pj6562
07.08.17,14:47
Poprosím o vyriešenie problému. Bývalý zamestnávateľ ADECCO Slovakia synovi dňa 16.09.2014 vystavil Potvrdenie o dĺžke zamestnania a o zápočte dôb zamestnania pre účely nemocenského poistenia, kde je písomne potvrdené že v ADECCO Slovakia bol zamestnaný od 11.02.2014 do 08.08.2014.

Toto potvrdenie ale nesúhlasí s informáciami vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni a aj v Sociálnej Poisťovni.
"V posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie, t.j. v období od 01.07.2014 do 30.06.2017. ste preukázali
nasledovné doby poistenia v nezamestnanosti:
od 01.07.2014 do 31.07.2014, 31 dní, u zamestnávateľa ADECCO Slovakia, s. r. o.,
od 05.08.2014 do 08.08.2014, 4 dní, u zamestnávateľa ADECCO Slovakia, s. r. o.,"

Odpoveď od mzdárky z Adeco: "Všetky informácie sú správne. Podľa priloženého mzdového listu mal syn od 1.8.2014 do 4.8.2014 vraj neplatené voľno, ktoré prerušuje poistenie, ale v zápočtovom liste sa tento údaj neuvádza. Takže v poisťovniach za túto dobu nie je pracovník poistencom i keď je stále zamestnancom."
Problém: "Ale ako sa má človek dozvedieť, že je neplatičom zdravotného poistenia a že nemá odpracované 4 dni v danom období!?

Syn sa to dozvedel až teraz po 3 rokoch. Trochu neskoro."
Nemala by to hlásiť Soc.Poisťovňa alebo zdravotná poisťovňa. Na aký úrad to máme nahlásiť, že syn bol držaný v omyle a nikto ho neinformoval. Podľa mňa je to na hrane zákona. A ak je to zákonné, tak sa mi len potvrdí to že darmo sme v EU ale Slovensko zostáva Absurdistanom.
ivka70
07.08.17,12:49
a mal skutocne to neplatene volno? o com ho mali informovat?
veronikasad
07.08.17,12:52
Z akého dôvodu mal syn neplatené voľno? Žiadal on sám, alebo mu ho jednoducho udelil zamestnávateľ,keď nemal dostatok práce? Alebo to bola absencia?
veronikasad
07.08.17,13:07
S odpoveďou mzdarky súhlasím, ak k neplatenemu voľnu má zamestnávateľ aj iný písomný podklad ako je mzdový list?
pj6562
07.08.17,14:10
Menil zamestnávateľa a ADECO to vedelo mesiac a pol dopredu. Do nového zamestnania nastúpil od 11.08.2014. O tých 3 dňoch od 8.8. do 11.08.2014 sme vedeli a hneď si to doplatil ako samoplatiteľ. Ale tie 4 dni sú nonsens.
pj6562
07.08.17,15:11
Ale ja som sa nepýtala, či mala mzdárka pravdu ale ako sa to má človek dozvedieť, keď ho neinformuje ani zamestnávateľ, ani zdravotná a ani Sociálna Poisťovňa. Vaša odpoveď mi absolútne nepomohla.
ivka70
07.08.17,15:28
odpovedas si sama aj si sama komentujes svoju odpoved.
Syn snad musel vediet, kedy ukoncil prvy PP, alebo chodil do prace v tie dni a nedostal ich zaplatene?
pj6562
07.08.17,15:48
1.Nekomentujem si sama. Addblock mi zablokoval pridávanie komentov, pokladal ich za otravnú reklamu. Tak som mohla pridať príspevok len k svojmu komentu.
2.Syn vtedy do práce nechodil, lebo bola celozávodná dovolenka.
3.Mne sa zdá, že reagujete ako profesiou mzdová účtovníčka. A nebodaj pracujete pre Adecco. Dalo by sa to zistiť.
4.Pochopte ja nemierim kriticky na Adecco, ale na princíp ako sa z človeka stane neplatič a začne figurovať v databázach neplatičov Soc.Poist a VšZP. Minule toto riešila jedna moja známa, ktorá je už dlhé roky v AT, že ju neschopná slovenská Soc.Poist. zaradila do databázy neplatičov a ona pritom nemá dlhé roky s SKK nič. Vyriešil to predžalobný návrh. My v zahraničí nebudeme tolerovať takéto maniere na SKK.
pj6562
07.08.17,16:30
Menil zamestnávateľa a ADECO to vedelo mesiac a pol dopredu. Syn vtedy do práce nechodil, lebo bola celozávodná dovolenka. Do nového zamestnania nastúpil od 11.08.2014. O tých 3 dňoch od 8.8. do 11.08.2014 sme vedeli a hneď si to doplatil ako samoplatiteľ. Ale tie 4 dni sú nonsens.
Podotýkam VšZP to neohlásila, lebo syn mal pozitívne saldokonto vyše 20 EUR.
veronikasad
07.08.17,16:54
Kedy bola celozávodná dovolenka ? 1.8.-4.8.?
branislavp
07.08.17,17:13
So soc. poisťovňou sme aj my mali neblahé skúsenosti. Syn bol nevieme z akých príčin zaradený medzi samoplatcov, o čom ani nevedel. Tak sa stal neplatičom, hoci bol v zahraničí zamestnaný roky a v soc.poisťovni som ho osobne odhlásila tým,že som priniesla pracovnú zmluvu zo zahraničia. Pracovníčka mi potvrdila, že je to O.K.. Za niekoľko rokov soc. poisťovňa vymáhala nehorázne nedoplaltky, ktoré boli už aj premlčané, ale potom na základe osobného preukazovania boli soc. poisťovňou zrušené. Toto si musí každý občan SR strážiť, či má všetko v poriadku aj vo vzťahu so soc. poisťovňou, aj zo zdravotnou poisťovňou. Jednoducho musí sledovať každý, koho sa to týka zákony SR.
veronikasad
07.08.17,17:19
Načo uvádzaš názov firmy.? Riešime problém z pohladu Zákonníka práce. Ak do práce nechodil, mal sa sám zaujímať v zdr.poisťovni ako má poriešené zdravotné poistenie. Neznalosť zákona neospravedlňuje.
pj6562
08.08.17,10:19
Milá veronikasad absolútne si to nepochopila, neriešim problém z hľadiska slovenského Zákonníka práce a slovenského práva ako takého.
A prečo nemám uvádzať zamestnávateľa. Ale pochopte ja nemierim kriticky na Adecco, ale na princíp ako sa z človeka stane neplatič a začne figurovať v databázach neplatičov Soc.Poist a VšZP. Minule toto riešila jedna moja známa, ktorá je už dlhé roky v AT, že ju neschopná slovenská Soc.Poist. zaradila do databázy neplatičov a ona pritom nemá dlhé roky s SKK nič. Vyriešil to predžalobný návrh. My v zahraničí nebudeme tolerovať takéto maniere na SKK.
Ideme to riešiť predžalobným návrhom.
Ak nemáš, čím konštruktívnym prispieť do diskusie, tak sa nezapájaj. Vďaka za porozumenie.
ivka70
08.08.17,10:27
To si fakt pomozete, predzalobnym navrhom.
Tie dni by ste mohli vykazat jedine tak ,ze by zamestnavatel opravil neplatene volno, ak preukazete, ze syn v tie dni pracoval ci cerpal dovolenku. ZP nema dovod nieco menit bez podkladov.
Syn si zjavne neustriehol, ze necerpal dovolenku ale mal neplatene volno. Z akeho dovodu, ci ju predtym celu vycerpal ci nieco ine, to my nezistime. Ved cerpanie dovolenky pocas celozavodnej dovolenky by mal zaplatene na vyplatnej paske. A ka by nemal ,asi by mu peniaze v rok u2014 chyvali, nie?
Takze vy v zahranici s vasimi maniermi, doplatte radsej dni, ktore nevie preukazat, ze mal platitela ZP a skus nevyskakovat do vsetkych, ktori sa ti snazia odpovedou pomoct. Vdaka za porozumenie za poradakov.
pj6562
08.08.17,10:43
Prepáčte vy sa titulujete do role všetkých poradakov?! Podľa mňa zastupujete len mzdové účtovníčky a nie obyčajných ľudí. Žiadne maniere v zahraničí nemusím používať zamestnávatelia a úrady sa k ľuďom správajú oveľa korektnejšie. A nehnevajte sa pracovné a sociálne právo je v Nemecku, Veľkej Británii a Rakúsku 100 rokov dopredu pred SKK. Ináč poprosím adminov z porady.sk, aby sa vyjadrili k Vášmu zakomplexovaniu. Typicky slovenské nepozerať sa dopredu , nehľadať riešenie, brať si príklad z lepšieho v zahraničí, držať hubu, bľačať ako stádo ovcí a platiť za všetko... Ale od toho som si už za viac ako 7 rokov v zahraničí odvykla.
pj6562
08.08.17,11:26
Ako si to má občan SR postrážiť? Ako som spomínala jedna známa z Rakúska mala tiež podobný problém a bola protiprávne zaradená v databáze neplatičov v Soc.Poist. Teraz požaduje každý rok od slovens.Soc.Poist potvrdenie o vysporiadaní akýchkoľvek záväzkov. Tak budeme postupovať asi aj my. Ale kričí to po zmene zákonov na SKK!!!