nagiko
04.08.17,18:53
Zdravím, chcela som sa spýtať, či sa mi končí RD ak požiadam na úrade práce o príspevok na starostlivosť o dieťa. Ide mi o to, že chcem nastúpiť do novej práce, ale v starej nechcem dať výpoveď, len byť akoby stále na RD, aby som sa prípadne mala kam vrátiť, ak to v novej práci nevyjde.
brčko
06.08.17,19:08
To je rozumné. Neviem, či ti ide aj o dôchodkové poistenie, či príp. o zdravotné poistenie.
V pôvodnom zamestnaní môžeš naďalej čerpať RD aj keď inde pracuješ. V pôvodnej práci máš prerušené poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa a v druhej pracuješ, teda predpokladám si dôchodkovo poistená ako zamestnanec. Preto už nemôžeš byť dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6 rokov, ak ti trvá povinné poistenie zamestnanca. Treba dať do 8 dní odhlášku v sociálnej poisťovni.
Ak žiadaš o príspevok na starostlivosť o dieťa, tak predpokladám dieťa chodí do škôlky a platíš viac ako je výška rodičovského príspevku (inak je to nevýhodné meniť RP na príspevok na starostl.).
Ak prestaneš poberať RP, tak už nemôžeš byť v zdr. poisťovni poistená ako poberateľ RP (neviem, či si to nahlasovala v zdr. poisťovni ty alebo pôvodný zamestnávateľ), to predpokladám treba nahlásiť. Ak by dieťa chodilo do škôlky na max. 4 hod. denne, tak môžeš byť príp. prihlásená aj ako osoba riadne celodenne a osobne sa starajúca o dieťa do 6 rokov, ale ak budeš pracovať, tak budeš poistená ako zamestnanec a netreba iné zdr. poistenie.
nagiko
07.08.17,10:16
Zdravím Brčko, ďakujem za odpoveď, veľmi mi pomohla a tiež potešila. Pracuješ asi v personálnej oblasti, môžem sa ešte opýtať poslednú vec? V pôvodnom zamestnaní mám pracovnú zmluvu z roku 2006, je v nej aj "konkurenčná doložka", v ktorej mám zakázané vykonávať tú istú prácu pre iného zamestnávateľa. Čiže to, čo sa chystám spraviť, je porušenie zmluvy. Ale na internete som sa dočítala, že konkurenčné doložky v zmluvách spred roka 2011 sú neplatné. Je to tak? Inak, možno pracuješ práve na úrade práce a nie v personalistike, všakže :) Každopádne, veľká vďaka!
brčko
07.08.17,14:34
:) Nie nepracujem ani v jednom, len som sa o to dosť dlhú dobu počas 3 MD+RD zaujímala a musela vela toho riešiť. Snád neboli zmeny, teraz to až tak nesleduje už. Bohužiaľ s tou konkurenčnou doložkou nemám skúsenosť.
nagiko
07.08.17,17:37
Nevadí, opýtam sa na fóre. Tak sa maj, Brčko, nech sa ti darí.