Miica
07.08.17,21:51
Dobry den chcem sa spytat . od zaciatku tehotenstva som na PNke a predtym som podpisala dobrovolne nemocenske poistenie. Viem ze musi byt dodrzanych 26tt aby my vysla lepsia materska ale ako pocitam tak pocitam nevychadza mi to. Kedze cakam dvojicky.kt.musia ist na svet skor a aj na matersku dovolenku sa ide skor. Mozem teda odmietnut skorsiu matersku a ist az v den narodenia deti? Dakujem
veronikasad
07.08.17,19:54
Splňaš podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch ?
Miica
07.08.17,20:00
To je aka podmienka? Bola som predtym riadne zamestnana ale skoncila som prac.pomer ked som zistila ze som tehotna. Podpisala DNP a isla na Pn
veronikasad
07.08.17,20:04
To je aka podmienka? Bola som predtym riadne zamestnana ale skoncila som prac.pomer ked som zistila ze som tehotna. Podpisala DNP a isla na Pn
Odkedy trval pracovný pomer ?
Miica
07.08.17,20:15
Od.februara 2015 do aprila 2017. A posledny od aprila 2017 do maja 2017 ani nie mesiac. Ked som zistila ze som tehotna ukoncili sme prac.pomer
veronikasad
07.08.17,20:18
Od.februara 2015 do aprila 2017. A posledny od aprila 2017 do maja 2017 ani nie mesiac. Ked som zistila ze som tehotna ukoncili sme prac.pomer
Podmienku 270 dní nem.poistenia máš splnenú zo zamestnania. Ak si bola preukazatelne tehotná v čase trvania druhého pracovného pomeru, vzťahuje sa na teba 8-mesačná ochranná doba. Nemusela si sa prihlasovať na dobrovolné poistenie. Nárok na nemocenské aj materské by ti vznikol z vymeriavacieho základu zo zamestnania.

Z akého vymeriavacieho základu platíš dobrovolné poistenie ?
Miica
07.08.17,20:27
Ale vysla by mi nizka materska lebo som mala len polovicny uvazok...hned po vypovedi som podpisala DNP zaplatila som jeden den z maxima vyslo to nejakych 20€ a na druhy den ma gynekologicka vypisala na Pnku
veronikasad
07.08.17,20:29
Ale vysla by mi nizka materska lebo som mala len polovicny uvazok...hned po vypovedi som podpisala DNP zaplatila som jeden den z maxima vyslo to nejakych 20€ a na druhy den ma gynekologicka vypisala na Pnku
Bohužial, to ti nepomôže. Aby si mala materskú z dobrovolného poistenia z maxima, musela by si dobrovolné poistenie platiť 26 týždňov. Keďže to tak nie je, bude len z minimálneho vymeriavacieho základu 441,50€.

Táto "finta" už pekných pár rokov neplatí.
Miica
07.08.17,20:33
Na socialke mi pani povedala ze kedze som na Pnke plati mi to stat... Som oslobodena od platenia... A 26tyzdnov by som dodrzala tiez ak by som nemusela ist na matersku v 34tyzdni ako to pri dvojickach je. Preto som sa pytala ci sa da materska dovolenska odmietnut a ci nanu mozem nastupit neskor?
veronikasad
07.08.17,22:09
Na socialke mi pani povedala ze kedze som na Pnke plati mi to stat... Som oslobodena od platenia... A 26tyzdnov by som dodrzala tiez ak by som nemusela ist na matersku v 34tyzdni ako to pri dvojickach je. Preto som sa pytala ci sa da materska dovolenska odmietnut a ci nanu mozem nastupit neskor?
Počas PN platí dobrovolné poistenie štát, s tým súhlasím. Ale pani na SP ti zabudla povedať, že ak by si chcela materské z vymeriavacieho základu ktorý si si určila, musela by si ho platiť 26 týždňov sama, až potom isť na PN. Nezabudni sa po skončení poberania materského z dobrovolného poistenia odhlásiť, lebo si vyrobíš sekeru.