dareckova
22.08.17,08:22
Som platca dph na slovensku. Mám faktúry z Rumunska za použitie dialnice. Je tam suma 5,04+0,96€ /vystavená v eurách/, predpokladám, že je to základ +ich daň. Otázka je ako to správne zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve. Ide asi o samozdanenie. Typ dokladu: Faktúra - EÚ-služba, DPH-N, Základ bude 5,04€????? alebo 6€???????, DPH 20 11/12 21B, ide o ostatné výdavky odpočítateľné od ZD. Ďakujem za odpoveĎ
zdenk.am
22.08.17,08:58
Poplatky za použitie diaľnice sa z hľadiska DPH považujú za službu vzťahujúcu sa k nehnuteľnosti.
Miesto dodania tejto služby sa určí podľa § 16 ods. 1 zákona zákona o DPH, t. j. miesto dodania sa nachádza sa tam, kde sa nachádzajú diaľnice.
Faktúra sa nebude samozdanovať, ale máte nárok po splnení podmienok žiadať vrátenie zaplatenej dane z Rumunska
dareckova
22.08.17,10:15
Ďakujem za odpoveď, takže ak som to správne pochopila DPH bude N a odpíšem celú sumu 6€ zo základu dane /neuplatňujem si vrátenie dane z RO/
dareckova
22.08.17,10:19
Platí toto isté aj o ubytovaní v zahraničí? Tiež sa to vzťahuje na nehnuteľnosť? Budem to účtovať tak isto? Aj keď je faktúra vystavená s ich DPH. Pôjde to s DPH - N, a celá suma sa odpočíta od ZD???!!!!
zdenk.am
22.08.17,10:52
Ano to isté platí aj pre ubytovanie.

V jednoduchom účtovníctve účtujete o DPH na vrátenie počas obdobia ako o nedaňovom výdavku. Daňovým výdavkom sa DPH stáva až uplatnením nároku na vrátenie DPH, teda podaním žiadosti
Ak nepodáte žiadosť o vrátenie DPH, túto DPH si nemôžete dať do daňových výdavkov. Predstavuje teda nedaňové výdavky.
dareckova
22.08.17,11:22
Takže spomínanú sumu rozpíšem: 5,04€ výdavok za služby/použitie dialnice/ a 0,96€ - iný výdavok neovplyvňujúci ZD /zaplatená DPH v zahraničí/?
zdenk.am
23.08.17,06:01
ano