kajika2112
01.08.17,11:17
Mám pôžičky, keď sa vydám, v prípade nesplácania môžu vymáhať peniaze aj od môjho manžela, alebo iba odo mňa, nakoľko som ich získala pred manželstvom ?
Tweety
01.08.17,09:19
Tieto dlhy sú len tvoje, vymáhať od manžela ich teda nikto nemôže. Ale ak ich budeš splácať zo spoločných peňazí v manželstve, tak sa ho isto dotknú.
kajika2112
01.08.17,09:22
Samozrejme, nechcem ich splácať zo spoločných peňazí, pýtam sa iba preto, lebo človek nikdy nevie čo sa môže stať, ak by došlo k platobnej neschopnosti, či to teda môže nejako zasiahnuť jeho príjmy, či nie je potrebné to nejak právne ošetriť, a podobne.
veronikasad
01.08.17,09:28
Keď nie zo spoločných, tak z akých peňazí ich budeš splácať?
Tweety
01.08.17,09:39
Najjednoduchšie by bolo ich splatenie ešte pred manželstvom, kedže ich nechceš splácať zo spoločných peňazí.
kajika2112
01.08.17,09:50
Je to komplikovaná situácia, no zo spoločných nie, len ma naozaj zaujímalo iba to, že ak nastane problém, či budem stíhaná iba ja, alebo môžu aj jeho.
ivka70
01.08.17,09:58
Stihana? Snad nie ,ak aj , len ty, ale ked pride na exekutora, tazko budes dokazovat, ktory majetok je tvoj a ktory spolocny ....
kajika2112
01.08.17,10:04
Ja som nadobudla majetok a spomínané úvery pred svadbou, aj priateľ, takže tam to bude jednoznačné myslím, čo je čije..
Mária27
01.08.17,10:14
Ak je splatnosť pôžičiek až v období po sobáši, môžu byť vymáhané z BSM, lebo aj tam je tvoj majetok.
kajika2112
01.08.17,10:41
BSM je majetok, ktorý niektorý z nás nadobudne počas manželstva, ak sa nemýlim. V prípade, že ani jeden z nás nič nenadobudne, budem stíhaná iba ja, a siahnuté bude iba na môj majetok, áno ?
ivka70
01.08.17,11:04
majetok tvoj nie, ale spolocny majetok po svadbe uz bude v BSM - a to je aj tvoje, vymahat mozu z neho
kajika2112
01.08.17,11:14
Ako som spomínala nižšie, ak teoreticky nenadobudne ani jeden z nás žiadny majetok po svadbe, teda počas trvania manželstva, nebude žiadne BSM, čiže budem stíhaná iba ja a iba môj majetok.
willma
01.08.17,11:28
ako a to budete bývať pod mostom?, hnuteľné veci budú zakúpené ešte pred manželstvom?
vicktor
01.08.17,11:50
Si zamestnana? Zarabas? A on? Po svadbe budes splacat zo spolocneho ci chces alebo nechces - tie dve vyplaty budu spolocny majetok..
Mária27
01.08.17,13:15
Keď exekútor nebude môcť vymôcť peniaze z tvojej výplaty, príde do bytu a označí nálepkami všetky veci, čo tam uvidí - ty potom môžeš dokazovať, že tá stolička nie je tvoja, ani nie je v BSM, lebo ju mal manžel pred manželstvom či ju dostal darom .... inak ti to všetko popredá
misoft
01.08.17,14:32
kajika2112 (Dnes 14:14) Ako som spomínala nižšie, ak teoreticky nenadobudne ani jeden z nás žiadny majetok po svadbe, teda počas trvania manželstva, nebude žiadne BSM, čiže budem stíhaná iba ja a iba môj majetok.
--------------------------------------------------------------
No nemáš celkom pravdu.
Po sobáši bude tvoj príjem (plat) aj jeho a jeho príjem (plat) aj tvoj - takže pokiaľ by si splácala svoj dlh po sobáši, splácaš zo spoločného príjmu. A pochybujem, že počas manželstva si nič nenadobudnete.... hádam len nebudete bývať v jaskyni... bez všetkého....
branislavp
01.08.17,14:54
Nemaľuj čerta na stenu. Keď pôžičky dokážeš splácať teraz sama, tak hádam aj potom, však na to budete dvaja - či to bude taká domácnosť a spolužitie po svadbe, že čo je moje, nie je Tvoje, môj TY BOŽE. Aj pri jedení sa budete takto deliť? Každý si bude utrácať zo svojej výplaty? Asi som starodávny typ. Najskôr si splať pôžičky, potom sa vydaj, a je po probléme.
Oliwa
01.08.17,15:12
Prečo v jaskyni? Možno všetko už je: byt/dom na hypotéku, auto na leasing, zariadenie a dovolenky na úvery... len aby bolo z čoho splácať... Ale ak sa obáva stíhania, tak to sranda asi nebude... Veľké oči, veľké pôžičky, veľké problémy... a možno sa chystá aj veľká svadba... Ak ľuďom chýba rozum, tak by to bolo treba riešiť legislatívou - upraviť zákon o reklame na pôžičky, ktorými lákajú všetky vekové skupiny - od malých detí až po dôchodcov... Nie je predsa normálne, aby na SK boli uvádzané 3 mil exekúcií a ľudia sa hádzali pod vlak či skákali z okna...
kajika2112
01.08.17,16:40
Pod mostom nebudeme, byt je priateľov, ten ho nadobudol pred spomínaným manželstvom.
kajika2112
01.08.17,16:47
Oliwa, nikdy Ti neprajem, aby si sa dostala do podobnej situácie, v ktorej som ja. Nie, nie sú to pôžičky ani na autá, ani na dovolenky, ani na veľkolepú svadbu... ale vieš, ak máš vážnu chorobu, a chceš na SK prežiť, stojí to veľa peňazí, a obava si myslím že je na mieste, človek nikdy nevie čo sa s ním stane, aj keď má plat 3000€. Ak by som nemala spomínaný rozum, tak ma to netrápi, a nech berú priateľovi/manželovi všetko, veď nejak bude ...
kajika2112
01.08.17,16:52
Áno, je mi to jasné, ale príde do môjho bytu, nadobudnutého pred svadbou, na ktorý je napríklad úver, nie do bytu vtedy už manžela, ktorý on taktiež nadobudol pred svadbou, že ?
kajika2112
01.08.17,16:55
Jasné, ja verím že sa to takto nestane, ale ako vravím, človek nikdy nevie. Nie, nie si staromódny typ, ale dlhy sú moje, nie jeho, nemá absolútne žiadny dôvod ich splácať. Áno, vie v tomto prípade vypomôcť, no postihovaný nemá byť prečo v tomto prípade.
Mária27
01.08.17,17:10
Ten tvoj byt môže dať aj do dražby - v prvom rade pôjde po tvojom majetku (účty, nehnuteľnosti v katastri). Ak ťa nenájde na trvalom bydlisku, nájde ťa inde. Na BSM sa siaha vtedy, ak nemáš iný majetok ľahšie dostupný ...
branislavp
01.08.17,19:07
kajika2112, samozrejme, že život môže priniesť všeličo, to nik vopred nevie. Môj príspevok ber ako môj pohľad na vec. Ale musím skonštatovať, že na Tvoju otázku Ti dobre radila a odpovedala Maria27.
vicktor
02.08.17,05:46
Kajika, pri sobasi budete opakovat "...v stasti aj nestasti..." tak do prcic, hadam ti pomoze so splacanim uveru a teda exekutora sa bat netreba.
To je uz ako v takej rozpravke ze co ked sekera spadne na dietatko.
kajika2112
02.08.17,05:55
Toho som si vedomá, zaujímalo ma hlavne to, či môže nejako vymáhať dlžnú čiastku aj od manžela. Môže riešiť iba z BSM ak som správne pochopila. Ďakujem Ti veľmi pekne za odpovede, a verím, že táto debata navždy zostane iba v teoretickej rovine.