15Monika
22.08.17,12:01
Dobrý, chcela by som radu alebo aj pomoc.
Mám zahraničný pokladničný doklad v PLN. Kupovali sme to na firmu, sme platcovia DPH.
Zaúčtovala som to ako spotrebu materiálu na 501 oproti 211. Kurz som zadala deň vopred. V účtovníctve máme aj evidovanú poľsku valutovu pokladňu. Lenže na doklade je aj poľska DPH. Túto zaúčtujem na 548? Pozerala som do starých dokladov po účtovníčke a ona to zaúčtovala na účet 501 plus analytika účtu. Ktorý spôsob je lepší, prípadne nejaké ďalšie riešenia účtovania takýchto dokladov??
Ďakujem pekne.
a_je_to
24.08.17,14:53
To sa robí tak, že pri ďalšej návšteve predložíš kartičku registrácie na DPH a vyžiadaš si dobropis DPH a opravnú faktúru bez DPH, aj vrátenie DPH na mieste. Ak to neurobíš, tak máš aj tak povinnosť uplatniť samozdanenie základu nákupu v priznaní, aj odpočet. Tú poľskú áno, na 548, ale nebude to daňovo uznaný náklad. To sa potom môže žiadať cez daňový úrad Bratislava I. na vrátenie podobne ako cez náš § 55
15Monika
24.08.17,15:00
Ďakujem, ale aký to má zmysel tá prvá veta?... Stará účtovníčka s tým tiež viac nič nerobila, len zúčtovala ako napr. pokladničny doklad v € smerovany do nákladov. To bolo všetko. Chápem viac rokov, praxe...
a_je_to
25.08.17,06:41
Tá prvá veta je skúsenosť s Poliakmi, pri nákupoch v Makro. Nikdy nevydali faktúru bez poľskej DPH, iba s ňou. Pri ďalšom nákupe dobropisovali DPH z predchádzajúcej, vrátili DPH a na druhý nákup zase vydali faktúru iba s ich DPH. A tak dookola. Čo tým sledovali ? Ako prvé asi to aby tovar prešiel cez hranice, ako druhé asi to, že kto sa vráti po vratku DPH, zase nakúpi u nich ...