dominikadomča
31.07.17,08:42
Dobry den. S priatelom mam syna. Syn a Ja mame trvaly pobyt u mojich rodicov. Pocas vztahu s priatelom priatelovi rodicia prepisali dom na priatela, on ho chce zacat prerabat, ma uz aj stavebne povolenie a planuje ist tam byvat bez mojho suhlasu. Moje slova neberie vazne nikto ze tam nechcem ist. Tento rok mam mat s priatelom sobas, moze zacat po sobasi aj tak prerobit dom bez mojho povolenia? Ja chcem aby sme mali vlastne byvanie a nie u buducich svokrovcov a vsetok majetok spolocny. Su na to predmanzelske zmluvy nejake? kde stanovim vlastne pravidla? . Vravel ze zmeni trvaly pobyt dietatu a vezme ho do domu a ja ostanem na ulici, ked s tym nebudem suhlasit (ze syn bude chodit do skolky na dedine a babka z dedkom budu po neho chodit do skolky :/ kedze on pracuje velmi dlho). Prosim o radu. ( tieto nezrovnalosti musia byt vyriesene do svadby, inac to vyznam nema). Velmi pekne dakujem. Pekny den.
ivka70
31.07.17,06:52
Na SK neexistuju predmanzelske zmluvy, priatel je dospely, ma majetok, o ktory sa musi starat a ak sa neviete dohodnut pred svadbou, ziadna zmluva ho nedonuti zmenit nazor po svadbe. Svoj majetok udrziavat musi, ale teba nemoze nutit sa k nemu nastahovat. Ani ako manzelku. Vyhrazat sa synovym trvalym pobytom je dost zakerna ukazka ako to u vas v komunikacii nefunguje.
Vlastne pravidla si musite dohodnut vy dvaja, nikto vam pravidla kde ako a s kym byvat, neurci.
Nepises, ako mate vyriesene byvanie aktualne, TP totiz nic o realnom byvani nehovori. Kedze manzelia nie ste, kto ma prideleneho syna - ty a priatel plati vyzivne?
jslancik
31.07.17,06:54
Ty chceš zabrániť priateľovi aby nakladal so svojím majetkom? Fúúha. Jediné, čo môžeš spraviť, je neprispievať na to. Potom si ale samozrejme nerob nároky na tú nehnuteľnosť.
Celkovo máte problém v komunikácii. Neviete sa dohodnúť na bývaní. Tým si musíte prejsť vy sami. Ty máš svoje predstavy, on svoje. Ak bývate teraz u tvojich rodičov, tak pre priateľa je to asi radosť. Vzťah je o dohode a kompromisoch. A nechať sa vydierať, to nie je asi správne vo vzťahu.
Samozrejme, poznáme iba jednu stránku veci. A skutočnosť nie je nikdy taká, ako sa zdá z vyjadrenia jednej strany.
dominikadomča
31.07.17,06:59
Byvame spolu v dojizbovom byte s dietatom. Vlastnikom bytu je priatel ale planuje ho predat a nasledne prerabat dom. Prispieva mi na vyzivne 200Eur, kedze okrem najmu a sekov za plyn, elektrinu atd. sa staram o vsetko. Komunikacia, to mate pravdu. Dakujem
veronikasad
31.07.17,07:05
200€ je výživné na dieťa, alebo celkový príspevok na domácnosť? Máš výživné určené súdom?
Ing. Ľubomír Janoška
31.07.17,07:10
Chystáš sobáš s priateľom, ktorý sa Ti vyhráža, že ostaneš na ulici? Toto nevyrieši žiadna zmluva. A Ty chceš priateľovi stanoviť vlastné pravidlá?
A čo chcete obidvaja spoločne?
(okrem sobáša)
dominikadomča
31.07.17,07:22
200eur od neho po vzajomnej dohopde + moj rodicak. ktore sluzia na vsetko krem najmu a inkasa. nic sme sudom neriesili. zijeme spolu.
dominikadomča
31.07.17,07:47
Je snim tazka komunikacia, tieto nezrovnalosti prisli ked sa narodil syn. Ano chcem mat vsetko spolocne, chcem no vsetkeho investovat rovnakym podielom. Mame sa brat, nemoze sa potom stat ze ostanem s prazdnym kufrom po rokoch (dufam ze nie, ale dufat nestaci). To ze sa zena stara o vsetko, celu domacnost, dieta, vsetky domace prace to nevidi nik. Vsetko je dolezite len co je na papieri. A on planuje riesit veci bez mojho suhlasu. Byvanie od mesta na dedine so svokrovcami, pricom ja sa staram o dieta, doktora a vsetko, on len o svoju pracu. On je sef tak si mysli ze co povie je svate a tak to bude.
dominikadomča
31.07.17,07:51
byvame sami v byte uplne prec od mojich rodicov, tam mam len trvaly s dietatom., no priatel chce ist do domu, co by nebol problem keby neplanoval na prerabku vlozit velke peniaze za ktore si vieme aj vlastne postavit. A riesim otazku buducnosti a zodpovednosti, starostlivosti o dieta. Mame odlisne nazory, a ano je to o komunikacii. CHcem do byvania vlozit rovnaky podiel a mat vsetko spolu.
Ing. Ľubomír Janoška
31.07.17,07:53
Takže nie je priestor na otvorený rozhovor?
dominikadomča
31.07.17,07:53
200eur je prispevok od neho, proteze len s rodicaku by sme nevyzili traja. Kedze mam aj vlastne ucty. Neboli sme nikde na sude, zijeme spolu, planujeme buducnost ( no kazdy ma svoje predstavy).
kopretinka
31.07.17,07:54
jslancik,nebývajú u jej rodičov.a keby aj bývali,tak čo??veď on ju núti ísť bývať k jeho rodičom.A pre ňu to má byť radosť?
kopretinka
31.07.17,07:59
máš iba dve možnosti-ísť bývať tam,kam on určí,ale keďže dom je jeho,po prípadnom rozvode nemáš nárok na polovicu domu alebo sa nevydávať a nájsť si iné bývanie so synom......never tomu,že po svadbe sa nejaký jeho názor zmení.
Sa čudujem,že vôbec sa idete brať,ako vás to napadlo,keď sa neviete dohodnúť na bývaní.
korela
31.07.17,09:40
Kompromisy, to sú krysy. (Soňa Mullerová, veľmi sa mi to páči.)
BXLmiami
31.07.17,10:36
Utekaj kým môžeš.
Soňa K
31.07.17,10:52
Veru, veru, len už je dieťa na svete.
vicktor
31.07.17,11:46
Kolko miesta je / bude v tom dome? Jeho rodicia tam byvaju / ostanu byvat? Ak ano, argumentovat tym ze nastanu nezhody.
arizona
31.07.17,13:15
Mna napadlo iba jedine....odlozte svatbu na neurcito,aby ste si obaja isti, ze mate rovnake nazory na spolocny zivot...
Ked sa neviete uz teraz zhodnut na zakladnych veciach, dalej to bude este horsie,ak sa obaja nespamatate.

Ziadna zmluva ta neochrani,ak sa neskor tvoj priatel rozhodne ta z domu vyhodit kvoli nezhodam
Oliwa
31.07.17,15:28
Nezhodujete sa v zásadných otázkach potrebných pre spokojný manželský život - bývanie, dieťa, výchova, peniaze... tak načo sa idete brať???
branislavp
31.07.17,23:07
.....ale tie predstavy o tzv spoločnom živote" máte každý iné, veľmi problematické do budúcnosti...... Pre teba veľká neistota.
arizona
01.08.17,03:39
Dominika,ty a priatel mate kazdy svoju predstavu o buducnosti.Podla tvojho prispevku usudzujem, ze tvoj priatel je typ, ktory neprijma komrpomisy a vsetko musi byt iba tak, ako sa rozhodne on.Ak nie si ten typ, ktory skloni hlavu a bude cely zivot posluchat,tak sa do svatby neponahlaj, inak budes nestastna cely zivot. Aj ked mate spolu dieta,nie ste zobrati,mas dieta zverene do tvojej vychovy, Takze priatel nemoze bez tvojho suhlasu dieta zobrat,zmenit mu trvaly pobyt,ani nic ine, s cim ty nebudes suhlasit. Takze si teraz vo vyhode. Darmo sa priatel vyhraza.Tuto vyhodu sobasom stratis. Pokym si nebudes na 100% ista, ze chcete byvat spolu ako manzelia v tom jeho dome, tak tam neprispievaj ani korunu! Keby ste sa zobrali a ty budes chciet prispievat svojimi usporami na prerabku domu, tak ziadaj,aby ste na LV boli zapisani obaja,ako spoluvlastnici.Nevkladaj peniaze do domu,pokym ta manzel nenapise ako spoluvlastnicku, lebo v pripade rozchodu odides s holou ritou a budes sa dlhe roky sudit o to, aby si vymohla aspon par euro z toho, co si tam vrazila...
vratnik
01.08.17,05:49
Poviem ti, že prerábka starého domu - a to rodičia čakajú, že sa opraví všetko vyjde viac ako stavba nového domu. Finančne to vyjde viac + viac práce.
Druhá vec, bývanie s rodičmi je dosť problematické, každý ma svoj pohľad, na nete je o tom veľa popísaného.
Tretia vec, daj si veľký pozor, aby nehnuteľnosť nebola výlučne jeho a z tvojich peňazí sa kúpi zariadenie, auto.
Zakázať mu prerábku nemôžeš, je to jeho majetok, jeho peniaze. Čo môžeš je pozastaviť svadbu, odmietnuť sa presťahovať, odísť k rodičom.
Manželstvo je o kompromisoch a aké si nastavíš/te pravidlá na začiatku, tak také budú po celý čas.