Peace
07.08.17,23:29
Kupili sme s partnerkou byt, avsak po polroku sa nase cesty rozisli. Chcem aby partnerke ostal cely byt, co je pre mna vyhodnejsie darovat jej ho alebo predat za symbolicku sumu?
Doplnujuce info: byt sme spolu kupili prostredníctvom hypotekárnej zmluvy
sito
08.08.17,00:20
Istejšie, predať za jedno euro! :D:D:D
dmc
08.08.17,03:14
a ked ho bude predavat do 5 rokov od kupy tak 33 percent z podielu pojde statu.....
vicktor
08.08.17,05:40
Prvy prispevok a hned taky hlavolam ?!
Zeby sa niekto reinkarnoval?
sito
08.08.17,07:04
Za pravdu ti dám!

"Ak daňovník predá nehnuteľnosť, ktorá bola obstaraná kúpou, pričom neuplynulo viac ako 5 rokov odo dňa jej nadobudnutia do vlastníctva, príjem dosiahnutý z takéhoto predaja nie je od dane oslobodený, považuje sa za zdaniteľný príjem a zaraďuje sa medzi ostatné príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti podľa § 8 ods.1 písm. b) zákona o dani z príjmov."

Ale, keby si to časom rozmyslel a požiadal priateľku o vrátenie daru? Za jedno euro predaný, kúpený už nemusí vrátiť.

A čítaš viktora? :D Zavrú. nezavrú, zavrú, nezavrú ... :);)
Peace
08.08.17,07:31
Takze ked sme ten byt kupili pred pol rokom a teraz jej ho predam za 1e tak zaplatim len 33 percent z toho 1e?
vicktor
08.08.17,08:23
MAL BY SI zaplatit z kladneho rozdielu medzi predajom a kupou, ale to v realite nehrozi.
Ale ak sa pytas co je pre teba vyhodnejsie, tak predat byt mne za tisicku.
Chobot
08.08.17,08:40
Máš to jedno, pokiaľ ho nikdy späť nebudeš chcieť. Však jej ho daruj a hotovo.
Peace
08.08.17,11:23
A co tak "Dohoda podielových spoluvlastníkov
o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva"???
Kupovali sme ten byt totiz na hypoteku a to som nespomenul v otazke. Takze byt by ostal jej a zaroven by pokracovala so splacanim hypoteky len ona?
vicktor
08.08.17,13:46
Ak bude suhlasit, ano. Ak nebude, napis co je v zmluve o hypoteke, splacani a ruceni. To by malo platit nadalej.
(Banka nemusi suhlasit ani s predajom za euro ani darovanim.)
dmc
08.08.17,15:17
vratenie daru je "sakra koplikejsn" - to sa neda tak jednoducho realizovat. ...ale nevravim ze sa neda :)
sito
08.08.17,18:11
PaC - kal.

"A co tak "Dohoda podielových spoluvlastníkov
o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva"???"

OZ, § 136, ods. 2

(2) Spoluvlastníctvo je podielové alebo bezpodielové. Bezpodielové spoluvlastníctvo môže vzniknúť len medzi manželmi.

Ty vyscanec, ty a ona ste spoluvlastníci bytu. :D:D:D
Peace
08.08.17,18:57
A to je dobre alebo zle ze dme spoluvlastnici...tedapodielove spoluvlastnictvo.? :) Pises ako keby som bol o rok uz JUDr. :) A ja skor sedliackym rozumom sa riadim ;)
vicktor
09.08.17,06:02
No neviem ci sa riadis nejakym rozumom - spolocne ste kupili byt, spolocne ho splacate (alebo len ty?) rozisli ste sa po kratkom case a ty chces ex-ke svoju polovicu darovat ... toto ma co spolocne s rozumom???
Peace
09.08.17,10:35
Vicktor, to sa ti len zda lebo nepoznas sirsie suvislosti. Ja som zabezpeceny, mam uz jeden byt. Takze to ze som s nou platil pol roka smiesnu sumu za hypoteku je zanedbatelne. Ide len o to aby sa to urovnalo, aby cely byt patril jej, aby mohla kludne spavat a nebala sa toho ze raz sa zobudim a budem pozadovat polovicku bytu a skoncilo by to sudom :P
Semetrika1
09.08.17,10:47
Takého priateľa by chcela každá žena.
Lepšie predať, pretože darovacia zmluva sa môže aj zrušiť. Hypotéku ešte treba platiť? Ak je byť zaťažený záložným právom, tak môže byť trochu problém, ale dá sa riešiť.
vicktor
09.08.17,12:38
Ale moze to dopadnut rozne, napr.
- ozelies smiesnu sumu, ona ostane bez prijmu a banka bude chciet splacat od teba
- zrazi ju auto, byt zdedia jej pribuzni a splacat budes ty
Banka vyratala vasu bonitu z dvoch platov. Bude stacit jeden plat na splacanie?
A co vlastne ex-ona na tieto plany?
Tiez zaujimave ze si ju nevzal k sebe, ale k jednemu bytu prikupil este polovicku.
dmc
09.08.17,16:00
zase to balamutenie ohladom darovacej zmluvy. Zrusit asi nie....myslis ze sa moze ziadat vratenie daru. Vratenie daru je viac ako tazke dosiahnut - musia byt splnene viacere podmienky - to sa neda iba tak zrusit. A v tomto pripade by to bolo vyhodne pre tazatela.
Semetrika1
09.08.17,16:46
V oboch prípadoch sa už neplatí daň tak mu to môže byť jedno. Môj názor je, že kúpna zmluva je lepšia.
dmc
09.08.17,17:07
moj nazor je ze to lepsie nie-je. Ak bude chciet buduca majitelka bytu tento do 5 rokov predat tak bude musiet zaplatit z tohoto podielu dan 19 percent a do zdravotky 14 percent. Este stale ti to pripada vyhodne ? Ak ho preda za 1 € pojde aj o zastierany pravny ukon. (aj ked Kocner s tym nemal problem)
vicktor
10.08.17,05:11
Ak mi niekto "podaruje" 100 tisic, milerad z toho odvediem 19+14 %.
Len kde takeho dobrodinca (zakernika?) najst...
Semetrika1
10.08.17,06:06
Ak predá do 5 rokov aj darovaný byt, tak musí odviesť daň z darovanej čiastky. Takže tiež to nie je výhodné.
Do zmluvy môžu sumu nadhodnotiť a nie dať 1 €. Však ona by mu tie peniaze nedala.
Potom to bude môcť predať na druhý deň a bez platenia dane.
dmc
10.08.17,06:13
platby nad 15,000 medzi fyz. osobami musia ist cez bankovy ucet.
vicktor
10.08.17,08:50
Aj ked to bude 3x 5500 (nie v jednom dni)?
ivka70
10.08.17,08:54
aj ked - ide o jednu ucel, tam sa to spocitava ... moze byt aj na 10x ...