pangas
31.07.17,13:12
Mám jednoosobovú s.r.o., ktorá prevádzkuje eshop a chcem založiť druhú jednoosobovú s.r.o., ktorá bude vyvíjať softvér. Prvé 2-4 roky budem dotovať vývoj v druhej firme pomocou ziskov v prvej firme. Najradšej by som to mal celé pod jedinou firmou, aby som zisk z eshopu hneď používal ako náklady na vývoj v druhej "divízii" a niekedy možno aj opačne, avšak chcem to oddeliť kvôli tomu, aby som nemiatol klientov s iným a nezodpovedajúcim názvom na faktúre, bankovom účte, výpise kreditnej karty a podobne. Mám aj skúsenosti s tým, že to spôsobuje straty v podobe chargebackov, pokiaľ klient nevie rozpoznať, za čo pred mesiacom zaplatil online. Asi uznáte, že ak sa má napríklad eshop volať Cicuška a softvérová firma Global Tech Innovations, tak je lepšie používať dva rôzne názvy. Niektoré krajiny majú na tento účel niečo ako "doing business as", čiže môžete používať dve rôzne mená pre tú istú firmu dokonca aj na faktúrach, ale na Slovensku som to nevidel. Možno sa to dá spôsobom, o akom neviem. Alebo ak to spravím ako dve s.r.o., či už nezávisle alebo ako holding, dajú sa dlhodobo (4 roky) presúvať zisky pred zdanením z jednej s.r.o. do druhej spôsobom, ktorý nie je "na hrane"?
rickman
01.08.17,04:10
V tvojom prípade by som oddelil to, ako sa firma volá a to, pod akým menom ponúkaš služby. Inak povedané, firmu vieš mať jednu, pod ktorou budeš robiť viacero vecí pod "rôznymi značkami". Jednotlivé činnosti si obranduješ, teda keď odošleš faktúru ako eshop, bude tam veľké logo eshopu s adresou a naopak, keď budeš faktúrovať ako IT firma, tak design upravíš práve tomu. V oboch prípade bude samozrejme názov s.r.o. na faktúrach rovnaký, ale "branding" rôzny. Pri platbách to bude komplikovanejšie - ibaže by si si mohol vytvoriť dva účty s dvoma názvami obchodníka (čo by mohlo byť aj jednoduchšie a lacnejšie, než 2 firmy).
Verwest
04.08.17,16:37
Najmenej komplikované by bolo premenovanie existujúcej spoločnosti na nejaký univerzálnejší názov, ktorý by nijak nerušil ani jednu časť zákazníkov.