Katrina13
19.08.17,09:38
Ahojte poraďáci, idem Vás poprosiť o radu. Začali sme predávať tovar do Čiech koncovým spotrebiteľom, sme platci DPH, vedieme si daňovú evidenciu. FA vystavíme v CZK ale ako som sa dočítala musí byť prepočet na eur s kurzom ECB zo dňa predchádzajúceho dňu dodania. A teraz prakticky. Ked pošlem tovar 10.8. a dodanie môže nastať 12.8 alebo 13.8 podľa pošty či kuriéra, tak ako mám prepočítať ten kurz? FA vystavujem vždy v deň zaslania tovaru.
A ešte jedna otázka ma trápi. Platba príde na účet v CZK korunách, to len zaúčtujem do Alfy ako príjem? Treba to hneď tiež prepočítavať na eur? ( toto viem že kurzom v deň príjmu peňazí ) Ďakujem.
a_je_to
24.08.17,14:16
Nemýľ si deň dodania u dodávateľa s dňom nadobudnutia u odberateľa. Deň dodania je u teba 10.8. kedy si tovar odoslala na prepravu. Faktúru účtuješ v EUR kurzom vyhláseným ECB 9.8. poobede, platný pre 10.8. lebo vtedy ti vznikla obchodná pohľadávka,ktorú oceňuješ. Nadobudnutie u odberateľa nemá s kurzom nič spoločné, iba pri dátume samozdanenia sa môže naň prihliadať.
Áno, deň pripísania sumy sa účtuje ako príjem a počíta sa k nemu kurz, vyhlásený v deň predtým.