hana2017
27.07.17,23:57
Až po doručení uznesenia o dedičskom konaní som zistila, že je v ňom uvedené, že sa vzdávam odvolania. Poučená, ani informovaná som o tom nebola, ale tlačená notárkou, aby som podpísala. Čím som bola pripravená o možnosť odvolania.
Teraz som zistila veľmi závažné vecné nezrovnalosti a zmätočnosti v ňom, a to:
Listom mi prišla výzva na odstránenie nedostatkov z katastrálneho odboru oddelenia zápisov práv k nehnuteľnostiam - že "uznesenie po poručiteľovi nie je možné zapísať v k.ú., a to z toho dôvodu, že tie isté listy vlastníctva a taktiež ten istý vlastnícky podiel je v dedičstve odovzdaný obom dedičkám dcére – mne a manželke".
Tak som zistila, že pozemky, ktoré som mala zdediť podľa uznesenia, sú v uznesení notárkou chybne duplicitne zapísané aj na ďalšieho dediča, takže môj dedičský podiel po otcovi de facto nemám.
Čo s tým môžem robiť? Dá sa na základe toho obnoviť dedičské konanie?Alebo zneplatniť?
Mimo iné mi nebol doteraz vyplatený ani v uznesení určený môj dedičský finančný podiel, len 1.symbolická splátka.
Mária27
28.07.17,14:11
Žiadajte o opravu - chyby v písaní a počítaní.
branislavp
28.07.17,23:14
V prvom rade si urobila veľkú chybu, keď na ded.konaní si podpísala právoplatnosť osvedčenia o ded.konaní po otcovi. Tým si potvrdila správnosť uznesenia ded.konania a uistila notárku, že 15 dňové odvolanie sa nekoná. Tým nadobudlo osvedčenie o ded.konaní právoplatnosť. Na základe právoplatnej listiny - osvedčení notár toto zaslal k zápisu na kataster na nových vlastníkov v zmysle listiny a narazil na problém. Podľa môjho názoru, ak som správne pochopila Tvoj problém, tu ide o právoplatnú listinu, preto by som radila neodkladne o tomto informovať notárku, nech sa k tomu vyjadrí. V tejto právoplatnej listine sa nejedná o chyby v písaní, či počítaní. Celkové rozdelenie dedičstva je chybné (taká nebola dohoda?) a naviac už si bola v zmysle tej listiny aj čiastočne vyplatená-symbolická splátka. No poriadne zamotané,
hana2017
31.07.17,16:42
Na margo uznesenia - na podpis mi bola v dedičskom konaní daná z dokumentu len jeho posledná strana, ktorú notárka odtrhla s tým, že je chybové a ona ho dodatočne opraví v zmysle ústneho dohovoru nás dedičov. Nijak - ani jediným slovom mi nebola spomenutá skutočnosť, ktorú som zistila až po jeho doručení poštou na miesto môjho trvalého bydliska, a to že "účastníci konania sa pred súdnym komisárom vzdali práva na podanie odvolania".V priebehu dedičského konania som sa 1x s dovolením notárky vzdialila z miestnosti a z budovy. Je mi jasné, že som urobila veľkú chybu, keď som v dobrej viere dôverovala notárke ako štátom určenému súdnemu komisárovi a na jej naliehanie a ubezpečenie podpísala bez toho,aby som trvala na kompletnom dokumente bez odtrhnutej strany a si ho riadne neprečítala. Bolo mi argumentované, že je dlhé a dlho by to trvalo. Zároveň mi je jasné, že nemám žiadnu právnu možnosť, ako túto skutočnosť dokázať.
Uvedená skutočnosť má však pre mňa výpovednú hodnotu o tom, akým spôsobom bolo dedičské konanie vedené a smutnú dohru, že som dedičstvo po otcovi nedostala, pretože vyššie uvedené listy vlastníctva boli pridelené obom dedičkám, takže nemám nič.

Otázka: ale to nebolo toto isté, čo s.dostala poštou pod názvom Uznesenie - v tomto nie sú žiadne podpisy - ako to? Čo to teda bolo?
hana2017
31.07.17,16:55
O tých chybne duplicitne pridelených LV (listov vlastníctva) idem písať notárke a ako mám nazvať vec: Výzva na odstránenie vecných nedostatkov alebo na odstránenie chybového rozdelenia dedičstva? A môžem žiadať, aby mi boli pridelené iné LV alebo čakať, čo mi ona odpovie.
Alebo si mám nájsť právnika, ale tí sú drahí, tak prosím poraďte.
branislavp
31.07.17,17:28
Okamžite podaj sťažnosť na okresný súd, ktorý určil súdneho komisára- teda notára, ktorý Ťa takto dobehol. Ak si to podpísala, ťažko sa k tomu dostaneš, iba súdom a to musíš dokázať.