nikol.
16.08.17,18:25
Dobrý deň,
mám 18 rokov a minulý rok v októbri určil súd otcovi platiť sumu 100€ mesačne, nakoľko ma zverili do starostlivosti matky a odsťahovali sme sa od neho do inej obce.
Časom som sa odsťahovala aj od matky (kokrétne v apríli tohto roku) ku svojej starej mame.
Cez prázdniny som začala navštevovať otca, nakoľko žije v spoločnej domácnosti s mojim bratom.
ALE on podal návrh na zrušenie výživného a udal tam, že žijem v spoločnej domácnosti s ním. Čo ma naozaj veľmi prekvapilo.
Prišlo mi uznesenie zo súdu, že sa mám vyjadriť do 15 dní k tomuto návrhu.
Ja som sa dnes (2.deň po doporučení) vyjadrila s tým, že uvedené fakty nie sú pravdivé, atď... lenže problém je ten, že JA osobne tie peniaze ani nemám, posielajú ich na účet mojej matke a tá mi ich posiela nepravidelne (jeden mesiac poslala starkej šekom, druhý mesiac nič, tretí poslala mne, štvrtý zas nič a podobne).
Takže potrebujem sa poradiť:
Môže súd návrh zamietnuť aj bez toho, aby bolo vytýčené súdne konanie, vzhľadom na to, že som písomne preukázala všetky dôkazy, ktoré som potrebovala na svoju obranu?
Alebo nám normálne vytýčia súdne pojednávanie?
Mám v tom zmätok.
Prepáčte, že píšem sem, ale zabudla som sa na to opýtať a už sa ani veľmi nemám koho, nakolko mňa už nezastupuje ani kolízna opatrovníčka a musím sa sama.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
ivka70
16.08.17,16:37
stale studujes?
nikol.
16.08.17,18:09
áno, som študentkou denného štúdia SŠ :)
arizona
16.08.17,18:24
Ty si uz plnoleta,takze mozes podat navrh na sud na urcenie vyzivneho sama a mozes si poziadat ,aby posielal peniaze priamo tebe.
nikol.
16.08.17,19:03
Návrh je podaný, ja som ako odporkyňa.
On podal návrh na zrušenie, ja som to vo vyjadrení zamietla, nakoľko uvedené skutočnosti neboli pravdivé. Napísala som si tam aj, nech výživné posiela na môj osobný účet a zvýšila som si aj sumu. Len som chcela vedieť či normálne prebehne súdne konanie na zrušenie alebo to rovno súd ten návrh zamietne aj bez súdneho pojednávania :) to mi nie je jasne
ivka70
17.08.17,04:45
ty podaj protinavrh a poziadaj o urcenie vyzivneho od otca aj matky, mas narok na vyivne od oboch rodicov
misoft
17.08.17,07:11
Pokiaľ si čítala príspevky predo mnou, zhrniem:
A) Dovŕšením 18-tich rokov tvoja matka prestáva byť tvojim zákonným zástupcom - teda nemôže na teba dostávať výživné.
B) Dovŕšením 18-tich rokov môžeš ty súdne dať návrh na výživné od oboch rodičov - nakoľko si študent a pripravuješ sa na budúce zamestnanie (tak to myslí zákon) a nie si zárobkovo činná, máš nárok, aby sa rodičia naďalej podieľali na tvojich životných potrebách.
C) Otec môže podať návrh na zrušenie výživného, ale súd bude skúmať jeho finančnú situáciu, tvoj status (teda či pracuješ, alebo študuješ - a ty študuješ a dokonca denné štúdium) a v konečnom dôsledku mu jeho návrh zamietne. Môže sa sťať, že pokiaľ pri pojednávaní vyčísliš náklady, výživné mu ešte zvýšia.

V konečnom dôsledku: otec prehrá, zaplatí ešte aj súdne trovy. Tvojim podaním návrhu na výživné od otca i matky budú obaja rodičia ti pravidelne platiť na TVOJ účet určené výživné (bez pardónu). Nevyplatené výživné je vymáhateľné, nevyplatenie výživného je trestným činom (zanedbanie povinnej výživy), nevyplatené výživné je možne vymáhať i exekučne a má dokonca prednosť pred inými exekúciami.

V každom prípade, ak budeš žiadať - stále máš ty na vrch.
zze/2005-36/62
zze/2005-36/65/3
nikol.
17.08.17,07:52
Ďakujem veľmi pekne, súd mu určil to výživné keď som ešte nemala 18 rokov. Nakoľko sa rozhodol že nebude platiť, mama začala exekučné konanie a rovno mu to exekútor sťahuje z účtu a posiela na matkin účet.
nikol.
17.08.17,07:53
On poberá invalidný dôchodok + pracuje v SBS firme.
vicktor
17.08.17,08:48
exekutor mu stahuje a posiela matke ... toto sa akosi bije s misoftom "matka prestáva byť tvojim zákonným zástupcom - teda nemôže na teba dostávať výživné"
Len sedliackym rozumom uvazujem ze uz v minulosti mal sud ustanovit ze 18-tym rokom otec presmeruje platby vyzivneho na dceru.
misoft
17.08.17,09:18
No krása! Takže matka si "užíva" peniaze, ktoré patria tebe. Najvyšší čas, aby si TY podala na súd návrh na výživné od otca i matky. V prípade konania môžeš požiadať o odpustenie súdnych poplatkov http://www.akmv.sk/aktuality/obcianske-pravo/kto-a-kedy-je-oslobodeny-od-sudneho-poplatku - máš na to právo
"Kto je oslobodený od súdneho poplatku?
-navrhovateľ v konaní o určenie výživného, v konaní o jeho zvýšení, ako aj v konaní o uplatnení práva na zaplatenie úrokov z omeškania s plnením výživného a v konaní o uznanie alebo vyhlásenie ".
Tiež môžeš poukázať, že je vykonávaná exekúcia od povinného (otca) v prospech matky (zákonný zástupca), lenže ona už nie je tvojim zákonným zástupcom a požiadať o vydanie exekučného titulu pre teba. Otec potom bude cez exekútora chýbajúce platiť tebe.
Najlepšie je využiť bezplatné služby Centra právnej pomoci http://www.centrumpravnejpomoci.sk/ - ako študent bez príjmu máš na to nárok.
nikol.
17.08.17,09:58
Ja som to nechcela riešiť, lebo mne tie peniaze za to vôbec nestoja. Ja by som to ani neriešila, len čo keď otec podal návrh na zrušenie. Pritom ja tie peniaze ani fyzicky nemám .
Ani neviete, ako sa za oboch rodičov hanbím .

Volala som dneska asistentke sudkyne, ale ta ma týždeň dovolenku a sudkyňa je dlhšie na PN.
Ako to potom bude ? Myslite, že predvolaju aj matku keď ona tie peniaze poberá ?
misoft
17.08.17,11:37
Záleží na súde. Ale istotne ich bude veľmi zaujímať, prečo matka preberá zmeškané výživné, ak ty si už plnoletá a nie sú ti odovzdané.
Nechcem kuvikať - ale aby tiež (žiaľ) nedopadla zle - neoprávnené obohatenie.
Za svojich rodičov ty však nemôžeš....
draik
17.08.17,12:28
Dosiahnutím plnoletosti dieťaťa je rodič povinný platiť výživné priamo dieťaťu (nie je potrebná zmena pôvodného rozhodnutia súdu). Ak ide o exekučne vymáhaný nárok, tak oznámte exekútorovi, že ste plnoletá, vstúpite do konania ako oprávnená.
Otec by mohol teoreticky uspieť s návrhom na zníženie výživného, keďže už nebývate s matkou, ktorá by naopak mohla byť zaviazaná platiť Vám výživné.
Veci okolo výživného sú veľmi individuálne a záleží od všetkých okolností.
Mária27
17.08.17,16:35
Súd ti v žiadosti o vyjadrenie aj uviedol číslo rozhodnutia o výživnom. Ty sama podaj teraz návrh na zmenu tohto rozhodnutia (cituj ho), nakoľko sa zmenili pomery - zvýšili sa ti životné náklady na štúdium, na stravu a ubytovanie (musíš prispievať babke) a všetko, čo ťa napadne (šport, kultúra ...).
Žiadaj zvýšiť výživné od otca aj matky (resp. určiť výživné matke) a zmeniť aj adresáta (zasielať tebe) a adresu.
Súd spojí obe konania (otcov a tvoj návrh) a bude rozhodovať.

Pozri zákon o rodine

§ 78
(1) Dohody a súdne rozhodnutia o výživnom možno zmeniť, ak sa zmenia pomery. Okrem výživného pre maloleté dieťa je zmena alebo zrušenie výživného možné len na návrh.

(3) Pri zmene pomerov sa vždy prihliadne na vývoj životných nákladov.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2005/36/20170701