marosh1122
01.08.17,18:18
Postup, ak je otec poisteny v socialnej poistovni mi je jasny - aku ziadost ma vyplnit a komu ju ma adresovat, aj podmienky, za akych otec moze ist na matersku dovolenku.
Ak je vsak otec dietata zamestnancom ministerstva vnutra (policajt), ktori maju "vlastnu" socialnu poistovnu, ako ma postupovat? Aku ziadost ma napisat, odkial ziska vzor ziadosti a komu ju ma adresovat?
Dakujem Vam vopred za pomoc.
buchač
01.08.17,16:31
(9) Policajt alebo profesionálny vojak,ktorý prevzal dieťa do osobnej starostlivosti, má nárok na materské odo dňarozhodnutia príslušného orgánu o zverení dieťaťa do osobnej starostlivostidruhého rodiča v období 22 týždňov od vzniku nároku na materské do dovŕšeniaôsmich mesiacov veku dieťaťa, ak
a) zdôvodu osobnej starostlivosti o dieťa nevykonáva službu, z ktorej je nemocenskyzabezpečený, a
b) vposledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do osobnej starostlivosti bolnemocensky zabezpečený podľa tohto zákona alebo nemocensky poistený podľavšeobecných predpisov o sociálnom poistení najmenej 270 kalendárnych dní, alebov tejto dobe sa policajtovi alebo profesionálnemu vojakovi poskytla rodičovskádovolenka podľa osobitného predpisu. 3h)

(10)Policajt alebo profesionálny vojak, ktorý prevzal dieťa do osobnejstarostlivosti, je
a) otecdieťaťa, ak matka dieťaťa zomrela,
b) otecdieťaťa, ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže starať alebonesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jedenmesiac, a ak matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok, s výnimkou,keď dieťa bolo zverené matke rozhodnutím súdu,
c) manželmatky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže starať alebonesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jedenmesiac, a ak matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
d)policajt alebo profesionálny vojak, ak sa osobne stará o dieťa nazáklade rozhodnutia príslušného orgánu o zverení dieťaťa do osobnejstarostlivosti druhého rodiča

www.minv.sk/?zakony_mvsr&subor=30199

http://www.porada.sk/t188338-kedy-moze-ist-muz-vojak-z-povolania-na-matersku.html
ivka70
01.08.17,16:34
Hasici, policajti, zachranari nemaju narok na materske z SP.
jedine by ho mohli mat z dobrovolneho poistenia.
Tu reportaz s informaciou od p. Mihala, info v jeho novej knihe
https://www.noviny.sk/slovensko/245619-nie-vsetky-povolania-dovoluju-otcom-ist-na-matersku
lujza.j
01.08.17,17:23
Nepovec mi,ze na mv..mu nema kto poradit?!priamy nadriadeny,personalista.....mala som kolegu...bol 2x na materskej...
Mária27
01.08.17,18:13
Oni majú iné oveľa väčšie výhody - preto nehcú zlúčiť oba dôchodkové systémy.
veronikasad
01.08.17,18:26
Prečo silové zložky môžu mať súbeh dobrovoľného a povinného nemocenského poistenia, keď poistencom SP túto možnosť p. Mihal za svojho ministrovania zrušil?
Mila123
01.08.17,21:07
Veronika, lebo majú málo.......€
avalik
01.08.17,21:22
veronikasad, pretoze doteraz nebolo zvykom aby vojak/policajt bol na materskej, pokial dieta ma matku ... ale casom urcite bude obmedzenie aj tu ... zatial su to ojedinele pripady ... hlavne ludi, co maju podpisane "kontrakty" a nevedia sa dostat z armady, kym nesplnia zavazok
dmc
02.08.17,06:30
Takmer nikde sa vsak nedocitas o tom ze oproti civilom je aj ovela vysie odvodove zatazenie ako - napriklad na vysluhovy dochodok je to 7 percent + zamestnavatel 20 percent (vsetk obolo zvysenie aby stat nemusel doplacat) a kedze je tu 100 percentna odovodva disciplina - mozu si dovolit mat vyhodnejsie plnenia ako bezny ludia.
buchač
02.08.17,06:38
Mária27 (Včera 20:13) Oni majú iné oveľa väčšie výhody - preto nehcú zlúčiť oba dôchodkové systémy.
=================
Hm...a na čo ?
Šak sa potom, po splnení podmienok berú 2 dôchodky. ;)
Mária27
02.08.17,08:37
Oni aj zarábajú toľko, že ich manželky si môžu dovoliť byť na materskej aj niekoľko rokov.
lujza.j
02.08.17,08:54
:D
dmc
02.08.17,10:56
.presne tak....zarabaju tolko ze ich manzelky nemusia vooobec pracovat......a este k tomu odchadzaju do vysluhoveho dochodku v 45 rokoch...no proste parada........ kua..len preco maju stale podstav ..ked je tam tak suuuper
lujza.j
02.08.17,12:18
Asi tak!!!.....tiez nechapem preco....
marosh1122
02.08.17,14:21
dmc - skus byt policajtom v Ba, kde dostanes na vyplatu cisteho 700 - 900e, a skus z tychto penazi zit, ked mas manzelku na rodicovskej a byvas v podnajme, nie mama-hotel
lujza.j
02.08.17,14:37
Zjavne si nepochopila ako to myslel....
buchač
02.08.17,14:41
marosh1122 (Dnes 16:21) policajtom v Ba, kde dostanes na vyplatu cisteho 700 - 900e,....
==================
Kúúúúwa....šak dôchodok mám do tých 2.000€...
;) :D :D :D
lujza.j
02.08.17,15:05
Aj ty...:---:D
buchač
02.08.17,15:09
lujza.j (Dnes 17:05) Aj ty...
===========
No hej...šak čoby nie ? ;)

ALE keďže som starý krokodíl, tak už beriem aj zo sociálky...odtiaľ mi chodí takých do 3.000€...
Keďže si mladá korytnačka, tak Ty si ešte počkáš...:D
veronikasad
02.08.17,15:35
Choďte sa baviť o dôchodkoch do inej témy. Otázka tejto témy je úplne ina
buchač
02.08.17,16:34
veronikasad (Dnes 17:35) Choďte sa baviť o dôchodkoch do inej témy. Otázka tejto témy je úplne ina
----------------------------
veronikasad (Včera 20:26) Prečo silové zložky môžu mať súbeh dobrovoľného a povinného nemocenského poistenia, keď poistencom SP túto možnosť p. Mihal za svojho ministrovania zrušil?
===================
Veronka, nedráždi hada bosou nohou...;)
Idem teraz trochu OT, ale :

1. Otázka bola zodpovedaná už dávno.

2. ...a kto je vlastne ten Mihál ?
Ten oný (doplň si neslušný výraz), čo chcel skrátiť -zdaniť výsluhové dôchodky ?
Ten oný, čo dojebabral strednú vrstvu a začal zvýhodňovať vyššiu ?
Ten oný, čo sa považuje za Boha v oblasti účta ?
https://blog.etrend.sk/mihalblog/novela-zakona-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2013-2.html
Bejzbolkou po hlavičke a po hlave by si zaslúžil...

Prečo asi bol stiahnutý návrh o zdaňovaní výsluhy ?
- retroaktívne sa totiž nedá
- v Čechách sa zdvihla taká vlna protestov, že až.
- hrozilo plno súdnych procesov, ktoré by skončilo vyplatením aj spätne. Takže by to bolo také SPOROŽIRO, kde by sa vyplatili aj úroky.
- dôchodky zo sociálky ? Silové zložky odvádzali a aj odvádzajú do SP...tak prečo by nemohli aj čerpať ?

3. Nie ja s Lui sme začali poddžubovať...či ?
veronikasad
02.08.17,17:06
Z mojej strany to nebolo žiadne poddzubavanie, ale reakcia na Ivkinu odpoveď.