demeter
16.08.17,17:32
Prosím o radu,na susednom pozemku sa začalo stavať a oni na môj pozemok vyvážali hlinu ktorú rozhrnuli po pozemku,a tiež aj zbytky zo stromov.Majiteľa stavby som na to upozornil, aby to upratal, ale to odmietol upratať.Upozornil som ho ústne.Ako mám ďalej postupovať aby to upratal.Na koho sa mám obrátiť,alebo dať žiadosť aby to upratal.Ďakujem!
Tweety
16.08.17,15:43
Napr. môžeš dať sťażnosť na obecný úrad.
arizona
16.08.17,15:52
Upozorni ho znovu a pre istotu pisomne,doporucene.
A oznam mu, ze ak to do dna XY nevrati do povodneho stavu, das si to urobit nejakej firme a od neho budes sudne vymahat vzniknutu skodu.
Aj ked si neviem predstavit,ako odstrani rozhrnutu zeminu.

Sused asi plot nepreskakoval,aby tam vyviezol odpad. Tak si tam daj aspon nejaku cedulu,ze je to sukr.pozemok,kjed to nemas oplotene,aby si z toho zas nejaki dobraci neurobili skladku.
misoft
16.08.17,19:00
Aj keď sused vyvážal stavebný odpad a zeminu - nemal v žiadnom prípade takto postupovať -
A) poškodzovanie cudzej veci
B) neoprávnený vstup na cudzí pozemok
C) obmedzenie vlastníckych práv
D) nepovolené nakladanie s odpadom.
misoft
16.08.17,19:04
A) Vyzvi ho písomne, aby do určitej lehoty z tvojho pozemku túto zeminu odprata a uviedol pozemok do pôvodného stavu.
B) Upozorni stavebný úrad v obci, že stavebník nemal zabezpečenú skládku vykopanej zeminy a ukladal ju neoprávnene na cudzí pozemok.
C) Pokiaľ nepomôže A) ani B) - podaj na suseda TO z tr. činu neoprávneného vstupu na cudzí pozemok, poškodzovania cudzej veci, prípadne (ak sa dá) aj obmedzovanie vlastníckych práv (ako vlastník nemôžeš takto znehodnotený pozemok využívať podľa svojich potrieb).

Možno to C) bude na dlhé lakte a dlhú dobu, ale v prípade, že ti to priklepnú - bude to suseda stáť omnoho viac, ako stavba domu.