Vladt
15.08.17,11:33
Chcel by som si kompletne zmeniť meno a priezvisko. Je to možné?

Všade som sa dočítal len o zmene mena ženy po rozvode, zmene mena dieťaťa atď.

Ja by som si ale chcel jednoducho len zmeniť meno na také, ake chcem.
misoft
15.08.17,09:40
http://www.minv.sk/?zmena-mena-alebo-priezviska - drž sa toho. Len tak, z rozmaru - to ti neprejde.
bettylou
15.08.17,11:04
Dúfam, že nie ako ten pán, čo mal také sprosté meno, že Ján K.k.t. Prišiel na matriku, že si chce zmeniť, lebo zákon mu to v tom prípade umožňuje.
I sa ho matrikárka pýta že - Na aké meno si ho chcete zmeniť?
A on, že tak na Jozef....
vicktor
15.08.17,11:09
Alebo Fridolin Vrazda sa chcel premenovat na Samuela.
Oliwa
15.08.17,11:24
Veď keď už... tak už... :D Samo Vražda znie predsa inak ako Fridolín...
vicktor
15.08.17,11:48
Raz davno som nieco vybavoval na matrike a jeden pan ustarostene povedal "ale zmena mena stoji 200 korun". Pani vedlastojaca (asi nova znamost) rezolutne vyhlasila "take meno?! aj tisic korun dam!" :D
korela
15.08.17,17:14
Je to možné. Aspoň raz za rok sa tu podobná téma vyskytne, skús pohľadať http://www.porada.sk/search.php?searchid=96433

V prvom rade je dôležité veľmi dobre podložiť a vyargumentovať svoju žiadosť o zmenu mena a priezviska. Pretože ak ti to na matrike neprejde na prvýkrát, odvolanie ti nepomôže.
Sama som sa bola spýtať na tento problém, a obaja prítomní zamestnanci odporúčali, aby nenastalo zamietnutie, je vhodné, každú žiadosť s nimi dopredu prekonzultovať. Ak by bola nepriechodná, poradia ti ako ju spriechodniť. Inými slovami, ak znenie tvojej žiadosti odobria dopredu (spíšete spolu), tak ti určite prejde, pretože ju schvaľujú aj tak iba oni.
To je rada z praxe.

Uvediem ešte jeden príklad zo života, išlo o muža, nemohol dosiahnuť zmenu mena aj priezviska (nie hanlivého, jednoducho nechcel niesť otcove priezvisko, išlo cca o 40-ka, tak zrejme vedel čo robí) na svojej matrike, tak ich nakoniec obišiel tak, že si na určitý čas prehlásil svoj trvalý pobyt do iného obvodu. Dosiahol to, a išlo dokonca o zmenu mena aj priezviska na cudzokrajné, čiže ani slovenské, maďarské, ukrajinské, poľské, nemecké, české, ktoré sa v našom regióne bežne vyskytujú.

V každom prípade to prebrať s matrikou dopredu, určite sa zohľadňujú zmeny pri vykonávaní umeleckej činnosti, nemecké a iné poslovenčené priezviská vracajúce sa do pôvodnej podoby a pod.

Musím pre úplnosť ešte dodať, že spomínaný človek sa nevenoval priamo umeleckej činnosti, ale nová zmena jeho prácu podčiarkla, zatraktívnila ho ako osobu. Neišlo však o bežnú prácu.
Takže pádny dôvod sa dá vždy nájsť.
korela
15.08.17,17:23
V tej istej minúte dostať mínus, to sa mi ešte nestalo. V mojej odpovedi sú priame rady, preto príspevok nepokladám v žiadnom prípade za komentár. A sú z praxe, čo pokladám ešte za dôležitejšie.
Mínuskár, je dôležité, že zmena mena a priezviska jednoducho na matrike v tomto prípade prešla, či sa ti to páči alebo nie.
A verím, že zadávateľovi odpoveď pomôže, pretože bola z prvej ruky. Takú medzi paragrafmi totiž nenájde.
Vladt
15.08.17,19:42
Ďakujem za veľmi nápomocnú odpoveď. Vidím, že mám šancu :)

Jedno mínusko si nevšímaj, bohužiaľ su asi aj takí čo ho tam jednoducho museli dať, aj keď nevedia prečo :P
kukučka
15.08.17,19:49
A možno to dotyční vedia veľmi dobre, jednoducho to považujem za zlý úmysel.
Tá rada je výborná.
tomasjuve
13.08.18,16:38
AHoj chcel som ti poslat SS ale ze mas plnu schranku. Mam dotaz tykajuci sa zmeny mena ale rad by som to prejednal sukromne. Mozes prosim uvolnit svoju schranku alebo mi napisat email na amentma8@gmail.com ?
profesional
13.08.18,19:52
Zákon to umožňuje v prípade dôvodov hodných osobitého zreteľa. Čo presne to je, zákon nehovorí.

Avšak definíciu poskytuje všeobecná párvna teória.

Ide o všetky také dôvody, ktoré zákon explicitne neuvádza, avšak v prípade negatívneho výkladu dôvodu, by šlo o tzv. neprimeranú tvrdosť zákona, pričom ale tieto dôvody nesmú byť v rozpore s duchom zákona a priznanie práv z takýchto dôvodv nesmie zakladať vznik zneužitia práva.


Ak v tvojej osobnej situácii takým dôvodom disponuješ, zmena je možna.

Tj. ani tetušky na úrade nie sú všemocné. Budú skúmať, či tebou predkladaný dôvod spĺňa vyššie uvedenú definíciu.
korela
14.08.18,09:23
Samozrejme, že budú skúmať, ale mi potom vysvetli, prečo zmena mena a priezviska na jednej matrike roky neprejde a robia človeku prieťahy, a na druhej prejde bez problému. Najväčší problém v hore spomínanom prípade bolo získať bez presťahovania iný trvalý pobyt v rámci BA.
Osobne by som radšej vždy išla na Luciu Bílú ako na Hanu Zaňákovú aj keby vyzerala ako vyzerá stále a spievala rovnako ako dnes. Tej žene očividne zmena prospela na pohľad. Tak prečo by to nemohli prežívať aj iní ľudia?
Čo znamená v tomto prípade jeden dosť nezmyselný zákon obmedzujúci človeka, keď údaje o ňom budú všade zaznamenané i tak. Nejaký úradník sa hrá na všemohúceho na základe zákona, ktorý má tiež medzery?
Cítiť sa totiž veľkú časť života ako v cudzej koži, nie je nič príjemné a tie pocity prežívajú už aj malé deti hlavne pri menách. Je zistené, že sa upraví po zmene mena aj správanie detí.
P.S. K tetuškám. Prečo ich tak nezdvorilo nazývaš? Inak ja som hovorila na matrike s matrikárkou a matrikárom.
.
Bude sa bazírovať na pár menách či priezviskách, veď nejde o hromadné premenovanie národa a človek sám pred sebou nikam neutečie na tejto Zemi, dôležitejšie je sledovať zákony iného druhu. A tých je veru dosť.