Julča
11.11.04,20:34
O cestovných príkazoch sa tu už hovorilo, ale ak som pozorne čítala, vždy sa týkali zamestnanca. Chcela by som vedieť, či si aj živnostník musí sám pre seba vypisovať cestovný príkaz na služobnú cestu. Auto nemá v majetku firmy a doteraz si viedol len knihu jázd a na základe nej si vypočítal spotrebu PHM a dal do výdavkov /JÚ/. Teraz od 1.11.2004 si chce dávať do výdavkov aj diety pri služobných cestách ako to má evidovať? Ďakujem
Zuzana68
11.11.04,20:36
Moji klienti si píšu cesťáky. Je to prehľadné a nemám problém vydokladovania.
valeriam
12.11.04,07:03
Podľa mňa by stačil nejaký mesačný prehľad, kde by boli uvedené všetky náležitosti: deň, cieľ jazdy, od koľkej do koľkej, prejazdené km. Spraviť k tomu prílohu s výpočtom a zaúčtovať jednou sumou.
Zuzana68
12.11.04,14:38
Z hľadiska účtovníctva je to ideálne,ale donútiš ich si to poctivo písať priebežne? Mne sa to zatiaľ nepodarilo a preto tá forma jednotlivých cesťákov.
EFA
12.11.04,21:13
Podľa mňa je cestovný príkaz tlačivo, na ktorom zamestnávateľ svojím podpisom najprv potvrdzuje, že "prikazuje" zamestnancovi aby uskutočnil pracovnú cestu, v dôsledku toho potom zamestnanec urobí vyučtovanie voči zamestnávateľovi. Z toho dôvodu si myslím, že pre podnikateľa môže slúžiť len ako inšpirácia pre jeho vlastné vyučtovanie vo forme napr. nejakého prehľadu ako uviedla valeriam. Formu si môžeš zvoliť vlastnú, dôležité je, aby to bolo prehľadné a zrozumiteľné.
Julča
16.11.04,06:58
Efa, ale ja som nemyslela na cestu pre zamestnanca, ale živnostník, ktorý nemá žiadneho zamestnanca ide na služobnú cestu.
Zyka
29.12.04,10:43
V tejto suvislosti by som poprosila o objasnenie, ked si zivnostnik chce zauctovat cestovne nahrady napr za 3 mesiace,pocas kt.uskutocnoval pracovne cesty, staci vypracovat horeuvedeny prehlad o pracovnych cestach? Tj prejazdene km, spotreba z TP, cas,miesto, cena phm? Aku cenu tu uvediem, ked to robim sumarne a mam cca napr.20 blokov o nakupe phm s roznymi cenami?

dakujem za rozuzlenie :eek:
Yvvetta
29.12.04,11:06
Ja to robím raz za mesiac. Použijem priemernú cenu benzínu zo všetkých bločkov.
Zyka
29.12.04,11:26
Thanx.
A na co potom Slovnaft zverejnuje vyvoj maloobchodnych cien motorovych paliv??? :confused:
Majka
29.12.04,11:35
BAbenky,mam otazocku... v JU som este neuctovala cestaky, chcem sa spytat,ked si zivnostnik vedie knihu jazd /kedy,kam cas..../ a k tomu si vykazuje vydavkovym dokladom z pokladne hotovost na benzinove blocky...je to ok? cize ide na sluzobku 200km, zapise si to do knihy, z pokladne preplati tankovanie plnej nadrze, benzin minie na sluzobku+na bezne vybavovacky firmenych zalezitosti... je to ok?
dakujem za pomoc,radu...
Zyka
29.12.04,11:38
Ja si myslim, ze je to OK
Vera
29.12.04,13:20
Ak ide živnostník napr MHD, alebo autobusom môže si k cesťáku priložiť aj tieto lístky??
Evanka
29.12.04,20:38
Ano, ak to suvisi s pracovnou cestou.
minonka
22.01.05,13:03
Chcela by som sa opytat diskutujucich ak mame ako sro. zmluvu o prenajme nakl. motorovych vozidiel ako potom budem uctovat spotrebu tiez robim ceataky? alebo ? dakujeeeem veelmi surne
dom
22.01.05,13:46
Na nákladné motorové vozidlá nevypisujeme cestovné príkazy. Spotrebu PHM sledujeme cez takzv. stázky, evidencia, rozpis odjazdených km, spotreba sa porovnáva s priemernou spotrebou podˇla technického preukazu. Na evidenciu km sa predáva v Ševt-e kniha jázd.
mccm
14.02.05,14:53
Musím tu služobnú cestu aj niečim podložiť, že som tam bol? Stačí písať napr. v alfe knihu jázd? To je všetko, alebo si mám odkladať aj bločky?
lenkak
14.02.05,15:48
Stačí písať knihu jázd, a ak na cesťák používaš cenu s bločka pri výpočte, bloček si odlož. Ak používaš cenu z: www.slovnaft.sk nemusíš mať bloček. Záleži na Tebe či si ho ponecháš, ale o tom už na Porade bolo dosť popísané.
mv66
19.03.05,18:28
Odporucam odkladat si i poznamky z rokovani, pretoze nie je ziaden dokaz, ze tam zivnostnik skutocne bol. Ak je to vzdialenejsie mesto, tak tam i tankovat. Tie poznamky, to moze byt rukou popisany docmarany stvorcekovy papier:-))
Majka
19.03.05,21:41
Je mozne aby si SZCO /sam nema zamestnancov/ daval do vydavkov sumu blocku phm, neprepocitaval. ku kazdemu blocku si vypisala VPD a zauctoval celu sumu. dknihu jazd vedie.
andrej_rv
19.03.05,22:59
Je mozne aby si SZCO /sam nema zamestnancov/ daval do vydavkov sumu blocku phm, neprepocitaval. ku kazdemu blocku si vypisala VPD a zauctoval celu sumu. dknihu jazd vedie.Ak má zaradené auto v podnikaní a suma prepočítaná zo spotreby v TP a kilometrov z knihy jázd je rovná alebo vyššia ako súčet hodnoty bločkov, tak bločky by si mohla dávať v podstate do nákladov. Ale prepočet sa musí urobiť vždy. Preto je podľa mňa lepšie bločky účtovať ako nedaňový výdavok, na konci roka vypočítať spotrebu podľa ubehnutých km, normovanej spotreby a priemernej ceny PHL (tzv. vážený priemer) a porovnať so súčtom cien bločkov. Podľa zákona je daňovým výdavkom len prepočítaná spotreba do výšky nákupu PHL, ak je prepočítaná cena vyššia, je daňovým výdavkom len hodnota zaúčtovaných bločkov, ak je však spotreba nižšia, tak je výdavkom len hodnota do výšky vypočítanej spotreby. Tento daňový výdavok sa zaúčtuje pri uzávierke ako nepeňažná operácia.
mv66
19.03.05,23:48
Je mozne aby si SZCO /sam nema zamestnancov/ daval do vydavkov sumu blocku phm, neprepocitaval. ku kazdemu blocku si vypisala VPD a zauctoval celu sumu. dknihu jazd vedie.
Kedze sa nikde nezaznamenava kolko ma na tachometri na konci a kolko na zac.roka, da sa vzdy urobit kniha jazd, aby to sedelo, a tak to i robime. Nezabudnut na dan z mot.vozidiel. Treba i havar.poistenie?
Julča
22.03.05,19:12
Kedze sa nikde nezaznamenava kolko ma na tachometri na konci a kolko na zac.roka, da sa vzdy urobit kniha jazd, aby to sedelo, a tak to i robime. Nezabudnut na dan z mot.vozidiel. Treba i havar.poistenie?
Podľa mňa pri súkromnom aute nezaradenom v majetku firmy je to možné, ALE u firemného auta vloženého do majetku firmy musí byť evidovaný aj stav tachometra.
mv66
23.03.05,05:10
Ako ho evidujete?
Julča
23.03.05,08:53
Ako ho evidujete?Čo ako evidujeme? Nerozumela som dobre otázke. Ak myslíš ako evidujeme stav tachometra, tak mne to urobí softvérked robím knihu jázd. Ale to predsa nie je problém evidovať aj ručne.
gita
23.03.05,09:24
Tie cesty, jazdy viete odkiaľ? U nás vo fime /FO/ robila knihu jázd kolegynka, min.r. v máji odišla na matersku, takže minulý rok nie je urobený. Ja sa do toho nemustím, lebo to je robota jak na kostole, doslova vymýšľať cesty, jediný podklad sú PHM. Pritom šéf tankuje aj v Rakúsku, kde chodí lyžovať a to už naozaj nevymyslím cesty, tak som odmietla to robiť, proste kniha jázd nie je. To je FO, má ešte aj s.r.o, kde mám preúčtovať benzín asi 5000 mesačne. T. zn. že by som mala dať konkrétne jazdy a napasovať na tú sumu. Straší ma to, neviem ako to urobiť.