hana2017
31.07.17,20:19
Na základe uznesenia z dedičského konania, ktoré je právoplatné, mi nebol druhým dedičom po otcovi vyplatený môj v uznesení určený finančný dedičský podiel. Prišla mi len 1.symbolická splátka a 2.konečná v určenom termíne nie. Môžem ju vymáhať súdom, ale to sa môže ťahať pri našich súdoch roky či? Raz som tu niekde čítala, že je to rýchlejšie a bezpečnejšie exekučným titulom, ale nemôžem to nájsť. Ako mám postupovať? Poraďte prosím výhody a nevýhody a konkrétny postup.
Mária27
01.08.17,09:08
Právoplatné a vykonateľné osvedčenie o dedičstve je exekučným titulom. Treba ísť za exekútorom, doniesť doklady, on povie podrobnosti.
hana2017
03.08.17,19:49
Majka, ďakujem a prosím o radu - ako si mám vybrať exekútora? - lebo na túto otázku "Ako si vybrať exekútora na vymáhanie nevyplateného dedičského podielu na základe právoplatného dedičského uznesenia" viď sekcia Právo mi dnes ktosi napísal, že exekútora môže vybrať len súd. Nerozumiem ?! Veď právoplatné dedičské uznesenie je predsa dnes už rovné rozhodnutiu súdom či? Prosím, dosť mi to súri, lebo s.práve na nete zistila, že predali byt po mojom otcovi za vysokú sumu a bojíím sa, že peniaze zase rozfrkajú, lebo brat je grázel a furt v nesplatených dlhoch. Hanbím sa to povedať, ale je to podvodník parexcelans čierna ovca rodiny, preto sa spolu nestýkame už takmer 25 rokov. Veľa ľudí pripravil o peniaze, aj z blízkej rodiny Už minim.1/2 roka majú peniaze na účte za predaj bytu a mňa stále nevyplatili.
Chcela by som zajtra ísť do Blavy s tým za nejakým exekútorom, vzala som si voľno.
ivka70
04.08.17,03:59
Odpoved si dostala tu:
http://www.porada.sk/t300067-ako-konkretne-postupovat-pri-vybere-exekutora-v-tejto-veci.html
A nespamuj, prosim, zadala si tuto istu otazku asi 4x
Mária27
05.08.17,04:53
Návrh môžeš podať prostredníctvom exekútora podľa § 48 ods. 3 písm. d) exekučného zákona https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1995/233/20170401

Je to pre teba najjednoduchšie. Exekútora si môžeš vybrať zo zoznamu exekútorov - napr. ktorého máš najbližšie