gargo
24.07.06,17:50
Poraďáci, prosím skúste mi pomôcť.
Firma A sa stala platiteľom DPH od 5/06. V 4/06 uzatvorila kúpno predajnú zmluvu na nákup HM v hodnote 700 tis. + DPH. V zmluve je uvedená kúpna cena aj príslušné DPH. Zároveň je tam prehlásenie, že vlastníctvo prechádza na kupujúceho po úhrade KZ čo bolo pri jej podpise - máme PPD od firmy B.
Predávajúci nevystavil o tomto predaji faktúru. Môžem odpočítať DPH na základe tohto DPH pri registrácii? Domnievam sa správne, že faktúru musím mať?
A ako ju od nich dostať?
Zoltán Kovács
24.07.06,16:01
Poraďáci, prosím skúste mi pomôcť.
Firma A sa stala platiteľom DPH od 5/06. V 4/06 uzatvorila kúpno predajnú zmluvu na nákup HM v hodnote 700 tis. + DPH. V zmluve je uvedená kúpna cena aj príslušné DPH. Zároveň je tam prehlásenie, že vlastníctvo prechádza na kupujúceho po úhrade KZ čo bolo pri jej podpise - máme PPD od firmy B.
Predávajúci nevystavil o tomto predaji faktúru. Môžem odpočítať DPH na základe tohto DPH pri registrácii? Domnievam sa správne, že faktúru musím mať?
A ako ju od nich dostať?

Predávajúci nemusí vystaviť faktúru, ak má kúpnu zmluvu. Pri uplatnení dph pri registrácii musíš urobiť inventúru majetku k dátumu registrácie.

Ak kúpna zmluva má náležitosti § 71 ods.2 zákona o dph, tak má charakter daňového dokladu, a môžeš si uplatňovať dph.
Jana Acsová
24.07.06,16:34
Eva99
06.11.12,13:00
Prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť, ako postupovať, ak prenajímateľ nevystavil (alebo minimálne nedodal) faktúru na mesačné nájomné? Máme prenajaté priestory na základe zmluvy o nájme nebytových priestorov, kde je dohodnuté, že nájom bude uhrádzaný každý mesiac na základe vystavenej faktúry. V zmluve síce výška mesačného nájomného uvedená je, ale faktúru sme nedostali. Obávam sa, že prenajímateľ týmto spôsobom sleduje to, že nám vypovie okamžite nájomnú zmluvu z dôvodu nezaplatenia nájomného. Ale ako ho máme zaplatiť a uplatniť si odpočet DPH, keď faktúra nebola dodaná? Nemusí on nejako preukázať, že nám faktúru doručil? Mali sme nájomné uhradiť aj bez faktúry, len na základe zmluvy? A čo s DPH?
Alebo v tejto súvislosti ma napadá aj problém s ktorým som sa stretla v minulosti, ako postupovať, ak bola faktúra doručená, ale podľa nášho názoru nebola opodstatnená a my sme ju vrátili vystavovateľovi? Účtovať o nej? Uplatniť DPH? Ako, keď ju fyzicky nemáme a originál sme vrátili? Prebratie originálu faktúr máme podpísané, že ich prijali, ale viac nás nekontaktovali. A teraz, odstupom času chcú robiť zápočty s faktúrami, ktoré sme im vrátili. Oni ich evidujú, my však nie...
Za každú radu veľmi pekne ďakujem.
Eva99
06.11.12,13:48
Prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť, ako postupovať, ak prenajímateľ nevystavil (alebo minimálne nedodal) faktúru na mesačné nájomné? Máme prenajaté priestory na základe zmluvy o nájme nebytových priestorov, kde je dohodnuté, že nájom bude uhrádzaný každý mesiac na základe vystavenej faktúry. V zmluve síce výška mesačného nájomného uvedená je, ale faktúru sme nedostali. Obávam sa, že prenajímateľ týmto spôsobom sleduje to, že nám vypovie okamžite nájomnú zmluvu z dôvodu nezaplatenia nájomného. Ale ako ho máme zaplatiť a uplatniť si odpočet DPH, keď faktúra nebola dodaná? Nemusí on nejako preukázať, že nám faktúru doručil? Mali sme nájomné uhradiť aj bez faktúry, len na základe zmluvy? A čo s DPH?
Alebo v tejto súvislosti ma napadá aj problém s ktorým som sa stretla v minulosti, ako postupovať, ak bola faktúra doručená, ale podľa nášho názoru nebola opodstatnená a my sme ju vrátili vystavovateľovi? Účtovať o nej? Uplatniť DPH? Ako, keď ju fyzicky nemáme a originál sme vrátili? Prebratie originálu faktúr máme podpísané, že ich prijali, ale viac nás nekontaktovali. A teraz, odstupom času chcú robiť zápočty s faktúrami, ktoré sme im vrátili. Oni ich evidujú, my však nie...
Za každú radu veľmi pekne ďakujem.

Posúvam...
azla
06.11.12,14:03
Prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť, ako postupovať, ak prenajímateľ nevystavil (alebo minimálne nedodal) faktúru na mesačné nájomné? Máme prenajaté priestory na základe zmluvy o nájme nebytových priestorov, kde je dohodnuté, že nájom bude uhrádzaný každý mesiac na základe vystavenej faktúry. V zmluve síce výška mesačného nájomného uvedená je, ale faktúru sme nedostali. Obávam sa, že prenajímateľ týmto spôsobom sleduje to, že nám vypovie okamžite nájomnú zmluvu z dôvodu nezaplatenia nájomného. Ale ako ho máme zaplatiť a uplatniť si odpočet DPH, keď faktúra nebola dodaná? Nemusí on nejako preukázať, že nám faktúru doručil? Mali sme nájomné uhradiť aj bez faktúry, len na základe zmluvy? A čo s DPH?


Skúste si vypýtať faktúru, je to najjednoduchšie.
:)
Platiť sa dá aj na základe zmluvy. Čiastku viete, nemáte možno jednoznačný variabilný symbol.

Problém bude s odpočtom Dph. (ak prílohou zmluvy nie je splátkový kalendár, ktorý by splňal náležitosti daňového dokladu-faktúry.)
Ak dodávateľ dostane platbu, je povinný vystaviť k prijatej platbe doklad na odpočet Dph.

Ak nebudete mať faktúru, tak uhraďte na základe zmluvy, prípadne môžete poslať aj list (doporučene), v ktorom budete dodávateľa informovať o uhrade nájomného (ak by boli pochybnosti o správnosti priradenia platby za konkrétny nájom a príslušný mesiac).


Alebo v tejto súvislosti ma napadá aj problém s ktorým som sa stretla v minulosti, ako postupovať, ak bola faktúra doručená, ale podľa nášho názoru nebola opodstatnená a my sme ju vrátili vystavovateľovi? Účtovať o nej? Uplatniť DPH? Ako, keď ju fyzicky nemáme a originál sme vrátili? Prebratie originálu faktúr máme podpísané, že ich prijali, ale viac nás nekontaktovali. A teraz, odstupom času chcú robiť zápočty s faktúrami, ktoré sme im vrátili. Oni ich evidujú, my však nie...
Za každú radu veľmi pekne ďakujem.

Faktúru buď máte (ak je opodstatnená) a o nej učtujete a uplatnite Dph.
alebo
Ak ste ju vrátili a máte to potvrdené, tak nemôžete o nich učtovať a čakate na záverečné vyriešenie.
Eva99
06.11.12,14:15
Skúste si vypýtať faktúru, je to najjednoduchšie.
:)


To by bolo určite najideálnejšie, ale prenajímateľ nám ju určite nevystaví. Som presvedčená, že sa snaží na nás ušiť búdu. Zistil, že by sa mu priestory celkom hodili už teraz napriek tomu, že máme nájomnú zmluvu ešte na rok. A na základe nezaplatenia nájomného nám zmluvu vypovie s okamžitou platnosťou... No nič, tak zaplatiť a ak do konca mesiaca nevystaví faktúru, bude mať problém on... Ďakujem veľmi pekne za radu.