jajka26
09.08.17,09:27
Dobry den,potrebovala by som poradit ohladom prenajmu.bytu. Stary otec so starou mamou byvali v dvojizbovom byte. Avsak po smrti stareho otca zostala stara mama sama.Aby nebola sama tak sme ju vzali k nam domov. A v byte sa nebyva. Stara mama byt nechce predat a ani ho nechce prepisat na syna alebo dceru-ona je tska tazka povaha od mladosti. Nikdy nic nikomu. No teraz uz ma aj demenciu potvrdenu a nechodi uz nic vybavovat po uradoch,ani na postu uz nechodi,vsetko za nu vybavuje moj otec teda jej syn.Lebo postarat sa musime predsa. Byt po smrti deda ma 3 dedicov. Babka vlastni polovicu, moj otec z tej druhej polovici 2/3 -ny. A sestra jeho z tej druhej polovic jednu tretinu. Chceli by sme ho prenajimat, lebo budeme musiet v buducnosti platit penzion babke lebo uz sa u nas doma kde v trojizbovom byte byvame 6 ti ludia nemozeme starat. A nebudeme mat to z coho zaplatit kedze z jej dochodku plati este najom toho svojho bytu. Co by sme potrebovali k tomu aby sme ho mohli prenajimat. Ake podpisy a od koho vsetkeho? Za vsetky rady vam pekne vopred dakujem
.
vicktor
09.08.17,08:27
Moja odpoved bude neuplna.
Starka a tetka suhlasia s prenajmom?
Ma otec splnomocnenie?
Z vasej strany musia byt 3 suhlasy (aj ked da sa prehlasovat mensinoveho vlastnika). Predpokladam ze prijemcom najomneho bude otec. Musi sa registrovat u daniarov a z prijmu odvadzat statu.

Ma starka lekarsku spravu o demencii a inych diagnozach a odkazanosti na opateru? Vybavit lekarsky posudok. Potom poziadat VUC a MU/OcU o podporu, ktoru budu poukazovat seniorhausu. Trva to niekolko mesiacov. Obehnut seniorhausy a vytipovat do ktoreho ju umiestnite (stav sa bude stale zhorsovat pomaly a sustavne a do toho nahle skokovo).
Pokial sa s nou este bude dat, podporu od uradov mozete odmietnut a zasa poziadat a znova cakat. Ja som tak spravil 4x, ale potom to s mamou seklo a mali sme 3 mesiace trapenie.
Radim podporu neodmietnut (siesti v byte), este budete cakat aj na to ze sa niekto zo seniorhausu musi odobrat na vecnost.
arizona
09.08.17,10:22
Ked ma babka demenciu,nemoze si taketo "uradne"veci vybavovat sama.Preto odporucam naskor sudne zbavit babku svojpravnosti na pravne ukony,aby mohol niekto vybavovat za nu...
Semetrika1
09.08.17,10:42
Neviem, či správne odpoviem, ale známa išla do domova dôchodcov a nesmela vlastniť nehnuteľnosti. Byt darovala a až potom ju zobrali. Zistite, či je to stále platné.
Keď byt predáte, tak budete možno mať problém platiť penzión.

Problémy s nájdením seniorhausu popísal victor.
arizona
09.08.17,11:56
To som este nepocula! To musel byt nejaky "specialny" domov dochodcov. DD sa nemaju co zaujimat o majetok klientov,pokial klient,,alebo ini rod.prislusnici riadne platia.
vicktor
09.08.17,13:15
Urady pri ziadosti o prispevok pytali cestne prehlasenie s overenym podpisom o majetkovom stave. Mozno pri byte by prispevok neschvalili, V nasom pripade bytu nebolo.
Cakaniu na urade sa da vyhnut - necakat na prispevok, ale osobu umiesnit za vlastne. :)
Z predaja bytu by mohlo stacit na par mesiacov dokial sa v poradovniku dostane na postupovu poziciu.
Vlastne byt sa tiez nepreda az tak rychlo, cize ozaj za vlastne a po predaji si platby refundovat.
Mária27
09.08.17,13:27
Má otec nejaké splnomocnenie od babky na vybavovanie vecí?