jolanajolana
08.08.17,19:30
dobry den, chcela by som sa opytat, ci sa zaucanie kolegyne na inej pozicii opiera o nejaky zakon. ci odmietnutie zaucania sa povazuje za neuposluchnutie prikazu nadriadeneho a tym padom porusenie pracovnej discipiny. zaujem konatela o zaucanie kolegyne je z dovodu,ze hlada slecne pracu, ktoru by mohla vykonavat, nakolko sa zistilo, ze nevie to na co bola prijata a potrebuje ju tu ako svojho cloveka apotrebuje sa zbavit ludi,ktori vidia do procesov. dakujem za pomoc
AňaZ
08.08.17,17:37
zo žiadneho zákona nevyplýva, že ste povinná niekoho zaučiť, ak to však máte v pracovných povinnostiach alebo v náplni práce môže to zamestnávateľ zhodnotiť ako neplnenie pracovných povinností a ak vám to dá príkazom a neuposlúchnete môže to byť porušenie dispciplíny
veronikasad
08.08.17,17:44
Na akej pracovnej pozícii a čo rozumieš zaucenim kolegyne?
buchač
08.08.17,18:04
...hm...to neplnenie si povinností....
...a to vážne ?

Ak bude zaúčaná blbá jak tágo, čo včul ???
To bude aké porušenie povinností ?
...a to nespomínam, že konateľ by musel svoje tvrdenie aj nejako podložiť.
-----------------------------
Mimochodom...zamestnávateľ je povinný zaučiť nového zamestnanca. Je na ňom, koho tým poverí...
AňaZ
08.08.17,18:13
...neuposlúchnutie príkazu nadriadeného pokiaľ súvísi s prácou podľa pracovnej zmluvy je porušenie.Za porušenie pracovnej disciplíny možno považovať porušenie povinností zamestnanca vyplývajúce z pracovnoprávnych predpisov, z pokynov zamestnávateľa, z pracovnej, kolektívnej zmluvy alebo z interných predpisov, ako je napríklad pracovný poriadok zamestnávateľa.
veronikasad
08.08.17,18:16
Juraj, bývavalo, za starých dobrých čias ... Dnes ťa väčšinou hodia do vody a plávaj, teda aspoň v našej profesii. Predchádzajúci účtovník odovzdá agendu a ty sa trap ako vieš.
buchač
08.08.17,18:22
Veronka
Odovzdával som funkciu mechanizátora...ženskej, inžinierke strojárke...
Čo myslíš, ako to asi vyzeralo ... ? ;) :D
Kuwa, ešte zo 1/2 roka po mojom odchode mi vyvolávala, že kde, čo a ako...
jolanajolana
08.08.17,18:28
ona asistentka a ja projektovy manazer,
jolanajolana
08.08.17,18:30
v pracovnych povinnostiach to nemam, ale toho som sa obavala, kedze sa konatel bude chytat vsetkych veci, tak odmietnutie jeho prikazu bude povazovane za porusenie prac.discipliny
AňaZ
08.08.17,18:46
no pokiaľ to nevyplýva z pracovnej zmluvy alebo pracovného poriadku, tak môžte odmietnuť, lenže ... poznáme zamestnávateľov, napriek tomu, že budete mať pravdu, a on bude chcieť tak to bude porušenie a brániť sa už potom budete môcť len na súde :(
willma
09.08.17,04:59
no po mne chceli tiež zaučenie nového - odmietla som so slovami - má rovnaké certifikáty ako ja, max predstavím klientom a dovi dopo. Mimochodom aj tak by k oboznamovaniu neprišlo, lebo ja som bola už v čudu a nového ešte nikde :D
jolanajolana
09.08.17,05:03
dakujem pekne, myslela som si, ze budem v tomto bezmocna aj ked viem aky je umysel....
veronikasad
09.08.17,05:15
Rieš to systémom, ak niečo chceš vedieť, pýtaj sa. A odpovedaj len na to, na čo sa pýta. Žiadna prehnaná iniciatíva z tvojej strany...
vicktor
09.08.17,06:19
Tak po tebe zostal riadny neporiadok! :D
AňaZ
09.08.17,08:35
no aby to nakoniec nebolo tak, že ty zaučíš a potom ťa prepustí, lebo na tvoje miesto posadí svojho človeka
jolanajolana
09.08.17,10:04
toto je fakt supeeeer tip
AňaZ
10.08.17,06:49
to nie je tip, to býva realita ...
veronikasad
10.08.17,06:56
Ak robíš napr. Nejaké výkazy, daj jej výkaz za predchádzajúci mesiac so slovami.skus ho urobiť sama, ak nebudeš niečo vedieť, opýtaj sa...
taiko
10.08.17,07:04
No pozri. Mas dve moznosti.
1. Zaucis a urobis to najlepsie ako vies. V tom pripade to zamestnavatel mozno oceni, minimalne vsak ziskas skusenost z trenovania niekoho ineho a budes si to okrem ineho moct dat do CV. Okrem toho budes mat dobry pocit, z toho ze sa chovas profesionalne.
Ak chces volit tuto moznost, priprav si trainigovy plan a daj si ho schvalit zamestnavatelovi. Plan by mal obsahovat aj nejake medzi-testy, aby si vedela dokladovat progress zaucovanej a hlavne, aby si vedela dokazat nemoznost zaucenia, ak zaucovana bude nejaka neskonala truba, neschopna zaucenia.
A ujasni si so zamestnavatelom, ze v case ktory budes travit zaucanim, nebudes moct pre neho pracovat na 100% . Popripade si mozes za zaucanie skusit vyziadat nejaku extra odmenu, ak sa da.
2. alebo nezaucis. Ak sa vsak veci maju ako pises, a ucelom zaucovania je buduce zbavovanie sa nepohodlnych, tak sa Ta zamestnavatel zbavi tak, ci, tak. Len to bude neprijemnejsie a bolestnejsie.

S prvym mam osobnu skusenost, kde som zaucal rumunskych kolegov, ktori ma potom v praci nahradili. A vedel som to dokonca predtym, nez som ich isiel zaucat.
S druhym mam spostredkovanu skusenost, kde sa dotycny necitil prave najlepsie a ani prave najlepsie nedopadol.
Na zakony by som sa nespoliehal, lebo podla toho, co tu o SK zamestnavateloch citam, Ti zakony velmi nepomozu a ak aj hej, tak bude vysledok diskutabilny.