jana991
11.11.04,18:54
Zdravím, stalo sa Vám, že konateľ spoločnosti dostal na služobnej ceste blokovú pokutu 500,- Sk a túto pokutu si potom dal do nákladov? Nezahrmul si to do cesťáku. Ak áno, tak pomôžte, na ktorý účet to môžem zaúčtovať. Alebo toto do nákladov vôbec nepatrí a je to jeho chyba. Len bude problém mu to vysvetliť.Dík
bepo
11.11.04,20:34
Ak ju dostal za porusenie dopravnych predpisov neda sa dat do nakladov.Ak na tom trva nech povie cislo paragrafu podla ktoreho to tam chce dat.Pri kontrole DU to leti von.
accad
11.11.04,21:46
Ja by som to zaúčtovala na 545-Ostatné pokuty, penále a úroky z omeškania. Náplň účtu je platby sankčného charakteru, ktoré nevyplývajú zo zmluvných pokút a podľa § 21 ods.2 zákona č.595/2003 Z.z. o DzP písm.a) daňovými výdavkami nie sú :
- ... pokuty a penále vyrubené štátnymi orgánmi ...
Braňo
12.11.04,05:49
Súhlas s Editou, pokiaľ trvá na preplatení, tak 538 nedaňová.
vgabka
12.11.04,07:36
Taktiež súhlasím s nedaňovým účtom 545.
bepo
12.11.04,11:12
Ja by som to do PU vôbec nedával.
Paula
12.11.04,11:27
Ani ja by som to neúčtovala - na hanbu by tom tam viselo! Ale ak chce majiteľ preplatiť........
SlavkaS
12.11.04,12:53
majiteľovi by som to vysvetlila, ako to je a že zbytočne by to mal ako pripočítateľnú položku, ale stretla som sa aj s takými, že firma nebola jeho on bol napr.konateľ, riaditeľ a podobne obhajoval mi to tým, že dostal pokutu za rýchlosť kôli tomu, že v záujme firmy sa ponáhľal na jednanie a podobne.
V tom prípade som s ním súhlasila a zdalo sa mi nevhodné aby to platil zo svojho vrecka.
Samozrejme, že to nebolo daňovo uznateľné.
Katty
12.11.04,13:28
no neviem či by pokuta za rýchlosť sa dala obhájiť tým, že sa ponáhlal.... protiargument by bol, že si mal lepšie zorganizovať program schôdzok alebo tak nejak... šéfovi som povedala že si všetky pokuty platí sám a nič nepôjde na firmu... on je vodič nie firma...
bepo
12.11.04,15:39
Slavka-tak to som sa dobre zasmial,že v záujme firmy je porušovanie predpisov a zákonov.
SlavkaS
12.11.04,16:00
pravdepodobne som sa zle vyjadrila, riaditeľ porušil napr rychlosť a majiteľ firmy mu to toleroval a súhlasil s preplatením.
To máte ako s repre.
Paula
13.11.04,07:55
Tak potom daj na 545, ako ti radia ostatní.
ekin
13.11.04,13:00
skutocne to môze ísť do 545, lebo inak sa to neda a peniaze treba dostať z pokladne. Tak prečo hľadať iné riešenia?
mudroš
14.11.04,13:34
Určite by som to neuznal ako daňový výdavok, v tom sa asi s väčšinou zhodneme.
Vidím tu ale jeden problém. Pokuta bola vyrúbená osobe. Ak ju firma preplatí, tak to bude jej príjem zo závislej činnosti, ktorý určite bude podliehať zdaneniu. Čo odvody to neviem, lebo túto tému príliš neovládam.

Na porade je ale veľa odborníkov v mzdovej oblasti.
Čo vy na to ???
Nike
14.11.04,15:55
Presne tak Mudroš. Stretla som sa s podobným problémom v inej súvislosti a mám k tomu aj vyjadrenie DR. Takže ak pokutu preplatiť tak určite dodaniť daňou zo závislej činnosti.
Odvody sa myslím neplatia. (dúfam)
valeriam
14.11.04,20:26
Mudroš, Nike, vy ste ale detailisti, to by ma v živote nenapadlo, že dodaniť. Hmmm... musím sa ešte veľa učiť, veru tak!
stefan
29.12.04,22:43
Presne tak Mudroš. Stretla som sa s podobným problémom v inej súvislosti a mám k tomu aj vyjadrenie DR. Takže ak pokutu preplatiť tak určite dodaniť daňou zo závislej činnosti.
Odvody sa myslím neplatia. (dúfam)
Popiste prosim postup ako to realizujete.
ik-a
30.12.04,09:28
V pripade prijmu a dodanenia pre fyz.osobu, je takyto naklad pre spolocnost dan.naklad. Ak to date pre spolocnost nedanove, tak fyz.osoba nezdanuje nic. A co takto interna smernica. Ak zamestanec musi vykonat cinnost, kt. je pre spolocnost a urcia sa rezervy a tolerancie. Neviem o akej ciastke sa bavime, takze je na zvazeni postupu. Lebo ak sa jedna radovo o stovky, tak nedanove, a mas pokoj.
rosemary
30.12.04,10:56
Vôbec by som to nekomplikovala. Keď niekto dostane pokutu za prekročenie rýchlosti
tak si ju zacvaká.Treba / hlavne šéfovi / vysvetliť, že keby spôsobil škodu v nepovolenej rýchlosti tak ju dostane zosobnenú podľa zákonníka práce, ako každý druhý. Ja som zodpovedná za správne vedenie účtovníctva, treba to rešpektovať. Viem dobre sa mi rozpráva, tiež mi dlho trvalo, než som vycepovala všetkých majiteľov.
bepo
30.12.04,19:28
Sa čudujem že ešte teraz existujú ľudia čo sú nenažratý a zaoberajú sa takýmto hovadinami-v živote by ma nenapadlo dávať si od firmy preplatiť dopravnú pokuty.
Anairda
02.01.05,15:23
Tiež si myslím.
evae
11.01.05,19:19
aj ked to moze byt na tom nedanovom, ja by som to tam nedavala, dostala som od konatela asi zo tri, ale som mu to vysvetlila, ze to tam nepojde. ma si davat pozor. a ak by som mu to tam dala, asi by som mu to strhla z platu. protiargument - preplati aj zamestnancom ak sa budu ponahlat do prace? :) tazko
Hanka
11.01.05,20:43
Suhlasim s nazorom, ze je to nepatri do uctovnictva firmy. Treba mu vysvetlit, ze mu to pojde cez vyplatnu pasku a musi sa to zdanit - taketo vysvetlenie obcas zaberie.