neznalec
30.07.17,02:45
prosim o radu ak sa v tom niekto vyzna - pred tristvrte rokom som mojou neopatrnostou sposobil mensiu skodovu udalost, na krizovatke som oskrel blatnik vozidlu v ktorom soferovala nejaka pani z dcerou asi 12r. Zastavili sme, ja som mal oskrety predny naraznik, pani zase zadny blatnik. Pani sice nevhodne spomalovala bez akehokolvek znamenia, ale uznavam ze chybu som sposobil ja - nepozornost - mal som lepsie vsetko sledovat. Po zastaveni som sa ospravedlnil a standardne sme isli spisat tlacivo sprava o nehode - pre pzp, pani vsak okamzite volala hasicov, zachranku a policajtov. Neviem preco, este som si v duchu hovoril, kto bude platit tie neopravnene vyjazdy? Hasici prisli ako prvi, skonstatpvali ze k ziadnemu uniku prev. kvapalin nedoslo a odisli. Policajt prisiel po 5 min., skonstatoval ze sa nejedna o nehodu, ale o skod. udalost, spravili sme dychove skusky - obaja negativvne a zacalo sa dokumentovanie a vypisovanie. No potes. Po 10 min. prisla zachranka, spytala sa vsetkych ci su v poriadku (po oskreti blatnika v 5km/h rychlosti to ani inak asi nemohlo byt) ale 12r dcera poskodenej hovori ze sa zle citi. Tak odisli na vysetrenie a policajt cakal na vysledky vysetrenia, ktore boli samozrejme negativne. Druhy den sme povypisovali ostatne papiere, nahlalsil som skodovu udalost cez moje PZP aj Havarijne, auta sa cez poistovne opravili a poistovne po 2-3 mesiacoch uzavreli udalost. Ale teraz po tristvrte roku mi prislo zo zdravotnej poistovne poskodenej platit nemalu sumu za poskyt. zdravotnej starostlivosti, v opacnom pripade sa mi vyhraza poistovna sudom. Je tam prilozene aj vyjadrenie od policajtov, ze sa jedna o skodovu udalost, nie nehodu a ze za skodovu udalost, ktora sa vtedy stala som uznal vinu ja.
Poradte prosim kto vie, musim za neopravneny vyjazd zdravotnikov, resp. za nasledne vysetrenia, ktore preukazali ze su vsetci v poriadku platit ja? Uznavam ze ja som sposobil skodovu udalost (vsetkym som sa hned ospravedlnil za sposobene problemy a znovu sa ospravedlnujem), ale zda sa mi to trochu potiahnute za vlasy....
Ak to uz musim platit ja (?), uvedenej zdrav. poistovni som poskytol moje cisla PZP aj Havarijneho a cisla skodovych udalosti (ale viem, ze ziadna z poistovni to urcite nepreplati, kedze skodova udalost uz pred pol rokom skoncila s tym, ze nedoslo k ziadnemu poskodeniu zdravia). Zdravotna poistovna poskodenych vsak odo mna ziada najskor do 30dni od odoslania (teda 15 dni po doruceni) uhradit uvedene a vraj si to potom mozem domahat u mojich poistovni, v opacnom pripade sa mi vyhrazaju sudom. Poradte prosim, musim pozhanat peniaze a uvedenu sumu zaplatit teraz ja? Ako postupovat dalej? Zazil niekto z vas uz podobny pripad?
misoft
30.07.17,03:16
Môj názor: RZZP si volala ona, lekár nezistil žiadne zdravotné ťažkosti, policajti to vyhodnotili ako škodovú udalosť. Škodu na vozidle zaplatíš ty, ale za ošstrenie si má zaplatiť ona. Odvolaj sa s tým, že podľa ofic. šetrení k zraneniu nedošlo (všetky protokoly) a že ona si privolala RZZP z vlastnej iniciatívy. Ďalej ich upozorni, že sa budeš brániť právnymi prostriedkami, ak budú naďalej na tom trvať.
buchač
30.07.17,05:58
Poradte prosim, musim pozhanat peniaze a uvedenu sumu zaplatit teraz ja? Ako postupovat dalej? Zazil niekto z vas uz podobny pripad?

- Ako postupovať ?
Nechápem občas jedno...samozrejme, že záleží od okolností...že nie jeden sa dožaduje, hľadá, interesuje ohľadom riešenia problému na internete a pritom by mal ísť ku zdroju - do danej poisťovne (najlepšie osobne).

- Zháňaj, zháňaj...zaplatiš, len tak hučať bude.
Lebo ono je to tak na Slovensku. Najprv zacvakáš, aby si sa vyhol exekútorovi a následne sa budeš domáhať svojho práva.
- Zažil - nezažil...každý prípad je iný.
-----------------------------
Ale v podstate sa poisťovňa domáha svojho práva...to je neoprávnený výjazd a ten niektomusí zaplatiť.
Pani proste len využila (zneužila) situáciu (povedzme, že určité obavy tam boli), no výsledok bol proste iný.
Keďže Ty si vinníkom "nehody", tak Čierneho Petra dala z tohoto dôvodu poisťovňa práve Tebe.
Nie si prvý a ani posledný, ktorý sa dostal do osídiel poisťovne...a takéto prípady dáva okamžite na súd a ten okamžite dá za pravdu jej. A následne nastupuje nie raz exekútor...
Preštuduj článok, kde sa píše o zneužití RZZP.
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/151589-za-zneuzitie-zachranky-budu-pokuty/
draik
30.07.17,07:33
Škodu nehraďte, ale bezodkladne informujte svoju poisťovňu, v ktorej máte PZP. Ak by náklady neuhradila a došlo by k súdnemu sporu, bude vedľajším účastníkom konania.
Martuk
30.07.17,12:39
s tým papierom od ZP nakluš do svojej poisťovne, kde máš PZP a dolož ho k poistnej udalosti. Ešte keď som robil v poisťovni, takýchto prípadov som mal viacero a vždy to poisťovňa, v ktorej som robil, zaplatila. A keby nie a išlo by to na súd, budeš o tom upovedomený ako vinník nehody, pôjdeš na súd a budeš vypovedať. Pokiaľ by nebola poisťovňa hneď prizvaná ako účastník konania, tak môžeš žiadať cez svojho právneho zástupcu, aby súd prizval poisťovňu do konania a tam si ju už právnici podajú.

Keby ťa aj súd zaviazal zaplatiť výjazd, nech to zaplatí tvoja poisťovňa, nakoľko na to máš auto poistené. A pre istotu prečítaj si zákon 381/2001 o PZP, konkrétne paragraf 4, bod 3, ktorý hovorí:

Poistený má z poistenia zodpovednosti právo, aby poisťovateľ za neho nahradil príslušným subjektom6b) uplatnené, preukázané a vyplatené náklady zdravotnej starostlivosti, nemocenské dávky, dávky nemocenského zabezpečenia, úrazové dávky, dávky úrazového zabezpečenia, dôchodkové dávky, dávky výsluhového zabezpečenia a dôchodky starobného dôchodkového sporenia, ak poistený je povinný ich nahradiť týmto subjektom.
Chobot
30.07.17,22:02
Osobne nič nevybaví. Takéto prípady - regresy - riešia právne útvary zdrav. poisťovní a tie nemajú stránkové hodiny. A na pobočke či kontaktnom mieste pracovníci za prepážkami nemajú právomoc v tejto agende rozhodovať.