zaneta123
24.07.06,10:57
Ahojte, súrne by som potrebovala poradiť. Firma predala úžitkové auto zaradené v majetku firmy. Firma AAAcentrum, ktorej sme to predali, nám vytavila faktúru na ktorej bola suma bez DPH. Podľa mňa by sme ako firma, ktorá predala auto na ktoré si uplatnila odpočet DPH mali aj DPH zaplatiť. Poradí mi niekto? Prosím, potrebujem to do DHP-čky?
Ďakujem
BOBY
24.07.06,09:02
Ahojte, súrne by som potrebovala poradiť. Firma predala úžitkové auto zaradené v majetku firmy. Firma AAAcentrum, ktorej sme to predali, nám vytavila faktúru na ktorej bola suma bez DPH. Podľa mňa by sme ako firma, ktorá predala auto na ktoré si uplatnila odpočet DPH mali aj DPH zaplatiť. Poradí mi niekto? Prosím, potrebujem to do DHP-čky?
Ďakujem
neviem prečo Vám vystavovala faktúru firma, ktorá ju kúpila. Tú máte vystaviť Vy a samozrejme s DPH, lebo pri vstupe ste si DPH uplatnilii
zaneta123
24.07.06,09:29
Neviem prečo ale ešte tam aj dopísali, že podľa §66. Čo je podľa mňa už úplna hlúposť alebo sa mýlim?
BOBY
24.07.06,09:44
To majú na mysli osobitný režim, ale v prípade, že by oni predávali. V Tvojom prípade trvaj na vystavení faktúry vašou firmou a pekne s DPH.
zaneta123
24.07.06,11:30
Ďakujem krásne.
zaneta123
24.07.06,11:32
A ako je to v prípade, ak predávame osobné auto, ktoré bolo zaradené v majetku firmy, bolo už po leasingu. Neuplatňoval si nárok na vrátenie DPH? Sme platci, musí byť faktúra s DPH? Predajná suma auta by mala byť 190 000,-Skk.
ALBO
24.07.06,11:46
A ako je to v prípade, ak predávame osobné auto, ktoré bolo zaradené v majetku firmy, bolo už po leasingu. Neuplatňoval si nárok na vrátenie DPH? Sme platci, musí byť faktúra s DPH? Predajná suma auta by mala byť 190 000,-Skk.

Podľa § 42 oslobodené , bez DPH
Martinella
24.07.06,11:48
A ako je to v prípade, ak predávame osobné auto, ktoré bolo zaradené v majetku firmy, bolo už po leasingu. Neuplatňoval si nárok na vrátenie DPH? Sme platci, musí byť faktúra s DPH? Predajná suma auta by mala byť 190 000,-Skk.

Pri kúpe automobilu na leasing nie je právo odpočítať daň podľa§49 odst.7, takže aj predaj je bez DPH. Pokiaľ nie ste predajcovia automobilov.
Jana Acsová
24.07.06,12:16
neviem prečo Vám vystavovala faktúru firma, ktorá ju kúpila. Tú máte vystaviť Vy a samozrejme s DPH, lebo pri vstupe ste si DPH uplatnilii
Odsúhlasila som príspevok, ale doplním citáciu zo zákona:

§ 75
Vyhotovenie faktúry
(2) Vyhotovenie faktúry môže platiteľ zabezpečiť aj prostredníctvom inej osoby, pričom faktúra musí byť vyhotovená v mene a na účet platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu.

(3) Faktúru v mene a na účet platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, môže vyhotoviť aj jeho zákazník za podmienky, že medzi platiteľom a zákazníkom je uzavretá písomná dohoda o vyhotovovaní faktúr, ktorá musí obsahovať podmienky, ktoré musia byť splnené, aby dodávateľ akceptoval faktúry vyhotovené zákazníkom.

(4) Za správnosť údajov vo faktúre a za včasnosť jej vyhotovenia zodpovedá platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu, a to aj v prípade, ak je faktúra vyhotovená prostredníctvom inej osoby alebo zákazníkom.

Toľko citácia, takže doplním. Predajcovia automobilov zvyknú okrem faktúry uzatvárať aj zmluvy. Ak ste mali v zmluve dohodnuté, že faktúru vystaví AAAcentrum, tak to mohli urobiť za Vás. V každom prípade však za správnosť údajov zodpovedáte vždy Vy ako platiteľ, ktorý dodal tovar a preto faktúra musí byť vystavená správne aj v prípade, že ju nevyhotovujete. Vzhľadom k tomu, že ste u úžítkového auta uplatňovali odpočítanie dane, nemôže ísť o predaj s uplatnením osobitnej úpravy podľa § 66, ale o klasické dodanie v tuzemsku s daňou.