bubu1972
10.08.17,11:52
Dobrý deň, mám trestný rozkaz na exmanžela,súd ho zaviazal zaplatiť mi pohľadávku za výživné do troch rokov. Kedy si môžem nárokovať pohľadávku a úroky z omeškania odkedy. Totižto, musela som ísť do nájmu a on si užíva v našom spoločnom byte a nechce mi dať kľúče.
Ďakujem.
misoft
10.08.17,10:10
Odo dňa právoplatnosti. Takže pokiaľ sa odporca neodvolá, nepodá odpor - daj si vyznačiť na súde právoplatnosť a môžeš konať. Samotný tr.rozkaz je zároveň aj exekučným titulom. Právo na priznanie nárokov podľa trestného rozkazu sa premlčuje po 10-tich rokoch odo dňa, kedy sa malo právo podľa rozkazu plniť.
bubu1972
10.08.17,10:29
Bolo to už na krajskom súde, kde nie je možné odvolanie, je to tam napísané. Ďakujem za odpoveď, pôjdem si dať vyznačiť právoplatnosť na krajský súd.
Jakubec
11.08.17,08:50
Vymahat cez exekutora mozes jeden den potom, odkedy uplynula splatnost jednotlivych platieb vyzivneho. Trestny rozkaz neznamena, ze jeho vydanim prides o pravo vymahat splatne vyzivne, lebo v nom je uvedene, ze odsudeny ma do troch rokov zameskane vyzivne zaplatit. Trestny rozkaz nie je zmena povodneho rozsudku urcujuceho splatnost jednotlivych splatok vyzivneho.
bubu1972
11.08.17,10:41
Ak tomu dobre rozumiem, tak, keď mi nezaplatil výživné v zmysle rozsudku čo i len jeden mesiac, tak od tej splatnosti si môžem uplatňovať aj úroky. Je to v zmysle aj zákona o rodine?
profesional
11.08.17,13:48
Ako vidím, tunajším amatérskym právnikom nehovorí litispendenčný princíp totálne nič.

Litispendenčný princíp súdneho rozhodnutia znamená, že okamihom právolatnosti rozhodnutia súdu, PÔVODNÝ NÁROK čo do výšky aj povahy ZANIKÁ. A NAHRÁDZA SA NOVÝM NÁROKOM a to titulom rozhodnutia súdu a vo výške v akej o ňom rozhodol súd.

Takže:

Pôvodne dlžné výživné zanikne okamihom právoplatnosti trestného rozkazu, ak proti nemu nepodá odpor.

V totožný okamih ti vznikne nový nárok. Ak mu súd určil lehotu na úhradu 3 roky, budeš to môcť dať na exekúciu až po 3 rokoch a 1 dni odo dňa, kedy trestný rozkaz nadobudne právoplatnosť.

Jeho povinnosť platiť výživné za obdobia, ktorého sa rozsudok netýka, tým nie je dotknutá.
profesional
11.08.17,13:52
Trestným rozkazom v rozsahu povinnosti náhrady škody, ide o civilný výrok a pôvodný nárok zaniká. Nakoľko si zjavne neprávnik, mal by si si doštudovať elementárne základy teórie práva.
Nenahrádza tým rozsudok o výživnom, avšak má účinky k existencii nároku.
profesional
11.08.17,13:53
Rozumieš tomu zle. Lebo ti poradil ako právne neznalá osoba totálnu sprostosť.
misoft
11.08.17,14:03
"Pôvodne dlžné výživné zanikne okamihom právoplatnosti trestného rozkazu, ak proti nemu nepodá odpor."
Chceš tým naznačiť, že podľa tohto princípu, ak dlhuje 5000€ a nový rozkaz určí len 1000€ - že tých dlžných 4000€ je v ľufte?
Že ak nebude platiť 3 roky, až potom môže vymáhať? Že počas tej doby by nemohla požiadať ani o náhradné výživné?
Nič v zlom - ale toto pri výživnom neplatí.
To by potom v tomto štáte bolo toľko matiek, ktoré by čakali a čakali a ho*no by dostali, lebo by platil litispendenčný princíp?
Mimochodom - zle vykladáš tento princíp:
http://www.relevans.sk/pravny-bulletin/litispedencia-v-sporovom-konani/
Pokiaľ si poriadne čítal - ona nevedia už žiadne konanie - trestný rozkaz je vydaný. Nie je žiadna prekážka, aby sa vykonal. Podmienka je - aby povinný podľa toho TR vyplatil všetko do troch rokov! A pokiaľ sú určené splátky - musí ich platiť - ak neplatí - prichádza exekútor.
profesional
11.08.17,14:11
Bohužiaľ, je to tak. Či sa ti to ako právnemu laikovi páči, alebo nie. Platí to na všetky druhy nárokov. Výživné z toho nie je nijako vyňaté.

Je mi jedno, či sa ti právo páči, alebo nepáči a či sa ti zdá morálne, alebo nie. Ono je platné a záväzné. Nič také ako platnosť práva len keď sa ti to zdá morálne neplatí.

Naštuduj si základy práva a potom mínuskuj.
bubu1972
11.08.17,14:39
Môj exmanžel mi neplatí nič. A čo je ešte väčší problém, platila som úvery, pokiaľ som mohla,potom som stratila prácu, nakoľko som 10 rokov ťahala 22 hodín denne, mala som 4 práce a skončila som v nemocnici. Museli sme predať náš 4-izb.byt,vyplatiť všetky hypotéky a to čo ostalo, z toho som si chcela kúpiť menší byt, len mi nechcel podpísať zmluvu, povedal, že chce 1/2 peňazí,inak to dá do dražby. On býva v našom 2izb.byte,od ktorého mi nechce dať kľúče,čiže ja musím byť v podnájme. Rada by som nejakým spôsobom dostala od neho čo najrýchlejšie výživné naspäť a 1/2 bytu vyplatiť,aby som si mohla kúpiť nejaký malý byt a nemusela byť v podnájme. Len ako nato, aby to bolo v zmysle práve,nakoľko mi splátky nepomôžu,potrebujem hotovosť.
profesional
12.08.17,16:42
Doriešiť rozdelenie bsm..
buchač
12.08.17,16:52
profesional (Včera 16:53) Rozumieš tomu zle. Lebo ti poradil ako právne neznalá osoba totálnu sprostosť.
======================
Kuwa...hlavne, že Ty si múdry jak rádio Jerevan....

Kuwa, nechce sa mi hľadať, ale už si bol nachytaný na hruškách...na totálnej a absolútnej sprostosti, ktorú si vypotil.

...a mimochodom....TY musíš byť teda fakt fasa odborník...riešiš občianské právo, obchodné právo, trestné právo....