Cmacka
04.08.17,09:39
Dobry den..prosim potrebujem rychlo poradit ako mam postupovat.Sudkyna rozhodla v juni o zruseni striedavky,stanovila vyzivne a styk exa so synom.Odvolali sme sa obaja.Ja som poukazovala este v juli 2016,novembri,aprili na zly zdravotny stav ex muza.2x sa pokusil o sebevrazdu v 2015,bol zavrety aj na psychiatrii v Tt ,uziva co ja viem 4druhy psychofarmak,chodi psychiatricke,mava zachvaty agresivity,pred mojimi ocami minuly mesiac 2x odpadol a zachranka ho pokazde vyse hodiny zachranovala.Dokonca aj na sude pri prejednavani trestneho cinu zanedbania vyzivy.Sudkyne na pojednavani tvrdil pokazde,ze je zdravy ale ma nasledky po uraze a preto nemoze si hladat pracu...reakcia preco neplati vyzivne a rocne zuctovanie vyzivneho.Chcem podat na sud navrh alebo staznost,ze zdravotny stav exmuza je vazny a urcite mu nedovoluje starat sa o nasho syna,tak ako mu to v rozsudku stanovuje sud.Vie mi niekto poradit ako podat navrh aby mi ho sud nezamietol a komu ho najlepsie adresovat?Sudkyna dalej neskumala zdravie exa a stacilo jej len jeho klamanie na sude.Okrem ineho ma ex udava na socialke,vyhraza sa,uraza,vysmieva pri preberani syna kazdy druhy vikend,pise na socialku,ze ja toto vsetko robim.Svoju matku splnomocni papierom,ktory mne odmietne dat precitat a urobit si kopiu,ze moze prebrat nasho syna odo mna a doniest ho domov,lebo on je po uraze a nemoze ist z domu a den pred tym je na socialke a dava na mna udanie!!!Ako mam proti takemuto psychopatovi bojovat??Prosim vie mi niekto poradit?Dakujem za radu.
Tweety
04.08.17,07:45
na sud môžeš niečo položiť sadnúť si naň, vyliať z neho pivo, podať niečo môžeš na súd
Cmacka
04.08.17,08:45
Vtipne...v sudoch sa vyznam,az by ta to zaujimalo som z vinarskeho mesta!
misoft
04.08.17,12:45
Ale veď predsa podaj návrh na zrušenie striedavej starostlivosti. Uvedieš dôvody, zdokladuješ.
Súd bude rozhodovať, ty musíš zabezpečiť dôkazy, prípadne (ak sa necháš zastupovať právnikom) aj požiadať súd, aby preveril momentálny stav ex-.

Čo sa týka toho, že neplatí, lebo je chorý, lebo nemá prácu - to všetko sú irelevantné dôvody. Pokiaľ bola určená výška výživného - ex je POVINNÝ to plniť, bez ohľadu na to, či pracuje, alebo nie, či je chorý, alebo nie, či mu šibe, alebo nie.
zze/2005-36/62/5
zze/2005-36/62/6
profesional
07.08.17,07:59
1 Ak nezvládaš podať kvalifikovaný návrh sama, obráť sa na právnika

2. Pri podaní znášaš dôkazné bremeno ty ako navrhovateľ. Tj. na svoje tvrdenia budeš potrebovať dôkazy. Tvoje tvrdenie nepostačí.

3. V rámci starostlivosti o maloletých môže súd vykonať dôkazy, ktoré ty bez svojej viny vykonať nemôžeš. Ale musíš ich vykonanie navrhnúť. Tj. musí byť v návrhu uvedené napríklad, že sa domáhaš vykonania dôkazu súdom a to nariadenie znaleckého dokazovania vo veci zdravotného stavu ex vo vzťahu k spôsobilosti na starostlivosť o maloletú osobu - dieťa. Ak ti súd vyhovie, priberie do konania znalca, on si zabezpečí prístup k ex-ovej zdravotnej dokumentácii a v posudku posúdi, aký je vplyv ex zdravotného stavu na jeho spôsobilosť starostlivosti.

4. To, že je niekto chorý alebo postihnutý ešte neznamená, že má byť pozbavený rodičovských práv. Aj keď sa o dieťa možno nedokáže postarať na úrovni, akú si pre dieťa predstavuješ ty, nemožno mu uprieť rodičovské práva. To, že splnomocnil pre prípad potreby svoju mamu ukazuje, že sa snaží zodpovedne rieši´t svoju vlastnú indispozíciu.

5. Ani to, že sa ex správa nevhodne voči tebe ešte neznamená, že by súd mal obmedziť jeho rodičovské práva. Súd bude zaujímať, ako sa stará o dieťa a nie ako sa správa k tebe. To, že máte medzi sebou osobné animozity, súd zaujímať nebude.
Cmacka
08.08.17,05:29
Ďakujem za odpoveď.Nemam peniaze na znalca a sudkyna sa nezaoberala mojim navrhom zistit zdravotny stav exa.Mas pravdu,ze ex ma pravo na nasho syna,ale musi sa nas syn pozerat na to ako ex odpadava pred nim,trasie ho na zemi a z ust mu tecie pena a záchranári ho ratuju pred nim?!Svoju matku ex splnomocni prebrat nasho syna piatok a v nedelu ho priniest,lebo koli svojmu zdravotnemu stavu to nemoze urobit sam,ale vo stvrtok ma udava na socialke osobne a pondelok ide s mojou sestrou do justickau vybavovat jej ex priatelovi prepustenie z basy!!Sudkynu to nebude zaujimat,ze ma ex nici od 2008roku a robi vsetko aby mi co najviac uskodil.
Cmacka
08.08.17,05:32
Ďakujem za odpoveď.Podala som o zrušenie striedavej starostlivosti,to som pisala v prosbe o radu...Odvolala som sa voči rozsudku a momentalne čakám na rozhodnutie sudu.
profesional
09.08.17,05:21
Áno, syn sa bude pozerať na otcove zdravotné problémy.

Ex-manžel môže na teba podať podnet, ak má pocit, že je to dôvodné. Je to jeho ústavné právo. A aj keby sa ukázali ako nedôvodnéz nemôže to byť použité proti nemu.

Ak sa sudkyňa nezaoberá návrhom na vykonanie dôkazu, podaj to písomne. Bude ti to musieť odmietnuť znesením, voči ktorému môždš podať opravný prostriedok a bude sa tým zaoberať krajský súd. Upozorňujem ťa, že ak ti bude vyhovené, súd fi uloží povinnosť uhradiť preddavok na znalečné v predpokladanej hodnote posudku.

Pnomocenstvo je nekauzálny úkon. Tj. to, či mal na to, aby mam splnomocnil, alebo nemal dôvod, je nepodstatné.