profi
25.07.06,10:07
Teraz som prišla na chybu v prehľade o zrazených preddavkoch ZČ za 1.Q/06, ked chcem urobit opravu stací vypísať len mesiac, v ktorom bola chyba? dala som tam totiž zrážkovú daň a tým padom som ju neoznamila na specialnom tlacive? ked to opravim teraz a dodatocne podam myslite, že z toho bude nejaká pokuta? dakujem
jankasm
25.07.06,08:13
Teraz som prišla na chybu v prehľade o zrazených preddavkoch ZČ za 1.Q/06, ked chcem urobit opravu stací vypísať len mesiac, v ktorom bola chyba? dala som tam totiž zrážkovú daň a tým padom som ju neoznamila na specialnom tlacive? ked to opravim teraz a dodatocne podam myslite, že z toho bude nejaká pokuta? dakujem

Myslím, že za podanie opravného prehľadu pokuta nebude. A musíš ho urobiť celý, nestačí vypísať len ten jeden mesiac.
Čo sa týka toho oznámenia. to si vlastne nepodala v termíne, tak tam je predpoklad že bude pokuta, myslím 2000,-.
Tweety
25.07.06,08:14
Teraz som prišla na chybu v prehľade o zrazených preddavkoch ZČ za 1.Q/06, ked chcem urobit opravu stací vypísať len mesiac, v ktorom bola chyba? dala som tam totiž zrážkovú daň a tým padom som ju neoznamila na specialnom tlacive? ked to opravim teraz a dodatocne podam myslite, že z toho bude nejaká pokuta? dakujem
No ZD tam nemala čo robiť, tá je na špeci tlačivku.
Ja by som opravila celý prehľad na správno. Za to nepodanie tlačivka o ZD bude pokutka 2000.-.
profi
25.07.06,08:15
dakujem Vám a ešte co si myslite ked požiadam o odpustenie pokuty? mam nejaku sancu ?
Tweety
25.07.06,08:16
dakujem Vám a ešte co si myslite ked požiadam o odpustenie pokuty? mam nejaku sancu ?
Zo zákona máš na to právo, ale oni nemajú povinnosť odpustiť.
jankasm
25.07.06,08:17
dakujem Vám a ešte co si myslite ked požiadam o odpustenie pokuty? mam nejaku sancu ?

No myslím, že asi veľmi nie.:mee:
profi
25.07.06,08:38
a neviete mi ešte prosím poradiž čo mám napísať v tom oznámení do riadku 01 - išlo o dohodu o vykonaní práce, dakujem
Tweety
25.07.06,08:40
a neviete mi ešte prosím poradiž čo mám napísať v tom oznámení do riadku 01 - išlo o dohodu o vykonaní práce, dakujem § 43 zákona o dani z príjmov,odst. 3 písm.j
profi
25.07.06,08:46
ĎAKUJEM velmi pekne a prajem pekný den
Netka
25.07.06,09:40
No ZD tam nemala čo robiť, tá je na špeci tlačivku.
Ja by som opravila celý prehľad na správno. Za to nepodanie tlačivka o ZD bude pokutka 2000.-.


Na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) je kalkulačka "pokút", skús si to tam vyrátať podľa skutočných dátumov odvodov možno ti vyjde nula. :)
jankasm
25.07.06,09:47
Na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) je kalkulačka "pokút", skús si to tam vyrátať podľa skutočných dátumov odvodov možno ti vyjde nula. :)

Len tu nejde o platby, ale o nepodanie oznámenia o zrážkovej dani. Takže nie je čo prepočítavať. :p
jolaj
25.07.06,09:53
Prosím, vysvetlite mi rozdiel medzi preddávkovou daňou a zrážkovou daňou. Preddávková je daň zo mzdy a zrážková je z dohôd o vykonaní práce, študentskej brigáde a pod ?
jankasm
25.07.06,09:56
Prosím, vysvetlite mi rozdiel medzi preddávkovou daňou a zrážkovou daňou. Preddávková je daň zo mzdy a zrážková je z dohôd o vykonaní práce, študentskej brigáde a pod ?

Zrážkovou daňou sa zdaňuje príjem do 5000,- u toho zamestnanca, ktorý nemá podpísané vyhlásenie, čiže si neuplatňuje nezdaniteľnú čiastku.
Teda ak je dohoda napr. 6000,- tak preddavková, keby bola do 5000,- tak zrážková. Ale ak by mal dohodár podpísané vyhlásenie, tak vždy preddavková.
Čo sa týka zamestnanca tak je to úplne rovnako.
Ninna
25.07.06,09:56
Ľudia od kedy sú tlačivá na zrážkovú daň? A ako vyzerajú? Ja zase spím! Odosielam na tlaćive stiahnutom z porady. už sú tlačivá???
jankasm
25.07.06,10:03
Ľudia od kedy sú tlačivá na zrážkovú daň? A ako vyzerajú? Ja zase spím! Odosielam na tlaćive stiahnutom z porady. už sú tlačivá???

No už pekne dávno. Pripájam
Ninna
25.07.06,10:06
Tak zaspala som "troška". Idem zistiť čo s tým. Zaujímavé že správca dane mi neodoslal výzvu keď mu každý mesiac odosielam iné tlačivo ....
Ninna
25.07.06,10:11
prosím Vás a splatnosť zrážkovej dane je : ak zrazím 15.6.2006 do kedy? A oznámenie sa odosiela mesačne?
katkaj
25.07.06,10:18
prosím Vás a splatnosť zrážkovej dane je : ak zrazím 15.6.2006 do kedy? A oznámenie sa odosiela mesačne?

Zrážková daň sa odvádza vždy do 15.dňa v mesiaci za mesiac predchádzajúci. Čiže napríklad za máj treba zaplatiť zrážkovú daň do 15.6.2006. Oznámenie sa posiela mesačne
jankasm
25.07.06,10:19
prosím Vás a splatnosť zrážkovej dane je : ak zrazím 15.6.2006 do kedy? A oznámenie sa odosiela mesačne?

Myslím, že splatnosť je do 15. dňa nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola daň zrazená, teda do 15.7.2006. Oznámenie v tom istom termíne.
Ninna
25.07.06,10:22
Dúfam že aj oznámenie je pokutované 2.000,-Sk?? Aj keď som ho odosielala no na nesprávnom tlačive!
Tweety
25.07.06,10:25
Dúfam že aj oznámenie je pokutované 2.000,-Sk?? Aj keď som ho odosielala no na nesprávnom tlačive!
ÁNo, je 2000.-, ale ak si odoslala hoci aj na nesprávnom, nemalo by byť pod hrozbou pokuty.
katkaj
25.07.06,10:25
Myslím, že splatnosť je do 15. dňa nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola daň zrazená, teda do 15.7.2006. Oznámenie v tom istom termíne.

Tak asi v tom už mám chaos. Nie je to náhodou do 15.6. tá úhrada ?
Tweety
25.07.06,10:29
Tak asi v tom už mám chaos. Nie je to náhodou do 15.6. tá úhrada ?
ZD sa odvádza najneskôr do 15. dňa každého mesiaca, za predchádzajúci mesiac.
jankasm
25.07.06,10:31
Dúfam že aj oznámenie je pokutované 2.000,-Sk?? Aj keď som ho odosielala no na nesprávnom tlačive!

Ak si poslala na starom tlačivo a DÚ ti ho nevrátil a máš potvrdené, že si ho odovzdala, tak sa s tým vôbec netráp. Až teraz keď budeš posielať ďalšie, použi už to nové.
Ninna
25.07.06,10:33
tak že napr. keď zrazím 15.6.2006 z výplaty za máj tak zaplatím do 15.7.2006?
katkaj
25.07.06,10:34
ZD sa odvádza najneskôr do 15. dňa každého mesiaca, za predchádzajúci mesiac.

Veď to viem to som písala aj v tej odpovedi. Len pokiaľ vyplácali mzdy 15.6. ako tu bolo písané tak aj zrážková mala byť zaplatená 15.6., nie? Lebo tu bolo písané že až 15.7.
jankasm
25.07.06,10:36
Veď to viem to som písala aj v tej odpovedi. Len pokiaľ vyplácali mzdy 15.6. ako tu bolo písané tak aj zrážková mala byť zaplatená 15.6., nie? Lebo tu bolo písané že až 15.7.

Do 15. dňa za predchádzajúci kalendárny mesiac (sa myslí asi mesiac kedy bola zrazená).
Lebo si predstav, robíš výplaty napr. 20.6.2006, zrazíš daň, ako ju môžeš odviesť do 15.6.2006 :confused:
jolaj
25.07.06,10:39
Zrážkovou daňou sa zdaňuje príjem do 5000,- u toho zamestnanca, ktorý nemá podpísané vyhlásenie, čiže si neuplatňuje nezdaniteľnú čiastku.
Teda ak je dohoda napr. 6000,- tak preddavková, keby bola do 5000,- tak zrážková. Ale ak by mal dohodár podpísané vyhlásenie, tak vždy preddavková.
Čo sa týka zamestnanca tak je to úplne rovnako.

Máme 2 študentov na DoBPŠ, príjem do 5000,-, nie je podpísané vyhlásenie, takže je to zrážková daň. V tomto prípade je potrebné podať na DÚ oznámenie o zrazení a odvedení zráž.dane ? Dávajú sa tieto zrážkové dane aj do Q-ného hlásenia na DÚ ?
Tweety
25.07.06,10:40
Veď to viem to som písala aj v tej odpovedi. Len pokiaľ vyplácali mzdy 15.6. ako tu bolo písané tak aj zrážková mala byť zaplatená 15.6., nie? Lebo tu bolo písané že až 15.7. V oznámení sa uvádza kalendárny mesiac, v ktorom bola zrazená, teda ak si uviedla že bola zrazená vo výplate 15.6., tak posledný dátum na jej úhradu je 15.7.2006.
Tweety
25.07.06,10:42
Máme 2 študentov na DoBPŠ, príjem do 5000,-, nie je podpísané vyhlásenie, takže je to zrážková daň. V tomto prípade je potrebné podať na DÚ oznámenie o zrazení a odvedení zráž.dane ? Dávajú sa tieto zrážkové dane aj do Q-ného hlásenia na DÚ ? Nie, nedávajú, pretože toto je ZD, a do kvartálneho hlásenia idú preddavkovo zrazené dane.
Oznámenie o ZD sa podáva iba za ZD.
katkaj
25.07.06,10:42
Do 15. dňa za predchádzajúci kalendárny mesiac (sa myslí asi mesiac kedy bola zrazená).
Lebo si predstav, robíš výplaty napr. 20.6.2006, zrazíš daň, ako ju môžeš odviesť do 15.6.2006 :confused:

Viem že je to nelogické ale bolo to tak vždy pri zrážkovej dani. Nebolo dôležité kedy sa robili výplaty ale zrážková daň sa uhrádzala vždy do 15 dňa za predchádzajúci mesiac. Tak už naozaj neviem :o
jankasm
25.07.06,10:58
Máme 2 študentov na DoBPŠ, príjem do 5000,-, nie je podpísané vyhlásenie, takže je to zrážková daň. V tomto prípade je potrebné podať na DÚ oznámenie o zrazení a odvedení zráž.dane ? Dávajú sa tieto zrážkové dane aj do Q-ného hlásenia na DÚ ?

Prečo nemajú podpísané vyhlásenie? Nemuseli by platiť žiadnu daň keby si uplatnili odpočítateľnú položku. Alebo už podpísali u niekoho iného?
Ninna
25.07.06,10:59
tak že napr. keď zrazím 15.6.2006 z výplaty za máj tak zaplatím do 15.7.2006?

Tak že potvrdil mi to aj správca dane. a našťastie moje oznámenia neskenujú ale nahrávajú zatiaľ tak že sú platné v takej forme v akej som ich odoslala. Jupíí.
Ela222
25.07.06,11:00
Pokuta možno nebude. Stalo sa mi podobné. Zrážkovú daň som odviedla za 01 -03/2006 v apríli a nič. Akurát mi zavolala ženská z DÚ, že nabudúce to mám posielať do 15. dňa. Takže som bola maximálne happy.
jankasm
25.07.06,11:03
Viem že je to nelogické ale bolo to tak vždy pri zrážkovej dani. Nebolo dôležité kedy sa robili výplaty ale zrážková daň sa uhrádzala vždy do 15 dňa za predchádzajúci mesiac. Tak už naozaj neviem :o

Áno do 15. dňa za predchádzajúci kalendárny mesiac, ale tým predchádzajúcim mesiacom sa myslí mesiac, kedy bola daň zrazená, a nie za ktorý mesiac bola zrazená.
Keď som tento mesiac zaniesla na DÚ oznámenie o zrážkovej dani (bolo to síce zrazené tento mesiac, takže som mala čas až do 15.8.2006), tak mi dali potvrdenie o odovzdaní, na ktorom bolo - za zdaňovacie obdobie 7/2006, čiže mesiac, v ktorom som ju odviedla a nie mesiac, za ktorý som ju zrazila.
katkaj
25.07.06,11:52
Áno do 15. dňa za predchádzajúci kalendárny mesiac, ale tým predchádzajúcim mesiacom sa myslí mesiac, kedy bola daň zrazená, a nie za ktorý mesiac bola zrazená.
Keď som tento mesiac zaniesla na DÚ oznámenie o zrážkovej dani (bolo to síce zrazené tento mesiac, takže som mala čas až do 15.8.2006), tak mi dali potvrdenie o odovzdaní, na ktorom bolo - za zdaňovacie obdobie 7/2006, čiže mesiac, v ktorom som ju odviedla a nie mesiac, za ktorý som ju zrazila.

Ja už som z tých dátumov, zákonov a nariadení zchaosená :eek::eek::eek: Ale lepšie keď to odvádzam o mesiac skôr ako o mesiac neskôr.:D:D:D
Ďakujem :)

Už aby niekto všetky tie zákony zrušil a bude pokoj :D:D:D:D:D
Paula
25.07.06,11:57
Ale lepšie keď to odvádzam o mesiac skôr ako o mesiac neskôr.

A máš kľudný spánok :) . Ja urobím všetko v jeden deň - dotyčného vyplatím, odvediem daň, pošlem oznámenie o zr. dani.
katkaj
25.07.06,12:01
A máš kľudný spánok :) . Ja urobím všetko v jeden deň - dotyčného vyplatím, odvediem daň, pošlem oznámenie o zr. dani.

Tiež sa snažím to takto robiť. Pri tej kope práce je to aspoň aká taká záruka že na niečo nezabudnem :) Aj keď človek nikdy nevie. :p
Martinbiro
25.07.06,12:27
dakujem Vám a ešte co si myslite ked požiadam o odpustenie pokuty? mam nejaku sancu ?

a na co by si ziadal o odpustenie sak na to ani nik nepride este som o pokute nepsisiel sak na vsetkych uradoch je taky bordel ze az to boli a je vemi malo ludi ktori vam vedia fundovane odpovedat. Tej pokuty by som sa az tak nebal:)
jankasm
25.07.06,12:35
a na co by si ziadal o odpustenie sak na to ani nik nepride este som o pokute nepsisiel sak na vsetkych uradoch je taky bordel ze az to boli a je vemi malo ludi ktori vam vedia fundovane odpovedat. Tej pokuty by som sa az tak nebal:)

To máš asi slabé skúsennosti s DÚ. Tí dávajú za neskoré podanie výkazov alebo priznaní okamžite pokutu 2000,-.
Martinbiro
25.07.06,12:36
Tak asi v tom už mám chaos. Nie je to náhodou do 15.6. tá úhrada ?

treba pozriet tlacivo a tam vo vysvetlivkach najdes

3) Uvádza sa mesiac, v ktorom bol zdaniteľný príjem vyplatený, poukázaný alebo pripísaný v prospech daňovníka. Podľa § 43 ods. 11 zákona o dani z príjmov sa zrazená daň odvádza najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac miestne príslušnému správcovi dane platiteľa dane.
Martinbiro
25.07.06,12:41
V oznámení sa uvádza kalendárny mesiac, v ktorom bola zrazená, teda ak si uviedla že bola zrazená vo výplate 15.6., tak posledný dátum na jej úhradu je 15.7.2006.

sak uhradza sa vsetko naraz vo vyplatny den( odvody do zdravotnej soc. a dan) nie ?
jankasm
25.07.06,12:43
sak uhradza sa vsetko naraz vo vyplatny den( odvody do zdravotnej soc. a dan) nie ?

Áno, ale len preddavková daň, pre zrážkovú platí to, čo bolo písané v predchádzajúcich príspevkoch.
Gabi03
25.07.06,12:44
To máš asi slabé skúsennosti s DÚ. Tí dávajú za neskoré podanie výkazov alebo priznaní okamžite pokutu 2000,-.

To potvrdzujem :) My sme podali (rozumej moji kolegovia :D ) o deň neskôr, a behom mesiaca nám prišla pokuta na 2000,- Sk, nakoľko tých tuším 2% z VDP by bolo okolo 300,- SK.
Tweety
25.07.06,12:44
sak uhradza sa vsetko naraz vo vyplatny den( odvody do zdravotnej soc. a dan) nie ? Nie všetko naraz nie. Odvody v deň výplaty a daň do 5 dní. Iba u ZD je iný režim odvodu.
profi
25.07.06,12:45
no ot by som si nebola až taká ista, že na DÚ je bordel, co sa týka terminov tak podla mna maju vsetko pod kontrolou, len aby co najviac "zarobili"
Martinbiro
25.07.06,12:47
To máš asi slabé skúsennosti s DÚ. Tí dávajú za neskoré podanie výkazov alebo priznaní okamžite pokutu 2000,-.

no s Du nemam skusenosti ale ostatne ano
Paula
25.07.06,12:48
sak uhradza sa vsetko naraz vo vyplatny den( odvody do zdravotnej soc. a dan) nie ?

Poniektorí vyplácame zamestnancov i dohodárov naraz a všetko odvádzame naraz, všetko v jeden deň...toto máš asi na mysli :)
Martinbiro
25.07.06,12:49
To potvrdzujem :) My sme podali (rozumej moji kolegovia :D ) o deň neskôr, a behom mesiaca nám prišla pokuta na 2000,- Sk, nakoľko tých tuším 2% z VDP by bolo okolo 300,- SK.

To fakt teda musim davat vecsi pozor na DU

clovek musi mat hlavu ako melon aby sa vedel orientovat v tom vsetkom
katkaj
25.07.06,12:50
To potvrdzujem :) My sme podali (rozumej moji kolegovia :D ) o deň neskôr, a behom mesiaca nám prišla pokuta na 2000,- Sk, nakoľko tých tuším 2% z VDP by bolo okolo 300,- SK.

Sa mi páči že aspoň v tých pokutách sú rýchly na úradoch :D:D:D
Ninna
25.07.06,14:49
Sa mi NEpáči že v tých pokutách sú rýchly na úradoch :D:D:D
Takto je to krajšie
katkaj
25.07.06,14:52
Takto je to krajšie

:D:D:D:D som tam zabudla úvodzovky :D
Ninna
25.07.06,14:56
a na co by si ziadal o odpustenie sak na to ani nik nepride este som o pokute nepsisiel sak na vsetkych uradoch je taky bordel ze az to boli a je vemi malo ludi ktori vam vedia fundovane odpovedat. Tej pokuty by som sa az tak nebal:)
Tak to by som netvrdila. Je dosť šokujúce keď Vám dojde pokuta napr. o dva roky. teraz si Vás nechajú podusiť a s odstupom času sa ozvú a bez milosti na nič nezabudnú na žiadnom úrade.
Duša
25.07.06,20:20
Normálne mám chuť prestať robiť účtovníctvo. Máme na dohodu dôchodkyňu. Zárobok za mesiac má stále menší ako 5000,-. Zatiaľ som stále jej zrazenú daň brala ako preddavkovú a písala do prehľadu. Daň som neodvádzala, lebo bola menšia ako daňový bonus vyplatený jedinému zamestnancovi. Keď sa teraz opravím a pošlem im výkaz o zrážkovej dani za tri mesiace, pošlú mi pokutu 3 x 2000,- Sk. Keď sa neopravím a nechám to tak, o čo väčšiu pokutu mi dajú?
jankasm
26.07.06,05:47
Normálne mám chuť prestať robiť účtovníctvo. Máme na dohodu dôchodkyňu. Zárobok za mesiac má stále menší ako 5000,-. Zatiaľ som stále jej zrazenú daň brala ako preddavkovú a písala do prehľadu. Daň som neodvádzala, lebo bola menšia ako daňový bonus vyplatený jedinému zamestnancovi. Keď sa teraz opravím a pošlem im výkaz o zrážkovej dani za tri mesiace, pošlú mi pokutu 3 x 2000,- Sk. Keď sa neopravím a nechám to tak, o čo väčšiu pokutu mi dajú?

Ja by som to radšej opravila, aj keď určite sa to asi nezaobíde bez pokuty. 2000,- je myslím minimálna pokuta, ktorú dáva DÚ. Lenže keďže si tú zrážkovú daň ani neodviedla, tak tam budú pravdepodobne naskakovať penále na tú sumu, takže čím neskôr tým viac.
Na tvojom mieste by som urobila opravné prehľady, to sú zatiaľ vlastne len dva (keďže sú opravné, za tie pokuta nebude) urobila spätne oznámenia o zrážkovej dani a zároveň ju aj pouhrádzala.
Asi som ťa moc nepotešila, ale ak v tom chceš mať poriadok, tak si to poopravuj. ;)
Martinbiro
26.07.06,06:18
Tak to by som netvrdila. Je dosť šokujúce keď Vám dojde pokuta napr. o dva roky. teraz si Vás nechajú podusiť a s odstupom času sa ozvú a bez milosti na nič nezabudnú na žiadnom úrade.


zatial som nejaku taku kontrolu nemal to bude asi tym ze sem pisem take "naivne veci" :D klop klop klop na drevo :)
Martinbiro
26.07.06,06:26
cize suma sumarom ako vlastne postupovat ked mam zamestnanca invalida do 70% mzda je 6900,- odpocitatelna polozka na danovnika je nieco nad 7000 cize odvod na danovi je 0,- v prehlade za druhy stvrt rok som uviedol treba vyplnat este nejake lajstra ktore treba odovzdat na danovy ohladne tej odpocitatelnej polozky na danovnika ? samozrejme danovnik musi mat podpisane vyhlasenie na zdanenie prijmov. ako bude vediet DU o tom treba aj toto vyhlasenie zasielat na Du ?
Paula
26.07.06,06:32
cize suma sumarom ako vlastne postupovat ked mam zamestnanca invalida do 70% mzda je 6900,- odpocitatelna polozka na danovnika je nieco nad 7000 cize odvod na danovi je 0,- v prehlade za druhy stvrt rok som uviedol treba vyplnat este nejake lajstra ktore treba odovzdat na danovy ohladne tej odpocitatelnej polozky na danovnika ? samozrejme danovnik musi mat podpisane vyhlasenie na zdanenie prijmov. ako bude vediet DU o tom treba aj toto vyhlasenie zasielat na Du ?

Okrem 1/4-ročných prehľadov a hlásenia za kal. rok na DÚ nič neposielaš. (Pokiaľ nebudeš mať časom aj zrážkovú daň).
Vyhlásenie bude chcieť vidieť až prípadná kontrola.