IvetaH
08.08.17,18:33
14.7.2017 som urobila splnomocnenie na predaj nehnuteľnosti aj zmluvu aj návrh na vklad do katastra. Predávajúcich bolo viac a aj splnomocnení bolo viac. Všetko je OK, len na jednom splnomocnení som uviedla splnomocnenie na prevod práv v podiele 1/6 namiesto 1/3. Preklep. Tak mi kataster napísal, aby som doložila splnomocnenie platné ku dňu uzavretia zmluvy, teda k 14.7.2017.
Môžem urobiť nové splnomocnenie s dátumom 14.7.2017, ale overené notárom bude zajtra, t.j. 9.8.2017? Bude to platné splnomocnenie?
misoft
08.08.17,16:38
Overuje sa len podpis, nie obsah! Overenie môže byť aj neskôr (ovšem pred podaním na kataster) - vplyv na splnomocnenie by to nemalo mať. Splnomocnenie bude platné odo dňa overenia podpisu.
IvetaH
08.08.17,17:02
Ďakujem.
profesional
11.08.17,16:47
Budeš musieť opraviť aj návrh. Spätné splnomocnenie nie je možné.
IvetaH
12.08.17,10:17
toto som našla v Občianskom zákonníku: "Splnomocniteľ je viazaný konaním splnomocnenca len v prípade, ak splnomocnenec koná v medziach splnomocnenia. Ak však splnomocnenec prekročí oprávnenia vyplývajúce zo splnomocnenia, nie je splnomocniteľ jeho konaním viazaný. Splnomocniteľ však môže prekročenie splnomocnenia dodatočne schváliť." Tak som napísala Dodatočné schválenie právneho úkonu tak po svojom, Dúfam, že to prejde. Splnomocnenie už nemá význam.
profesional
12.08.17,16:37
Postupovala si správne. Snáď sa v tom nebudú vŕtať. Lebo viem, ako by som ťa s tým odpálil, ak by som bol na strane katastra..
IvetaH
12.08.17,18:59
Veď iste, ale v tom rozhodnutí od katastra bolo napísané ako jedna z možností, myslím si, že aj chápu, že ide o preklep, tak potrebujú len doložiť niečo čo je jednoznačné, aby nevznikli v budúcnosti pochybnosti.