Ottingerova
30.07.17,19:34
Manžel potrebuje do záhrady predlžovací kábel 50 metrov dlhý na navíjacom bubne. Chcem mu ho kúpiť ako darček, ale vôbec netuším aké má mať parametre a nerada by som kúpila niečo nevhodné. Na internete je veľa rôznych, nevyznám sa v tom. Viem len toľko, že by mal mať nejakú špeciálnu izoláciu aby sa mohol používať aj v záhrade a že doma máme prúd 220 aj 380. Netuším ani od ktorého výrobcu je najlepší.Vie mi nejaký elektrikár poradiť? Proste aby som nekúpila niečo, čo bude využiteľné len na niektoré činnosti ale aby to bolo viacúčelové. Veľmi pekne ďakujem za každú odbornú radu.
pavol54
30.07.17,17:51
na aké spotrebiče to bude 220 V alebo 380 V, aký bude výkon spotrebičov. Na 220 V sú bežne k dostaniu oranžové 20 alebo 30 m dlhé trojžilové
Ottingerova
30.07.17,18:00
Ja potrebujem kúpiť 50 metrový a použiteľný aj na 220 aj na 380 V.
pavol54
30.07.17,18:07
To nejde. Predlžovák na 220 V má koncovky na tri vodiče, predlžovák na 380v má koncovky na 5 vodičov (po starom na štyri). Dôležité je aký bude výkonný elektromotor (spotrebič) bude napájať
Martuk
30.07.17,18:12
možno by si najlepšie spravila, keby si manželovi rovno povedala, čo mu chceš kúpiť s tým, že pôjdete do nejakého obchodu alebo obchodov, nech si vyberie, čo potrebuje, keď vie, čo potrebuje a ty, ako si sama povedala, tomu nerozumieš, s tým, že ty mu to zaplatíš a bude pokoj. Ty budeš mať pokoj, že si mu kúpila, čo potrebuje a chce a on, že si vybral, čo chce. Aspoň na teba nebude môcť nadávať, že si kúpila niečo, čo je na prt.
Ottingerova
30.07.17,18:48
Aha, tak to je smola. Vidím, že fakt o tom nemám páru :-(. A nedá sa to nejakým medzikusom upraviť tak, aby to bolo použiteľné aj tak aj tak?
pavol54
30.07.17,18:58
dá, existuje koncovka na 380 V s odbočkou na 220 V. Ale zase opakujem. Pri tých 380 V je potrebné vedieť výkon spotrebiča lebo sú koncovky 16 Ampérové a 32 ampérové a tie spolu nefungujú, staré spotrebiče mali 4 vodiče novšie 5 vodičov
canbo
30.07.17,19:26
Zlá voľba ,lebo "Kábel 50m , neviem na akú záťaž, ani ..." nieje jednoduché zakúpiť.
Pri dĺžke 50 m sa prierez kábla prepočítava aj na úbytok napätia. Pri zlej voľbe nezafunguje ochrana.
A pozor kábel z bubna pri používaní sa musí cely vytočiť ( 50m ), hoci sa používa iba na 10m vzdialenosť, ináč hrozí poškodenie kábla ,alebo požiar...Je potrebné si uvedomiť , že bubon slúži iba na odloženie a transport kábla.
Ak sa jedná o nejaké opakované ,časté použivanie pripája neho zariadenia je potrebné zvážiť trvale zhotovenie záhradnej zásuvky káblom v zemi.
Ottingerova
30.07.17,20:01
Vďaka za vysvetlenie, asi naozaj nemá zmysel aby som to kupovala, manžel je elektrotechnik, všetko ohľadne elektriky si doma robí sám, myslím že by sa nepotešil keby som kúpila nejakú hlúposť. Radšej si dám pohov.
ZahradnikAmater
30.07.17,21:43
V praxi, ak sa nevyužíva kábel na plnú záťaž, tak polhodinu sa dá používať aj na bubne. Zas tak horúce to nie je.
ZahradnikAmater
30.07.17,21:49
V zásade je potrebné vedieť, že pri napätí 230 V je najčastejšie na "bežnej" zásuvke istič 16 A. Preto aj predlžovací kábel by mal byť na záťaž do 16 Ampér. Je síce drahší, ale môže sa naň napojiť aj slabší spotrebič a nič sa nedeje. Na tenký kábel, povedzme so záťažou 10A sa dá napojiť len spotrebič s príkonom do 2300 W. Náš záhradný drvič má ale príkon 2800W, takže som si kúpil kábel na bubne do 16 A a s pogumovaním, vhodný do mokrého prostredia záhrady. Môže na ňom byť teda viacero zariadení do celkového príkonu asi (2800) 3800 W (drvič, čerpadlo, rotavátor...)
Tenší kábel s menšou prípustnou záťažou je síce lacnejší, ale výkonný spotrebič nedostane potrebnú "šťavu", kábel sa bude zahrievať, takže síce sa bude páliť elektrika, ale zbytočne na teplo, ktoré môže spôsobiť ďalšie problémy.
buchač
30.07.17,21:55
Ottingerova (Dnes 22:01) Vďaka za vysvetlenie, asi naozaj nemá zmysel aby som to kupovala, manžel je elektrotechnik, všetko ohľadne elektriky si doma robí sám, myslím že by sa nepotešil keby som kúpila nejakú hlúposť. Radšej si dám pohov.
Vyššie uvedené je NAJLEPŠÍ príspevok ... :cool:
vicktor
31.07.17,07:51
"Predlzovak" na 220 aj 380 som veru nevidel, ale moze existovat, to uz bude riadny bubon. Manzel nech najde na nete a ty potom kup.
pavol54
31.07.17,07:59
dnes sú bežne dostupné koncovky na 380 s odbočkou na 220 takže jeden kábel na 380 z neho možno čerpať aj 220 V . Inak ja na bubon nedávam žiadny kábel kvôli indukčnému zahriatiu pri väčšom odbere a to je potom prieser.
pavol54
31.07.17,08:04
Najlepšie je položiť si otázku a aj si na ňu odpovedať
Ottingerova
31.07.17,08:33
Ale bez vysvetľujúcich príspevkov by som si odpovedať nevedela :-). Takže ešte raz vďaka.
canbo
31.07.17,13:00
Pohodlnosť je predzvesť škody.
Možno vydrží aj viac x . Len to je potrebné odskúšať a potom vyhodiť
canbo
31.07.17,13:05
Predlžovak na 400V a s odbočkou na 230V je možné riešenie iba u 5- žilových vodičoch, a ak je koncovka na viac ako 400V/16 A ,je zásuvka 230V vybavená poistkou.
tangel
31.07.17,13:21
pavol54
31.07.17,14:49
Najmä pripojenie zváračky alebo výkonného vyhrievacieho telesa" blahodárne pôsobí" na kábel na bubne
ZahradnikAmater
31.07.17,20:49
Koľkí z vás ste reálne merali teplotu kábla, úbytok napätia a celové straty? Koľkí z vás ste sa reálne stretli s tým, že sa kábel v cievke zahrieva? Ja naposledy asi v roku 1992, bol to 100 m kábel rozmotaný na asi 20 metrov. Odvtedy nie.
pavol54
01.08.17,10:42
no ja som nemeral len som videl čo urobil odber zváračkou na navinutom kábli, choval sa ako menšia indukčná piecka, izolácia roztečená a kábel sa mohol vyhodiť
canbo
01.08.17,12:43
Načo meranie ,načo počty, stačí zdravý rozum a poučiť sa s chýb iných:
" npr.na 50m nový kábel na bubne z odvinom cca 10m pripojená zváračka s flexobrúskou ,po 20 minútach sa dalo ešte odvinúť 10m ,zbytok bol zlepený a vypol až istič zo skratu."
To isté v ružovom : cirkulár zapojený na nerozvinutý gumený kábel ,vypálená izolácia - holé lankové vodiče vonku , ale vyskratovalo to ,až ked cirkulár vypli.Nepoužiteľný ani meter.
dad111
17.09.17,19:35
V domácnosti by sa podľa STN nemala používať predlžovačka dlhšia ako 5m.
buchač
17.09.17,19:54
Ktorá STN ?
misoft
17.09.17,20:01
Jedná sa o VONKAJŠÍ predlžovací kábel! Tie majú rozdelenie podľa voltáže a záťaže, izolácie.
ZahradnikAmater
17.09.17,20:13
To je síce pekné, hoci "nemala by sa" neznamená "nesmie sa", teda buď zlá interpretácia, formulácia, alebo vyjadrovacie schopnosti. Ale hlavne otázka je o kábli do záhrady.
dad111
19.09.17,21:08
Tá STN má názov Predpisy pre pohyblivé káble a šnúry. Má samozrejme aj svoje číslo, to pozná ten, čo to potrebuje. Kábel je pojem úplne iného významu ako sa to niektorým zdá. A "Nemal by sa" je skutočne ten správny výraz. STN nie sú zákony. Neexistuje žiadny policajt, čo kontroluje ich dodržovanie v domácich podmienkach. Nikto nikomu nič nezakazuje. Aj ja samozrejme používam predlžovačky ktoré nespĺňajú požiadavky noriem. Nikto Vám doma na ňu nebude pozerať a posudzovať jej spôsobilosť. Ak si myslíte, že to viete, urobte si ako chcete. Len nech Vás chráni boh aby niekoho nebodaj zabila. Potom sa budú pýtať na spôsobilosť a vedomosti. A vytiahnu aj tú STN, Pretože nič iné a lepšie nie je. A to aj napriek tomu, že normy nie sú verejne prístupné tak ako zákony. Normy sú určené pre spôsobilé osoby.
ZahradnikAmater
20.09.17,19:46
Ak normy nie sú zákony, ako môže niekto vyžadovať ich dodržiavanie (aj v prípade "problému" v domácich podmienkach, ktoré nie sú podnikaním?
taiko
20.09.17,20:54
STN beru do uvahy napr poistovne pri skodovych udalostiach. Ergo mas zivotnu poistku. Zabije ta el.prud z predlzovacky ktora nie je podla STN a poistovna Ti odmietne plnenie, ak mala onu poziadavku vo vseobecnych podmienkach. ;)
ZahradnikAmater
20.09.17,21:03
možné to je. ale mám švagra právnika. Ako ma môžu posudzovať podľa noriem, ktoré nie sú záväzné? Aj poštárka chcela odo mňa pečiatku, lebo ONI to tak majú v prevádzkovom poriadku.Nie je zákon, nie je pečiatka ;)
vicktor
21.09.17,06:25
Vo firme sidliacej v starsej budove sme v miestnosti boli osmi, elektrina len v stene a k PC sme tahali predlzovacky, niektore mali aj 10m. Tam ma mohla elektrina slahnut v sulade s normou?