kleinesnv
16.08.17,10:55
Dobrý deň,
nasledujúci rok mám písať bakalárku. Myslela som si, že cez leto si nájdem podnik ktorý k nej potrebujem no všade ma odmietli. Proste pokiaľ nemáte známosti nikto vám neporadí.
Moja téma je Finančno-ekonomická analýza podniku. K tomu by mi zrejme stačili aj údaje ktoré firmy zverejňujú napr. na Finstat. No môžem to takto vôbec spraviť? Vybrať si podnik a použiť jeho údaje aj keď o tom nevie? Aj keď sú tieto údaje verejné? A povolí to škola? Názov podniku by som v tomto prípade nezverejnila.
monika1991
21.08.17,11:42
Ja som tento rok písala diplomovku kde som v rámci praktických veci robila finančnú analýzu a na základe jej výsledkov som podniku navrhovala model. Podklady som pritom čerpala výlučne z Finstatu + výročných správ daného podniku, čiže z podkladov ktoré sú verejne dostupné a tie mi postačovali, keďže podklady - výkazy pre finančnú analýzu obsahovali. Škola-školiteľ vôbec neriešili že odkiaľ mám údaje a ani od podniku nevyžadovali súhlas na spracovanie. Čo sa týka podniku, ten asi ani doteraz nevie že mám o nich svoju DP. Jedinou ,,nevýhodou,, bolo, že som si všetky analýzy a finančné ukazovateľe musela vypočítať sama (okrem asi 10 kt. sú verejné dostupné), ak by som s podnikom komunikovala finančný manažér by mi mohol tieto údaje poskytnúť a mala by som to tak bez roboty. Ak by si však pristúpila k tomu, že by bol podnik v rámci tvojej BP anonymný, nikdy a nikto sa Ťa nebude pýtať že čo to máš za údaje. Keďže ide o anonymný podnik a podnik si neželá zverejniť jeho obchodné meno, nemôže škola na teba tlačiť aby si urobila opak. Je bežné, že v takomto prípade sa postupuje tak, že sa v rámci úvodu alebo predhovoru BP napíše konkrétna podnikateľská činnosť podniku- čiže čomu sa venuje, avšak že na žiadosť podniku nemôže byť zverejnený názov podniku a preto je v rámci spracovania podnik označený pracovným názvom napr. ABC, s.r.o. Stretla som sa aj s tým, že v rámci spracovania DP či BP niekedy aplikovali študenti svoje poznatky na fiktívnych podnikoch (údaje si vymysleli) avšak toto by som neodporúčala, človek sa pri tom dostane do situácie že nevie z nej vykľučkovať, čísla nesedia a vychádzajú nezmyselné výsledky. Vždy sa dá nejako dohodnúť avšak každopádne každá škola má svoje vlastné pravidlá, a taktiež školiteľ môže mať od teba iné očakávania, preto by som sa radšej obrátila s touto otázkou na nich.
Gabi03
21.08.17,12:06
apelovať na získanie konkrétneho podniku, aby sa vyhla počítaniu finančných ukazovateľov na základe údajov získaných z finstatu je maximálne neprofesionálne.... gratulujem k diplomovke ;)