dnes mi volal klient, že dodávateľ z Čiech mu posiela opäť faktúry, pretože predošlé sú zle vystavené. Keď som ich kontrovala, zistila som, že jedna faktúra je s vyčíslenou českou DPH. Ostatné faktúry sú s nulovou sadzbou DPH. Takže je našou povinnosťou podať DDP k DPH za 2.Q aj keď chyba nebola na našej strane? Ďakujem pekne.

Prosííím, prosíím a ešte raz pekne prosíím. A zároveň ďakujem.
Tweety
23.10.12,15:13
Dobrý deň, prosím Vás, mám došlé faktúry za nákup tovaru z Čiech. Niektoré sú ešte z 2. Q. Dnes mi volal klient, že dodávateľ z Čiech mu posiela opäť faktúry, pretože predošlé sú zle vystavené. Keď som ich kontrovala, zistila som, že jedna faktúra je s vyčíslenou českou DPH. Ostatné faktúry sú s nulovou sadzbou DPH. Takže je našou povinnosťou podať DDP k DPH za 2.Q aj keď chyba nebola na našej strane? Ďakujem pekne.
Áno, treba podať DDP.
mondes
23.10.12,15:25
Uff, srdečná vďaka.:)
mondes
24.10.12,12:28
Dobrý deň, opäť Vás prosím o radu. Máme došlé faktúry z Čiech (vyššie som o nich písala) za nákup tovaru v sume 653 a 113 Eur. Ja som tie faktúry samozdanila. No poslali nám nové faktúry, vraj tie neboli dobré vystavené. Keď som ich porovnala, zistila som, že tie staršie faktúry boli s vyčíslenou českou DPH, no nie všetky. Opravila som na nich sumy a podávam DDP k DPH. Avšak tie predošlé faktúry už boli uhradené a nové sú vystavené v nižšej sume.Posledná faktúra bola ponížená o tie preplatky. Napr. nákup tovaru 1500 Eur preplatok fa. č.xx - 20 Eur a preplatok fa. č. yy - 8 Eur. Ako mám tie rozdiely správne vysporiadať v PD? Vďaka.

.....ešte jedna vec. Poslali nám 5 faktúr na opravu, z toho 2 boli v poriadku a 3 sme museli opraviť. Ale vo februári máme tiež od nich faktúru, na ktorej je vyčíslená česká DPH a k nej neposlali opravnú. Aj som im písala, ale vraj tá je OK. Je na nej:
DPH zákl. sadzba 20% 148,58 Kč zo základu 742,92 Kč
Znížená sadzba 10% 0,00 Kč zo základu 0,00 Kč
Osvobozeno 0% 24 908 Kč

Celkem bez DPH: 1026,06 Eur
Celkem s DPH: 1032,00 Eur
Odpočet záloh 230 Eur

Celkom k úhrade: 802 Eur

Nemá byť táto fa. tiež bez DPH? Ďakujem pekne.
mondes
24.10.12,13:05
Prosím Vás, aspoň to mi poraďte, že ako vyrovnám v záväzkoch preplatok tých faktúr, keď mi neposlali dobropis, ale v poslednej faktúre položkovite rozpísali tovar a posledné 2 položky boli odpočty preplatkov tých predošlých faktúr. Vďaka.
mondes
24.10.12,14:30
Dobrý deň, opäť Vás prosím o radu. Máme došlé faktúry z Čiech (vyššie som o nich písala) za nákup tovaru v sume 653 a 113 Eur. Ja som tie faktúry samozdanila. No poslali nám nové faktúry, vraj tie neboli dobré vystavené. Keď som ich porovnala, zistila som, že tie staršie faktúry boli s vyčíslenou českou DPH, no nie všetky. Opravila som na nich sumy a podávam DDP k DPH. Avšak tie predošlé faktúry už boli uhradené a nové sú vystavené v nižšej sume.Posledná faktúra bola ponížená o tie preplatky. Napr. nákup tovaru 1500 Eur preplatok fa. č.xx - 20 Eur a preplatok fa. č. yy - 8 Eur. Ako mám tie rozdiely správne vysporiadať v PD? Vďaka.

.....ešte jedna vec. Poslali nám 5 faktúr na opravu, z toho 2 boli v poriadku a 3 sme museli opraviť. Ale vo februári máme tiež od nich faktúru, na ktorej je vyčíslená česká DPH a k nej neposlali opravnú. Aj som im písala, ale vraj tá je OK. Je na nej:
DPH zákl. sadzba 20% 148,58 Kč zo základu 742,92 Kč
Znížená sadzba 10% 0,00 Kč zo základu 0,00 Kč
Osvobozeno 0% 24 908 Kč


Celkem bez DPH: 1026,06 Eur
Celkem s DPH: 1032,00 Eur
Odpočet záloh 230 Eur

Celkom k úhrade: 802 Eur

Nemá byť táto fa. tiež bez DPH? Ďakujem pekne.


Posúvam. Ďakujem.
mondes
25.10.12,19:21
Dobrý večer, keďže je už po DPH - čku, tak skúsim ešte raz zadať moju otázku, no jednoduchšie. Máme došlú fa z Čiech zo dňa 20. mája 2012 a z júla 2012 v sume 653 Eur. Pred dvoma dňami sa ozvali, že posielajú opravenú faktúru z mája, nakoľko vraj bola zle vystavená. Tá nová fa. je na sumu 584, - Eur. Takže mojou úlohou je podať DDP za 2. Q. Však? Ale ako mám vyrovnať preplatok tejto faktúry v záväzkoch? Myslím, že by mali poslať dobropis na tú čiastku, no oni ten preplatok odpočítali v júlovej faktúre, a to takýmto spôsobom: .napr. predaj šiat 200 Eur
predaj topánok 250 Eur
odpočet preplatku z fa. č. xx - 69 Eur

Celkom k úhrade 450 Eur.

To znamená, že táto fa. slúži zároveň ako dbp? Ďakujem pekne.
tictac7
25.10.12,19:32
Dobrý večer, keďže je už po DPH - čku, tak skúsim ešte raz zadať moju otázku, no jednoduchšie. Máme došlú fa z Čiech zo dňa 20. mája 2012 a z júla 2012 v sume 653 Eur. Pred dvoma dňami sa ozvali, že posielajú opravenú faktúru z mája, nakoľko vraj bola zle vystavená. Tá nová fa. je na sumu 584, - Eur. Takže mojou úlohou je podať DDP za 2. Q. Však? Ale ako mám vyrovnať preplatok tejto faktúry v záväzkoch? Myslím, že by mali poslať dobropis na tú čiastku, no oni ten preplatok odpočítali v júlovej faktúre, a to takýmto spôsobom: .napr. predaj šiat 200 Eur
predaj topánok 250 Eur
odpočet preplatku z fa. č. xx - 69 Eur

Celkom k úhrade 450 Eur.

To znamená, že táto fa. slúži zároveň ako dbp? Ďakujem pekne.

- áno, DDP k DPH za 2. q musíš podať - veď to už vieš z predchádzajúcich odpovedí.
- žiadny dobropis Ti nepošlú, ani nemajú na základe čoho
- ohľadne likvidácie preplatku na záväzkoch - láskavo si odpoveď zaraď do príslušného účtovníctva - si v téme DPH....
mondes
25.10.12,19:37
Ďakujem pekne, ešte sa teda opýtam k DPH. Urobila som dobre, keď som samozdanila tú júlovú faktúru vo výške 450 Eur, nemala som ju ponížiť o ten preplatok?

..... aj ked ako pozerám, tak pozerám, ten preplatok je tam ako keby len oznámený. Vďaka.
tibor1000
07.01.13,10:25
Dobrý den,prosím Vás,ked máme faktúru za ubytovanie v českom hoteli,faktúra je s českou DPH,je to správne? my sme platcovia DPH v SR
tú DPH mám zaúčtovať ako nedaňový náklad-alebo celá suma-vrátane českej DPH bude náš daňový náklaD??
dakujem vopred moc
tibor1000
07.01.13,14:31
Dobrý den,prosím Vás,ked máme faktúru za ubytovanie v českom hoteli,faktúra je s českou DPH,je to správne? my sme platcovia DPH v SR
tú DPH mám zaúčtovať ako nedaňový náklad-alebo celá suma-vrátane českej DPH bude náš daňový náklaD??
dakujem vopred moc

posúvam prosím..
JM1968
13.01.13,10:31
Dobrý den,prosím Vás,ked máme faktúru za ubytovanie v českom hoteli,faktúra je s českou DPH,je to správne? my sme platcovia DPH v SR
tú DPH mám zaúčtovať ako nedaňový náklad-alebo celá suma-vrátane českej DPH bude náš daňový náklaD??
dakujem vopred moc
tak viem, že do limitu 50€ je dph dańový náklad, nad 50 účtovať na 378 a vypýtať cez DÚ späť(nejako špecialne sa treba registrovať), alebo ako píšeš, tak nedaňový náklad...snáď ti niekto skúsenejší poradí viac
JM1968
13.01.13,10:43
Prosím, 28.12.12 sme uhradili do ČR zálohovú faktúru za náradie, s dátumom 31.12.12 nám poslali doklad k úhrade, ktorý sa volá : Daňový zálohový list vydaný-daňový doklad č..., v texte je Predmet zdanitelného plnení - dodaní zboží do JČS-uhrazeno dokladem.
8.1.13 nám bolo náradie doručené s pribalenom faktúrou , dátum zd.plnenia aj vystavenia 2.1.13, predmetom zd.plnenia - odúčtování částky zdanené na horeuvedeném daňovom zálohovom liste a rozpis po položkách, táto fa je bez podpisu aj pečiatky. Kedy samozdaňujem? Myslela som , že podľa §20, čiže 2.1.13, ale tým daňovým zálohovým listom k 31.12.12 ma doplietli. Ešte ma napadlo,že uplatniť si môžem odpočet v decembri a samozdaním v januári? A ešte čosi, v ČR neplatia tie slovné pojmy o oslobodení na faktúrach pre zahraničie a miesto zd.plnenie znova používať pojem dodanie tovaru? Ďakujem skúsenejším
tibor1000
13.01.13,13:35
tak viem, že do limitu 50€ je dph dańový náklad, nad 50 účtovať na 378 a vypýtať cez DÚ späť(nejako špecialne sa treba registrovať), alebo ako píšeš, tak nedaňový náklad...snáď ti niekto skúsenejší poradí viac
do 50 e danovy naklad? nasa DPH je 578 czk,takte to by limit splnilo
a na aky učet tu DPH prosim učtovat? jednalo sa o ubytovanie,tj. zaklad dane uctujem na 518 a tu dph na 548 danovy naklad?
dakujem vopred MOC
JM1968
13.01.13,14:16
do 50 e danovy naklad? nasa DPH je 578 czk,takte to by limit splnilo
a na aky učet tu DPH prosim učtovat? jednalo sa o ubytovanie,tj. zaklad dane uctujem na 518 a tu dph na 548 danovy naklad?
dakujem vopred MOC
celý účet na 518 vrátane dph...ale pozor, ak máš počas roka aj iné faktúry alebo bloky s českou dph -napr.tankovanie, tak všetky dph sa musia nasčítať a celková suma nesmie byť vyššia ako 50€. Len ešte treba preveriť tento limit, tuším pre každý štát je iný a zvykne sa meniť, žiaľ ja takýto prípad nemám, len zo školenia si pamätám...
tibor1000
13.01.13,16:51
celý účet na 518 vrátane dph...ale pozor, ak máš počas roka aj iné faktúry alebo bloky s českou dph -napr.tankovanie, tak všetky dph sa musia nasčítať a celková suma nesmie byť vyššia ako 50€. Len ešte treba preveriť tento limit, tuším pre každý štát je iný a zvykne sa meniť, žiaľ ja takýto prípad nemám, len zo školenia si pamätám...

dik hrozne moc
v r.2012 mali iba tento 1 cesky nakup,takze ok
a kde by som to prosim nasiel tie limity,to som fakt netušil o tomto :eek:
mirka134
13.01.13,18:43
sme platci DPH JU- alfa na Slovensku

objednali sme tovar zo Čiech česká firma , ktorá má na fa slovenské IČ DPH a fakturu za
tovar nám vystavili pod slovenským IČ DPH na česku firmu bez dph s nulovou sadzbou dph čo sme aj na dobierku zaplatili ako mám túto fakturu zaúčtovať?
síce som volala do firmy aby mi ju opravili no do dnešného dňa ju neopravili ani neposlali novu a dokonca mi nedvíhaju telefon
prosím ako by ste ju zaučtovali vy?
dakujem veľmi pekne
JM1968
14.01.13,07:25
Prosím, 28.12.12 sme uhradili do ČR zálohovú faktúru za náradie, s dátumom 31.12.12 nám poslali doklad k úhrade, ktorý sa volá : Daňový zálohový list vydaný-daňový doklad č..., v texte je Predmet zdanitelného plnení - dodaní zboží do JČS-uhrazeno dokladem.
8.1.13 nám bolo náradie doručené s pribalenom faktúrou , dátum zd.plnenia aj vystavenia 2.1.13, predmetom zd.plnenia - odúčtování částky zdanené na horeuvedeném daňovom zálohovom liste a rozpis po položkách, táto fa je bez podpisu aj pečiatky. Kedy samozdaňujem? Myslela som , že podľa §20, čiže 2.1.13, ale tým daňovým zálohovým listom k 31.12.12 ma doplietli. Ešte ma napadlo,že uplatniť si môžem odpočet v decembri a samozdaním v januári? A ešte čosi, v ČR neplatia tie slovné pojmy o oslobodení na faktúrach pre zahraničie a miesto zd.plnenie znova používať pojem dodanie tovaru? Ďakujem skúsenejším

posúvam, ďakujem
megyzah
21.01.13,08:40
Dobrý ˇdeń, prosím na ktorom riadku v daňovom priznaní DPH mám vyznačiť hodnotu DPH faktúry z Čiech, kde ja ako príjemca som povinná vysporiadať DPH?
megyzah
21.01.13,09:19
Dobrý ˇdeń, prosím na ktorom riadku v daňovom priznaní DPH mám vyznačiť hodnotu DPH faktúry z Čiech, kde ja ako príjemca som povinná vysporiadať DPH?

prosím, dnes to musím odovzdať a stojím prakticky len na tom riadku, mne to v programe nahodilo tak, že odpočítanie dane podľa par. 49 až 54 ( r.21 ) mám celkovú sumu 1285,38 € a na riadku 23 mám sumu 1047,18 - teda poníženú o DPH z Čiech vo výške 238,20 €. neviem či je to správne. Ďakujem
megyzah
21.01.13,10:09
prosím, dnes to musím odovzdať a stojím prakticky len na tom riadku, mne to v programe nahodilo tak, že odpočítanie dane podľa par. 49 až 54 ( r.21 ) mám celkovú sumu 1285,38 € a na riadku 23 mám sumu 1047,18 - teda poníženú o DPH z Čiech vo výške 238,20 €. neviem či je to správne. Ďakujem

Fakt nikto?
Kristina27
07.03.13,10:19
Došla mi fa - nákup tovaru z Česka - oni si tam dali klauzulu: .... jedná sa o třístranný obchod ....,
mňa to má zaujímať?
Alebo ju len normálne samozdaním, jedná sa o nadobudnutie podľa § 11 zákona DPH, nie?
Kristina27
11.03.13,11:32
jedna skvelá poraďáčka :) /ďakujem Rozalka/ mi poradila, tak to zverejním pre ostatných, keby niečo ...
jedná sa o § 69 ods. 7 a následne o § 49 ods. 2 písm. b zákona o DPH
JANA LC
14.03.13,16:05
Dobrý večer,

nemám s týmto žiadne skúsenosti:

platca DPH / zo Slovenska / si cez internet objednal od platcu DPH / z ČIECH / :NÁRADIE a SPOTREBNÝ MATERIÁL, teda nejde o tovar, ktorý sa bude na Slovensku ďalej predávať.

Mám zahraničnú došlú faktúru vystavenú v EUR a nie je tam DPH.

Mám to samozdaniť ?

Ďakujem !
Kika69
14.03.13,20:23
Dobrý večer! Prosím vás mohli by ste mi poradiť, firma neplatiteľ DPH, ktorá má webshop, si objednala v mes. 11/2012 na českej stránke kredit v hodnote 18 Eur, na základe, ktorého si z ich stránky môžu sťahovať profesionálne fotografie na reklamné a propagačné účely. Mala sa firma registrovať na DPH podľa par. 7 a/ a podať daňové priznanie? Faktúra bola vystavená s českou DPH, majú české IČ. Ďakujem.
tictac7
14.03.13,20:34
Dobrý večer,

nemám s týmto žiadne skúsenosti:

platca DPH / zo Slovenska / si cez internet objednal od platcu DPH / z ČIECH / :NÁRADIE a SPOTREBNÝ MATERIÁL, teda nejde o tovar, ktorý sa bude na Slovensku ďalej predávať.

Mám zahraničnú došlú faktúru vystavenú v EUR a nie je tam DPH.

Mám to samozdaniť ?

Ďakujem !

áno, treba samozdaniť. Samozdanenie nie je o tom, či tovar ďalej predáva alebo nie.
JANA LC
15.03.13,04:41
Ďakujem za rýchlu odpoveď, idem si to samozdanenie naštudovať.
barbie4
22.03.13,09:10
S akým dátumom samozdaniť tovar nakúpený zo zahraničia:

1. Faktúra vystavená od zahraničného dodávateľa 12.02.2013, odoslaný na prepravu 25. 02. 2013 a tovar došiel na sklad 04.03.2013.

2. Faktúra vystavená 25.2. 2013, tovar odoslaný na prepravu 1. 3. 2013, tovar došiel na sklad 07. 03. 2013?

Ďakujem