Ewonne
24.07.06,13:06
prosím o radu : manželia, obidvaja SZČO, je výhodnejšie - ohľadom platenia daní, odvodov a pod., vytvoriť s.r.o. alebo nejakú inú PO, prípadne jeden z manželov zruší živnosť a druhý ho zamestná?
Ďakujem všetkým, ktorí mi poradia
biaaa
24.07.06,11:41
Podla novely môže rodina v blízkom príbuzenskom vzťahu (t.j. aj manželia) pracovať bez zmluvy - ide len o to či sa to oplatí z pohľadu napr. sporenia na dôchodok atď. Skúste si tu novelu preštudovať - možno na niečo prídete.

čo sa týka otázky - ja si myslím že najlepšie riešenie je SZČO + zamestnanec aj keď ťažko na to odpovedať lebo tam to závisí od viacerích faktorov (nielen odovody ale aj riziká podnikania atď)
ayya
24.07.06,11:58
hej, zavisi na mnohych veciach, na predmete podnikania, na veku manzelov, na predstavach o socialnom zabezpeceni v buducnosti, pripadne na pocte a veku deti .... a v neposlednom rade aj na zakonoch a odhadujem, ze teraz sa bude vela menit... hadam by bolo este treba pockat aspon na programove vyhlasenie vlady... tiez to moze pekne pomenit situaciu ... teraz konkretne treba trosku cakat, ci sa budu velke zmeny realizovat, alebo nie velke
Jaro 25
24.07.06,17:02
môže vypomáhať manželka aj keď je evidovaná na pracovnom úrade ?
biaaa
24.07.06,17:20
môže vypomáhať manželka aj keď je evidovaná na pracovnom úrade ?

Myslím že áno treba pozreť zákon - ale som si na 90% istý že hej.
m.hladka
24.07.06,17:26
Naozaj si to treba prepočitať a podľa toho sa rozhodnuť. Ja a môj manžel sme si to prepočitali a rozhodli sme sa pre SRO. SZČO sme obaja na dva roky prerušili a stali sme sa vo vlastnej SRO zamestnancami. Pre nás, vzhľadom k tomu, že máme blízko k dôchodkovemu veku je ako zamestnanci v s.r.o. výhodnejšie.
Ewonne
25.07.06,09:35
Naozaj si to treba prepočitať a podľa toho sa rozhodnuť. Ja a môj manžel sme si to prepočitali a rozhodli sme sa pre SRO. SZČO sme obaja na dva roky prerušili a stali sme sa vo vlastnej SRO zamestnancami. Pre nás, vzhľadom k tomu, že máme blízko k dôchodkovemu veku je ako zamestnanci v s.r.o. výhodnejšie.
Ďakujem a prosim o radu čo konkrétne si treba prepočítať a lebo kde to mám hľadať