miruka
21.08.17,16:27
Máme vo firme živnostníkov,. Jeden mal minulý mesiac pozitívnu dychovú skúšku. Pri pozitívnej dychovej skúške dávame pokutu 150 EUR. Chcela by som sa opýtať, že jako uplatniť voči živnostníkovi túto pokutu? Rozmýšlala som, že vyfakturujeme mu 150 EUR ako pokutu. Je to podľa Vás správny postup? Ďakujem
mondes
21.08.17,14:35
Podľa mňa to nie je správne. Faktúrovať môžte len to, čo máte v predmete činnosti.
miruka
21.08.17,14:38
Ale keď sa jedná o pokutu, alebo škodu???
Tweety
21.08.17,14:56
Ak vám tým spôsobil škodu, môžete vyfakturovať jej nâhradu, inak nie. Možno by bolo dobré rozmýšľať nad skončením spolupráce.
bodliak
21.08.17,15:06
Prvá otázka je, či vy vôbec môžete udeľovať "pokuty", a či ich po udelení môžete vyfakturovať.
Na obe je odpoveď nie.
Môžete mať zmluvnú sankciu za porušenie nejakých podmienok. Máte ?
miruka
21.08.17,15:32
Ano myslela som na to, musím pozrieť jeho rámcovú zmluvu. Chcem sa opýtať, keď je v rámcovej zmluve uvedený tento bod tak zrejme môžeme a keď nie tak nemáme žiadne možnosti?
miruka
21.08.17,15:47
Spoluprácu sme už ukončili. A nespôsobil škodu, len mal pozitívny test ale šéf trvá na tom aby sme mu stiahlu uvedenú sumu z faktúry.
Tweety
21.08.17,15:59
Ak to nemáte nijako zmluvne ošetrené, tak mu siahnuť na fakturovanú sumu nemôžete.
miruka
21.08.17,16:04
Ďakujem.
miruka
21.08.17,16:56
Ďakujem.
kukučka
21.08.17,19:58
Mýliš si zamestnanca so živnostníkom. Živnostník je sám sebe pánom. Faktúra je za jeho prácu, môžete reklamovať ak nie ste spokojní s odvedenou prácou.
Pozdrav šéfa, zaváňa to černotou.
ivka70
22.08.17,04:08
aku skodu sposobil? mate pokutu za skodu definovanu v zmluve?
miruka
22.08.17,04:20
Nemýlim si určite. Ale presne ako tu píšu niektorí kolegovia, musí to byť zmluvne ošetrené.
bodliak
22.08.17,06:52
Nemusíte si ho už viac objednať. Ak by vám spôsobil nejakú škodu, môžete ju od neho vymáhať.
ivka70
22.08.17,06:57
kukucka ma pravdu ,taketo zaobchadzanie so zivnostnikom, ktory vam dodava sluzby, ktoremu davate fukat ako zamestnancovi, nema daleko od zavislej prace,
Jarka 1
22.08.17,07:38
Súhlasím s kukučkou a ivkou. Aj mňa okamžite napadla závislá práca.
Nandrolon
23.08.17,06:06
Šéf musí byť excelentný hajzlík. Práca predpokladám odvedená v súlade so zmluvou, ale platiť o 150 ečiek menej...
Ing. Ľubomír Janoška
23.08.17,06:22
Keď mu vyfaktúrujete pokutu, ktorá nie je zmluvne dohodnutá, tak vám vráti faktúru ako nepodloženú.
Pokiaľ to nemal zmluvne upravené, nebol povinný podrobiť sa dychovej skúške.
miruka
23.08.17,14:30
Ďakujem, zjistila som a zmluvná pokuta je zakotvená v zmluve. Chcela by som sa opýtať, zmluvnú pokutu fakturujem s dph či bez?
Tweety
23.08.17,14:30
Bez dph, kedže nič nedodávaš.
miruka
23.08.17,14:31
Ďakujem pekne.
uctovnicka12
23.08.17,14:57
Celé zle.
Nandrolon
23.08.17,15:32
Zaujimal by ta ten "clanok" zmluvy, lebo podla mna to mozne nie je. Jedine, co by ste mohli urobit, ak by zivnostnik nafukal /vasim pristrojom/, je, ze ho nevpustite na pracovisko. Nasledne moze "nestihnut dodat dohodnuty kontrakt" a vy mu mozete dat "zmluvnu pokutu" za oneskorenie/nedodanie kontraktu /tovaru alebo sluzieb, alebo oboje/.
Stotoznujem sa s tym, ze nie ste opravneni nikoho /zivnostnika/ nijako postihovat za alkohol. Aj keby bol vas pristroj certifikovany a kalibrovany, tak pri nesuhlase zivnostnika vam ostava iba volat policajtov... Oni mozu zistit svojim pristrojom ze bol pod vplyvom, on sa "nebude pytat na krv" /lebo vie, ze pil/ a vy takisto nemozete nic.
kukučka
23.08.17,15:52
Šéfovi daj prečítať túto tému a keďže si účtovníčka a nie právnička, pošli šéfa po radu na Inšpektorát práce. Oni mu lepšie poradia ako treba v budúcnosti uzatvárať zmluvy. Vinník prišiel o prácu, to je podľa vás malý trest?
willma
24.08.17,19:53
Odhliadnuc od všetkých už uvedených odpovedí ja sa na to pozerám z hľadiska BOZP. Všetci dobre viete že na stavbách pracuje živnostníkov viac ako dosť. Skrátka stavebný dozor, alebo koordinátor bezpečnosti práce môže dať v zmysle rámcovej zmluvy fúkať komukoľvek na stavenisku a investor má porušenie podchytené zmluvne a rovnako aj sankcie za porušenie.
Nandrolon
25.08.17,03:13
Áno, presne táto situácia ma napadla ako prvá, preto som písal aj vyššie, že môže jedine "NEVPUSTIŤ" na pracovisko /napr. stavbu/ ale ináč nič. Ak nejakým zázrakom tam nespôsobí omeškanie alebo podobne /napríklad má z predchádzajúceho dňa nadrobené/ tak tým to defakto hasne. Môže sa po fúkaní u stavebného dozora alebo povereného pracovníka otočiť na opätku a ísť domov...
ivka70
25.08.17,03:57
Inspektorat prace nikomu neporadi s uzatvaranim zmluv medzi zivnostnikmi .... a navyse to moze posudit ako zavislu pracu a zacat presetrovanie ....
vinnik neprisiel o pracu, prisiel o zmluvu ....
Ing. Ľubomír Janoška
26.08.17,08:38
neviem si to vysvetliť inak ako kočkopsa = napodobovanie pracovnoprávneho vzťahu dodávateľským bez prispôsobenia vzťahov dodávateľskej forme = zakázaný Švarc-systém
pavol54
26.08.17,16:14
Živnostníkovi v prvom rade môže každý(okrem oprávnených osôb) fúkať niekde, Objednávateľ výkonov služieb nie je oprávnený požadovať od svojho dodávateľa skúšky na alkohol a iné návykové látky, ale môže podozrenie oznámiť oprávneným osobám ktoré mu uložia pokutu podľa zákona. Vo svojich objektoch však má právo zakázať požívanie týchto látok, tým že skontroluje či ich nepriváža. To ako keby som ja ako objednávateľ služby nechal fúkať napr. taxikára ako dodávateľa služby alebo vodiča autobusu.