Dáša_
02.08.17,13:17
Mali sme praprastrýka. Padol v I. svetovej vojne. Po pravde, ani presne netušíme kde. Chceli by sme začať pátrať. Možno niekto už také niečo hľadal a bude vedieť poradiť.

Vieme len, že v podstate hne´d na začiatku vojny narukoval do Žiliny. Na front išiel vlakom smerom od Žiliny na Púchov. To vieme preto, lebo v rodnej dedine vyhodil z vlaku list pre mamu. Ak sa podarí, tak ho priložím. Potom máme ešte pohľadnicu, asi z frontu, ale netušíme odkiaľ.

Prepis textu z listu:
Drahá mamička moja tu im posielam ti hodinky spátky nech ich skovajú jak sauž nevrátim tak to budú Rudove* títo karetky mi teš skovajú a keť mi moj kufer príde domov bezemna potom všetki naraz spalia lebo ja ich už jakživ hádam neuvidím* nech ich milostiví Boch poteší a pomáha im vo všetkom a mna nech neopustí
Už je krátky čas Bože moj dobrí velmi mi je lúto ale si nepomožem lebo v sobotu sme prísahu zložili otcu nebeskému* požehnanie sme teš už dostali len sa uš pohnut do ohna* mamička moja ešte ráz bol uvidel lachčej bi mi ten moj osud bol padnul* pondelek lebo uterek pojdeme tade okolo nas jak pojdeme vedne tak ja im nehám 1.znak uvážem kamen na snuptichel a napišem meno jejich nato ato hodim potom u vochtra dolu a jak to najdu tak budu isto vedet že som išiel už preč* tak ešte ráz ich srdečne pozdravujem šak
hádam poslední raz prečo mi nepíšu? Zostávam ich verní sin až do mojho osudu kterí mna čaká.
Zbohom mamička draha
Pišta

Boh ich poteš a mna neopusti

Srco mna bolí ket tu ceruzku vruke držim
*Pa Lojzko, Rudo



Možno sa tu nájde niekto, kto sa zaoberá históriou I.svetovej vojny a kúsok sa posunieme.
buchač
02.08.17,11:23